Ana Sayfa SAĞLIK Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyon; umutsuzluk, üzüntü, ağlama nöbetleri, eskiden yapılan şeylerden artık zevk alınamaması, uyku düzenin bozulması ile oluşa karakterize bir rahatsızlıktır.  Sosyalleşmeyen ya da yaşadığı sıkıntılardan dolayı depresyon yaşayan kişilerin ilk önce doktora gidilmesi gerekir. İnsanın fizyolojik olarak her türlü ihtiyacını gideren doğal gıdalar aynı zamanda da ruhsal açıdan da yararlı olmaktadır. Bunlar neler mi?

BALIK

İçerisinde bolca omega3 bulunan balık hem cildinizin güzelliği için hem de sağlığınız için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle bol miktarda soğuk denizlerin balığı diye adlandırılan somon, ton balığı ve uskumru tüketilmelidir.

ÜZÜM

Üzüm yiyen herkeste eminim ki yüzlerinde gülücükler saçacaklardır. Üzümde % 20’ ye yakın şeker oranı olduğundan dolayı kana karışan ve beyine giden şeker vardır.

SUSAM

Susamın içerinde barındırdığı enzimler sayesinde mutluluğa giden ilk adımını atmış olursunuz.

ÇİKOLATA

Stresin bir numaralı düşmanı olan çikolata kendinizi kötü hissetmenizi ortadan kaldırarak mutluluk hormonu serotonin anında beyne ulaşır.

DONDURMA

Çok fazla yememek kaydıyla mutluluğunuza mutluluk katabilirsiniz. Dondurma yaşlanmayı önlediği gibi depresyonunuza son derece iyi gelecektir. Uzmanlar dört mevsimde bile tüketilmesini önermektedir.

TAVUK

Vücudumuzun serotonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını çalıştırmak için B6 vitamine ihtiyaç vardır. Bu vitamini tabii ki de tavuk yiyerek de karşılamanız mümkün. Izgara, haşlama ya da yemeklerinizde de kullanmanızı öneririz.

ELMA

B vitamini, potasyum ve fosfor açısından zengin bir meyvedir. Bütün bu besinler beyinde zarara uğramış hücreleri onararak sizleri depresyondan kurtarır.

BAL

Balda bulunan doğal şeker oranı depresyon duygularıyla savaşmaya birebirdir. Ayrıca da bal, yıpranmış sinirleri tamir etmektedir.

KAKULE

Kakule vücudunuza detoks uygulayarak hücrelerinizi gençleştirerek ruh halinizi tedavi ederek sizi depresyondan çıkartır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,336BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...