Ana Sayfa GÜZELLİK Saçımızı Ne Sıklıkla Yıkamalı? İşte 5 Yanıt

Saçımızı Ne Sıklıkla Yıkamalı? İşte 5 Yanıt

Saçlarımız özellikle erkekler için en önemli bedensel varlıklardan biri ve onları kaybetmemek en büyük dileğimiz. Hormonal olarak kadınların daha az dökülme sorunu yaşaması ise onlara saçlarını daha özgürce kullanma rahatlığı veriyor.

Saç denilince kadınlar için genelde sorun, kırılmalar, parlaklık, kolay şekil alma ve dolgun görünüm.

Herkesin yıllardır tartıştığı ve uzmanların bile farklı görüşler belirttiği bir soru ise saçlarımızı her gün yıkamalı mı yıkamamalı mı, ne kadar sıklıkla yıkamalı.

Columbia Üniversitesi ve Boston Medical Center uzmanlarına göre saçlarımızın dolgun ve parlak görünmesi ama aynı zamanda dökülmemesi için her gün duş altına girmemiz gerekmiyor. Hatta her gün yıkamak saç ve derisine zarar veriyor.

Boston’daki merkezin direktörü Lynne Goldberg: “Bu bir paradoks, ama insanlar yağlanmaya ya da kurumaya karşı saçlarını sıklıkla yıkamayı tercih ettiklerinde, yağlanma ve kuruma hız kazanır ve saç derisi bundan zarar görür.”

Saçlarımızın yağ ve nem oranı saç derimizin hemen altındaki gözeneklerden salgılanan maddelere bağlı. Ve bu salgılar herkese göre değişiyor. Bu yüzden kişiye özel saç yıkama takvimi oluşturmak için bu salgıların oranını göz önüne almak gerekiyor.

Belirli karakterdeki saçlar içinse bu salgıların miktarı tahmin edilebiliyor ve buna göre bir yıkama takvimi belirlenebiliyor. Bu karakterleri genel olarak belirleyen etkenler ise şöyle sıralanıyor:

1. Saçlarınız ne çok yağlı ne çok kuruysa ve normalse, haftada bir ya da iki kere yıkamanız, hem saç deriniz hem saç telleri için sağlıklı olacaktır.

2. Saçlarınız yağlıysa, haftada iki kereden fazla yıkamalısınız.

3. Saç telleriniz kalın, kıvırcık ve dalgalıysa, uzmanlara göre haftada bir kere yıkamanız yeterli

4. Saçlarınız düz ve ince ise, haftada en az iki kere ve belki üç kere yıkamanız gerekebilir.

5. Belirli bir stil uyguluyorsanız ya da saçlarınızın bu stilden zarar gördüğünü düşünüyorsanız, çok sık yıkamamalısınız. Ama uzmanlar bunu tavsiye ederken şunu da ekliyor: “Bu herkesin kendisinin belirleyeceği bir sıklık. Ama özel bir stil uygulayan herkesin en azından iki gün su ve şampuandan uzak kalmasının zararı olmayacaktır.”

Businessinsider.com’da yayınlanan bu bilgilere göre saç derinize masaj yaptırmanız da hem saçlarınızın korunmasına hem güç kazanmasına yardımcı olabilir.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözenek Kirlerini Temizleme Yöntemleri

Gözenek kirlerini temizleme yöntemleri. Küçük gözeneklere gömülü kir, cildin kirli görünmesine neden olur, ancak...

Mikrofiber Yüz Bezleri Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber yüz bezleri oldukça popülerdir ve yüzdeki kiri ve kiri temizlemek için kullanılır. Bez,...

Elinizden Ölü Deriyi Çıkarmanın En İyi Yolları

Elleriniz, sık sık su, sabun ve güneş ışığına maruz kaldıklarından ödüllendirmeyi hak ediyor. Ellerinizi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Hasta ve Yorgun Hissetmemek İçin Banyo Detoksu

Sürekli yorgun ve hasta hissediyorsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz banyo detoksu ile tüm bunları geride bırakabilirsiniz.Aromatik ve keskin bir baharat olan zencefil, tarih boyunca hem yemek...

Kereviz Reçeli Tarifi

Kereviz Reçeli Tarifi. Turşu gibi, reçeli yapılmayan neredeyse sebze kalmadı. Her geçen gün yeni bir reçel tarifi karşımıza çıkıyor. 'Bunun da mı reçelini yapmışlar'...

Tavada Kolay Sade Katmer Tarifi

Katmer Tarifi. Hazır satılan katmerlerin çok yağlı ya da hangi çeşit yağ ile yapıldığını bilmediğiniz için almak istemiyorsanız evinizde kendi katmerinizi yapabilirsiniz. İşte tavada...

Yeşil Çay, Limon-Zencefilli Sıvı El Dezenfektanı

El dezenfektanları üzerine tartışmalar sürerken, evinizde çok basit malzemelerle yapabileceğiniz sıvı el dezenfektanı tarifi vereceğiz. Bu sıvı el dezenfektanı tarifi, esansiyel yağların antiseptik gücü...