Ana Sayfa SAĞLIK Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

Her insan gününü enerjik geçirmek ve dinamik bir şekilde hayatına devam etmek ister. Enerjik kalmak konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri muzdur. Muz sadece enerji vermez ve başka yararları da bulunmaktadır.

1-Depresyon: Muz yiyen insanların, muzu yedikten sonra daha iyi hissettiklerini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise muzda ‘’triptofan’’ bulunuyor olmasıdır. Triptofan, proteinleri oluşturan 20 aminoassitten biridir ve rahatlamayı sağlayan serotoninin vücutta üretilmesini sağlamaktadır.

2-Adet belirtileri: Muz da yer alan B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin de düzelmesini sağlamaktadır. Bu da duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

3-Kansızlık: Muzun içindeki yüksek orandaki demir sayesinde, kansızlığın giderilmesinde etkili olan hemoglobinin üretilmesi konusunda muz en iyi yardımcıdır.

4-Kan basıncı: Muz potasyum açısından zengin aynı zamanda tuz açısından da fakirdir. Bu nedenle kan basıncını düşürme özelliği vardır.

5-Kabızlık: Muz lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle laksatiflere gerek duymaksızın bağırsak hareketlerini normalleştirme özelliği taşımaktadır.

6-Mide ekşimesi: Muzun önemli yararlarından biri de vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratmasıdır. Bu sayede mide de büyük rahatlama sağlamaktadır.

7-Sabah bulantısı: Yemek aralarında muz yiyerek kan şekeri düzeyinizin yükselmesini sağlayabilir ve sabah bulantılarını yok edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında muz iyi bir enerji besini olmasının yanında kesinlikle üstte belirttiğimiz etkilerle sizlere aslında harika yararlar sunan bir meyvedir. Günde bir veya iki tane tüketilmesi kesinlikle sizi daha sağlıklı hale getirebilecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...