Ana Sayfa GÜZELLİK Saçımızı Ne Sıklıkla Yıkamalı? İşte 5 Yanıt

Saçımızı Ne Sıklıkla Yıkamalı? İşte 5 Yanıt

Saçlarımız özellikle erkekler için en önemli bedensel varlıklardan biri ve onları kaybetmemek en büyük dileğimiz. Hormonal olarak kadınların daha az dökülme sorunu yaşaması ise onlara saçlarını daha özgürce kullanma rahatlığı veriyor.

Saç denilince kadınlar için genelde sorun, kırılmalar, parlaklık, kolay şekil alma ve dolgun görünüm.

Herkesin yıllardır tartıştığı ve uzmanların bile farklı görüşler belirttiği bir soru ise saçlarımızı her gün yıkamalı mı yıkamamalı mı, ne kadar sıklıkla yıkamalı.

Columbia Üniversitesi ve Boston Medical Center uzmanlarına göre saçlarımızın dolgun ve parlak görünmesi ama aynı zamanda dökülmemesi için her gün duş altına girmemiz gerekmiyor. Hatta her gün yıkamak saç ve derisine zarar veriyor.

Boston’daki merkezin direktörü Lynne Goldberg: “Bu bir paradoks, ama insanlar yağlanmaya ya da kurumaya karşı saçlarını sıklıkla yıkamayı tercih ettiklerinde, yağlanma ve kuruma hız kazanır ve saç derisi bundan zarar görür.”

Saçlarımızın yağ ve nem oranı saç derimizin hemen altındaki gözeneklerden salgılanan maddelere bağlı. Ve bu salgılar herkese göre değişiyor. Bu yüzden kişiye özel saç yıkama takvimi oluşturmak için bu salgıların oranını göz önüne almak gerekiyor.

Belirli karakterdeki saçlar içinse bu salgıların miktarı tahmin edilebiliyor ve buna göre bir yıkama takvimi belirlenebiliyor. Bu karakterleri genel olarak belirleyen etkenler ise şöyle sıralanıyor:

1. Saçlarınız ne çok yağlı ne çok kuruysa ve normalse, haftada bir ya da iki kere yıkamanız, hem saç deriniz hem saç telleri için sağlıklı olacaktır.

2. Saçlarınız yağlıysa, haftada iki kereden fazla yıkamalısınız.

3. Saç telleriniz kalın, kıvırcık ve dalgalıysa, uzmanlara göre haftada bir kere yıkamanız yeterli

4. Saçlarınız düz ve ince ise, haftada en az iki kere ve belki üç kere yıkamanız gerekebilir.

5. Belirli bir stil uyguluyorsanız ya da saçlarınızın bu stilden zarar gördüğünü düşünüyorsanız, çok sık yıkamamalısınız. Ama uzmanlar bunu tavsiye ederken şunu da ekliyor: “Bu herkesin kendisinin belirleyeceği bir sıklık. Ama özel bir stil uygulayan herkesin en azından iki gün su ve şampuandan uzak kalmasının zararı olmayacaktır.”

Businessinsider.com’da yayınlanan bu bilgilere göre saç derinize masaj yaptırmanız da hem saçlarınızın korunmasına hem güç kazanmasına yardımcı olabilir.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,365BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo fazlalığı vardır. Siz de sağlıklı bir şekilde, kısa sürede kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla bozuldukları için marketlerde yarı ham olarak satılıyor. bu meyvelerin arasında...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık havada kimyasal sinek kovucular da işe yaramaz. Kaşıntılı ve kızarık...

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde yoğun tempo nedeniyle çamaşıra o kadar da zaman ayırmak istemeyebilir,...