Ana SayfaAİLEÇOCUKÇocuğunuzu Cinsel İstismardan Korumak İçin Alabileceğiniz Tedbirler

Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Korumak İçin Alabileceğiniz Tedbirler

Yetişkinlikte ruhsal bakımdan sağlıklı olmanın ilk şartı elbette istismara uğramamış, travmatik deneyimlerin olmadığı bir çocukluk yaşamış olmaktır. Özellikle cinsel istismar, çocukluk döneminde karşılaşıldığı takdirde, hayat boyu üzücü,derin ve kalıcı etkiler bırakan bir travmadır. Son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan cinsel istismar haberlerini de göz önünde bulundurduğumuzda, elbette her anne babanın en büyük kabusu da bu olmaktadır: Çocuklarına yönelik bir cinsel taciz! Elbette hiçbir anne baba böyle bir travmayı düşünmek bile istemez. Ancak çocuklarımızı cinsel istismardan koruyabilmek için almamız gereken tedbirleri de bilmemiz ve uygulamamız bu olayların önüne geçebilmek için çok önemlidir.

Çocuğunuzu cinsel istismardan korumak için alabileceğiniz tedbirler şunlar:

  • Çocuğunuzu dokunulmak, öpülmek konularında kesinlikle zorlamayın. Bir komşunuz, bir arkadaşınız hatta anneanne, babaanne ve dedeleri bile söz konusu olsa, eğer çocuk öpülmek istemiyorsa, buna saygı duyun ve çocuğunuzun kabul etmediği bir temas için ısrarcı olmayın. Eğer ille de müdahale etmeniz gerekirse, “Ayşe/Ali, dedene bir öpücük vermek ister misiniz?” diye sorabilirsiniz. Aile büyüklerinize de bu davranışınızın nedenini makul bir şekilde açıklayabilirsiniz.
  • İzin almak” ve “izin vermek” kavramlarını çocuğunuzun içselleştirmesini sağlayın. Bir arkadaşının herhangi bir eşyasını izinsiz almadığı gibi dokunmayı ve öpmeyi de izinsiz yapmamasını anlatın. Arkadaşı ile ayrılırken, sarılmadan önce “Ayşe/Ali, arkadaşına soralım bakalım, sana sarılmak ister mi?” demek hem çocuğunuzun hem de karşı tarafın sınırlarını belirlemek için uygun bir cümledir. Arkadaşı “Hayır” diyebilir. Bu durumda, gayet sakin bir şekilde “Ayşe/Ali, arkadaşına el sallayarak veda edebilirsin” diyebilirsiniz.
  • Çocuğun empati duygusunu tanıması ve bu duyguyu geliştirmesi çok önemlidir. Bunun üzerinde özellikle çalışın. Örneğin, bir arkadaşında oyuncağını istediğinde ve arkadaşı ona oyuncağını vermediğinde çocuğunuz, arkadaşına vurabilir. Bu durumda, çocuğunuzu karşınıza alıp “O oyuncağı çok beğendiğini biliyorum. Çok da istedin, seni anlıyorum. Ancak vurduğunda arkadaşın çok üzüldü. Aynısını yaşamak ister miydin?” diye sorabilirsiniz. Bu esnada mahçup olabilir. Bunu engellemek için de ona sarılabilirsiniz. Böylece sizin her şekilde onu sevdiğinizi hissedecektir.
  • Hayır” kelimesinin önemini çocuğunuza öğretin. Burada ince ve hassas bir nokta var. Eğer çocuğuna sürekli “Hayır” ya da “Dur” diyen ebeveynler iseniz, bu kelimelerin kullanılması gereken gerçek durumları çocuğunuzun anlaması pek mümkün olmayabilir. Ancak bu kelimeleri doğru zamanlarda kullanıyor iseniz, çocuğunuza “Sana ‘Hayır’ ya da ‘Dur’ dediğimde lütfen beni dinle” diyebilirsiniz. Çocuğunuz da durumun ciddiyetini anlayabilir. Ancak aynı şekilde çocuğunuz da “Hayır” ve “Dur” kelimelerini kullandığında siz de onu ciddiye almalısınız. Çocuğunuza “Eğer bir arkadaşın sen ‘Hayır’ ya da ‘Dur’ dediğinde seni dinlemiyorsa, arkadaşını değiştirebilirsin” diyerek ona hem seçim yapma özgürlüğü olduğunu hem de onun duygu ve tepkilerinin önemsenmesi gerektiğini öğretmiş olursunuz.
  • Çocuğunuzun odasına izin almadan girmeyin. Onun kişisel eşyalarını ve özel alanlarını o izin vermen karıştırmayın. Böylelikle çocuk kendine ait bir alanı olduğunu ve ancak o izin verirse o alana girilebileceğini öğrenmiş olur.
  • Çocuğunuza aile, akraba, arkadaş, komşu gibi ilişki türlerini öğretin. Örneğin çocuğun bir tane öz amcası varsa sadece onun amca olduğunu çocuk bilmelidir: Amcası, amcadır. Bakkal ise X amca.. Abisi, abidir, komşunun çocuğu Y abi. Çocuk bu ayrımı çok iyi kavramalı ve bunların ayırdına varmalıdır.
  • Çocuğunuza, kendisine dokunulduğu zaman eğer rahatsız oluyorsa bunu ifade etmesi gerektiğini öğretin. O anda oradan uzaklaşabileceğini ve hissettiği duyguları annesi, babası ya da öğretmeni gibi güvendiği bir yetişkinle rahatlıkla paylaşabileceğini anlatın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler