Ana SayfaKARİYERKariyer Planlamasını Kim Yapacak?

Kariyer Planlamasını Kim Yapacak?

Herkese Merhaba,

İnsan Kaynakları ekiplerinde çalışan herkesin, çalışanlardan en çok duyduğu şey sanıyorum Kariyer Planlaması…  Bana sorulan soruların başında geliyor. “Benim kariyerim ne olacak? Ben nereye gidiyorum? Bana nasıl bir Kariyer Planlaması yapıyorsunuz diye.” Özellikle yılın son zamanları tam da Performans Görüşmeleri ve Performans Notları değerlendirilirken bu soruların gelme frekansında bir artış oluyor.

Hep düşündüğüm bir şey var. Bir çalışanın Kariyer Planlamasını İK Ekibi mi yapmalı yoksa kişi kendi yolunu kendi mi çizmeli?

Bu sorunun cevabı için, aslında daha gerilere gitmeniz gerekmez mi?

Şu anda yaptığınız işin adını ilk ne zaman duyduğunuzu anımsıyor musunuz? Siz çocukken, büyüdüğünüzde ne olmak istiyordunuz? Çocukken ne olmak istiyorsanız olun, eminim birçoğumuz o hayalimizden farklı bir kariyer içindeyiz. Belki de aslında biz çocukken hiç olmayan bir takım meslek dallarında kariyer yapıyor bile olabiliriz.

Bana bugüne kadar çalıştığım hiç bir şirkette –ki hep büyük şirketlerde çalıştım- bir Kariyer Planlaması yapılmadı. Ben gitmek istediğim yolu hep kendim belirledim.

Belki bilinçli belki bilinçsiz kendi çizdiğim yolda ilerledim ve bugün geldiğim noktada yaptığım işten dolayı çok mutluyum ve hatta her zaman düşündüğüm bir şey var. Bir daha dünyaya gelme şansım olsaydı, yine aynı üniversitede okur, yine şu anda yaptığım işi yapmayı seçerdim. Çocukken hayal ettiğim meslek bu muydu derseniz, açıkcası çocukken ne hayal ettiğimi hiç hatırlamıyorum. Ama bildiğim bir şey var. İnsanın geleceği kendi elinde. Önce emin olunması gereken bu 2 soru; sizin gerçekten ne yapmak istediğiniz ve kendinizi nerede görmek istediğiniz, aslında sizin kendi Kariyer Planlamanızın temelini oluşturuyor.

Bence bir iş ararken / meslek seçerken / kariyerinizin başındayken dikkat etmeniz gereken kritik şeyler var. Sizi siz yapan, en çok hoşunuza giden şeylerin ne olduğunu biliyor musunuz? Ya da farkında mısınız? Gerçekten kabiliyetinizin ne olduğunu biliyor musunuz? Farkında mısınız? Kişisel farkındalığınız ne kadar yüksek?

Düşünmeniz ve dikkat etmeniz gereken bir kaç önerim var. Belki sizin için geç olmuş olabilir ama ya çocuklarınız için gerekirse…

Soyut Düşünebilme Yeteneğiniz var mı?

Yani sözcük, sayı veya şekillerle ifade edebilen soyut kavramları öğrenebilme ve akıl yürütme yeteneğiniz / sevginiz / kabiliyetiniz var mı?

Akıcı Bir Dille Yazabilme Yeteneğiniz var mı?

Sözcükleri ustalıkla kullanabiliyor musunuz? 120 dakikalık bir filmi, bir kişi 5 dakikada anlatır, bir başkası 1 saat anlatır bitirmesini istemezsiniz.. Zengin bir kelime dağarcığına sahip misiniz? Çağrışım gücünüz var mı? Hayal gücünüz nasıl?

Başkalarını Anlayabilme Yeteneğiniz var mı?

İletişim kurma, empatik düşünebilme, başkasının gözünden görebilme, karşınızdaki insanı kendinizin önüne koyabilme yeteneğiniz / isteğiniz / kabiliyetiniz var mı?

Şekil İletişimini Görebilme

Şekilleri ayrıntıları ile algılayabilme, şekiller arasındaki bağlantıları / benzerlikleri / farklılıkları görebilme yeteneğiniz var mı?

Mekanik Yeteneğiniz Var mı?

Bir makinanın işleyişindeki ilkeleri kavrayabilme, parçalar arasındaki ilişkiyi görebilme, bir makinayı tamamen parçalayıp tekrar birleştirme isteğiniz / yeteneğiniz var mı? Bir makinayı farklı hayal edebilme, geliştirme / tamir edebilme gücünüz,  isteğiniz var mı?

El-Parmak Beceriniz var mı?

Ellerinizi ve parmaklarınızı ustalıkla mı kullanıyorsunuz? Küçük objelerle uğraşmayı seviyor musunuz? Sabırlı mısınız? İğne oyalar gibi minicik şey üzerinde saatlerce uğraşabiliyor musunuz? Düz bir çizgiyi çizebilme, bir hedefi 12’den vurabilme, bir yüzük için saatlerce uğraşabilme, dar alanlarda minicik bir bebeği ameliyat edebilmek için saatlerce ameliyathane de kalabilme sabrına / el işine / yeteneğine sahip misiniz?

Renk Algınız nasıl?

Renkleri ve aralarındaki ince farkları algılayabilme gücünüz var mı? Belki de bir sanat dalında çalışmalısınız veya belki de gıda mühendisi olmalısınız…

Bunların içinde belki de en önemli olanı YAPICI MISINIZ?

Alışılmış olanın dışına çıkabilme, yeni ve değişik fikirler / yöntemler ortaya koyabilme gücü olan yapıcılık, her türlü çalışma alanında kendini gösteriyor…

Yeteneklerinizi tanımak istiyorsanız, şimdiye veya geçmişe gidip, çeşitli konuları öğrenmeye çalışırken yaşadıklarınızı / hisleriniz düşünün, hangi konuları daha çabuk daha kolay ama daha mutlu olarak örendiğinizi bakın, emin olun yeteneklerinizi anlama ve kendinizin farkına varma fırsatınız olacaktır.

Bir kimse, geçmiş başarılarını tarafsız bir tutumla değerlendirebildiği ölçüde yetenekleri hakkında doğru bir karar verir.

Yetenekleriniz sizin kariyeriniz, kariyeriniz sizin şimdinizi ve geleceğinizi belirler. Günün sonunda her bireyin kariyer planlaması yine kendi sorumludur. Sizin yerinize hiç kimse sizin için en doğru kararı veremez.

Herkese çok güzel bir hafta sonu dilerim… 

Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler