Ana Sayfa SAĞLIK Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

Her insan gününü enerjik geçirmek ve dinamik bir şekilde hayatına devam etmek ister. Enerjik kalmak konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri muzdur. Muz sadece enerji vermez ve başka yararları da bulunmaktadır.

1-Depresyon: Muz yiyen insanların, muzu yedikten sonra daha iyi hissettiklerini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise muzda ‘’triptofan’’ bulunuyor olmasıdır. Triptofan, proteinleri oluşturan 20 aminoassitten biridir ve rahatlamayı sağlayan serotoninin vücutta üretilmesini sağlamaktadır.

2-Adet belirtileri: Muz da yer alan B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin de düzelmesini sağlamaktadır. Bu da duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

3-Kansızlık: Muzun içindeki yüksek orandaki demir sayesinde, kansızlığın giderilmesinde etkili olan hemoglobinin üretilmesi konusunda muz en iyi yardımcıdır.

4-Kan basıncı: Muz potasyum açısından zengin aynı zamanda tuz açısından da fakirdir. Bu nedenle kan basıncını düşürme özelliği vardır.

5-Kabızlık: Muz lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle laksatiflere gerek duymaksızın bağırsak hareketlerini normalleştirme özelliği taşımaktadır.

6-Mide ekşimesi: Muzun önemli yararlarından biri de vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratmasıdır. Bu sayede mide de büyük rahatlama sağlamaktadır.

7-Sabah bulantısı: Yemek aralarında muz yiyerek kan şekeri düzeyinizin yükselmesini sağlayabilir ve sabah bulantılarını yok edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında muz iyi bir enerji besini olmasının yanında kesinlikle üstte belirttiğimiz etkilerle sizlere aslında harika yararlar sunan bir meyvedir. Günde bir veya iki tane tüketilmesi kesinlikle sizi daha sağlıklı hale getirebilecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yemeklerdeki Yağ Oranını Azaltmanın 7 Yolu

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yemeklerinizdeki fazla yağ oranından kolayca kurtulabilirsiniz. 1-Yemekleri daha az yağ ile doğru...

Vücut Diliniz Beslenmenizi Değiştirmenizi Söylüyor Olabilir

Bazen vücudunuz hiç bir sebep yokken harekete geçmeye başlar ve siz de bu semptomların...

Muzdaki Küçük İplerin Sırrı

Muz yerken mutlaka farkına varmış olmalısınız. Muzun etrafından ince ip gibi lifler bulunur. Genellikle...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,336BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...