Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğunuz İçin Şifa Sizsiniz

Çocuğunuz İçin Şifa Sizsiniz

Hayat hiç kolay değil. Bir yandan iş hayatının hızı ve acımasızlığı, diğer yandan evdeki sorumluluklar ve sosyal roller derken anne ve babaların çocukları ile geçirdikleri kaliteli zamanların süresi her geçen gün biraz daha azalıyor. Bunun farkında olan anne ve babaları bekleyen şey ise hep aynı: Vicdan azabı!

Anne ve babası ile yeterince zaman geçirmeyen çocukların psikolojik problemlerle karşılaşmasının çok daha olası olduğu düşünüldüğü zaman, gün içinde çocuklarımıza ayıracağımız kısacık vakitlerin, bize nasıl bereketli mutluluklar olarak döneceğini tahmin edebiliriz.

Anne ve babaları gündelik koşuşturmaca içinde çocukları ile paylaşabilecekleri zamanlar için işte bazı ipuçları:

  • Sarılın. ABD ve Avrupa’da uzun zamandır kullanılan “Hug Theraphy” aslında çok basit bir temele dayanır: Sarılmaya, yani bedensel temasa. Çocukların kendilerini en benzersiz ve en kıymetli hissettikleri anların anne ve babalarının onlara sarıldığı anlar olduğunu biliyor muydunuz? Bu minicik çaba, şahane karşılıklar bulabilir. Her fırsatta çocuğunuza dokunun, ona sarılın, çocuğunuzun elini tutun… Böylelikle çocuğunuz kendini güvende hissedecek ve sizinle duygusal alışverişi artacaktır.
  • Sabahları kaçırmayın. Siz işe gideceksiniz, çocuğunuzun da okula.. Sabahları sadece 10 dakika erken uyanarak, günün koşuşturması başlamadan, çocuğunuzla güne başlamayı, bu 10 dakikayı ister sizin yatağınızda, ister onun odasında başbaşa geçirmeyi deneyin. Bu kısacık 10 dakikanın hem size hem de çocuğunuza kattığı zenginliğe inanamayacaksınız.
  • Yardım isteyin. Çocuğunuzla iletişim kurmanın, onunla paylaşımda bulunmanın en pratik yolu onunla işbirliği yapmaktır. Evet, çocuğunuzdan yardım isteyin. Örneğin, markete giderken çocuğunuza size eşlik etmesini teklif edin ve alış veriş yaparken ondan da bazı malzemelerini almasını isteyin. Ev içinde yapılacak işlere çocuğunuzu da katmak kolay ve işe yarayan bir yoldur. Mesela, çamaşır yıkarken çocuğunuzdan renklilerle beyazları ayırmanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bu esnada sohbet etmek de ayrıca zevkli olacaktır.
  • Hikaye anlatın. Her çocuk hikayeleri sever. Özellikle de kendisinden bir şeyler buluyorsa. Çocuklarımı büyütürken sık sık kullandığım bu yöntem hiçbir zaman kaybetmez. Kendi adının geçtiği, “kahraman” olduğu hikayeler çocukların her zaman ilgisini çeker. Deneyin, göreceksiniz. Hikayeleri de kendiniz kurgulayabilirsiniz. Bunun için en iyi malzeme çocuğun kendi doğumudur. Bunun yanında kreşe başladığı ilk gün, ilk dişini kaybedişi, ilk adımları gibi belirgin olaylar iyi bir kaynak olabilir. Tek yapmanız gereken, bunları biraz daha heyecanlı bir şekilde sunmak.
  • Uyku rutini oluşturun. Uykudan önceki zaman her çocuk için özeldir. Sabah saatlerini ıskalamamayı yukarıda anlatmıştım. Bunu yapmak, çocuğun mutlu uyanmasını, güne mutlu başlamasını sağlarken, uyku rutininde ebeveynle birlikte olmak da çocuğun mutlu uyumasını ve günü mutlu bitirmesini sağlar. Bunu yapmak aslında zor değil. Çocuğun uyku saatinden önceki 15-20 dakika, pijama giymek, diş fırçalamak, yatağa girmek ve ebeveyn ile kısa bir sohbet etmek için yeterlidir ve inanın, bu rutin her çocuğa iyi gelir. Bir gece anne çocuğa eşlik ederken, bir gece de baba eşlik edebilir.
  • Sözün büyüsünü keşfedin. Çocuğunuza sık sık, günde bir kaç kez söylediğiniz olumlu cümleler seçin. “Seni seviyorum”, “Annen/baban olduğum için mutluyum”, “Seninle gurur duyuyorum”, “Sen iyi bir çocuksun” gibi olumlu cümleler çocuğunuza çok iyi gelecektir.
  • Yasakları beraber çiğneyin. Biraz aykırı gelse de sık sık yapılmamak şartıyla çocuğunuzla minik “suç ortaklıkları” yapmak iyi olabilir. Örneğin, hafta bir akşamı pizza gecesi ya da abur cubur partisi ilan edebilir, belli bir gün ona sürpriz yaparak okuldan erken alıp birlikte sinemaya gidebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...