Ana Sayfa SAĞLIK Sigara İçenlere Sağlık İçin 6 Maddelik Diyet Önerisi

Sigara İçenlere Sağlık İçin 6 Maddelik Diyet Önerisi

Sigara içtiğimiz sürece aldığımız hiçbir gıda ve gıda takviyesi bize tam değerleriyle ulaşmayacaktır, ne kadar spor yapsak ne kadar sağlıklı besinler yesek içsek de tamamen güzel bir hayat için sigarayı bırakmaktan başka çaremiz yok.

Uzmanların önerisi; sigarayı bırakmak ya da olabildiğince azaltmak ve diğer zararlılardan uzak durmak. Bazı gıdalar ve maddeler var ki sigaranın kanserojen etkisini katbekat arttırıyor. Bunlar tabii ki sağlıksız yağlar, karbonhidratlar ve alkol gibi meşhur düşmanlarımız.  Bu yüzden sigarayı bırakamıyorsak en azından zararlarını olabildiğince azaltmak için yağlardan, karbonhidratlardan, şekerden ve alkolden uzak durmalı.

Ama bir de sigaranın neden olduğu kalp krizi ve kanser riskini önemli oranda azaltan çok bilinmeyen öneriler var:

  1. Çay için. Mesela yapılan son araştırmaların sonuçlarına göre günde birkaç fincan siyah ya da yeşil çay içmek sigara içenlerin direncini arttırabilir. Çay içenlerin içmeyenlere oranla akciğer kanserine yakalanma oranı belirli düzeyde azalmış.

Dr. Zuo-Feng Zhang, çaydaki “catechin” konsantrasyonunun antioksidan etkisiyle akciğer kanseri riskini azalttığını söylüyor. Ama bunun kansere yakalanmamak için bir garanti olmadığını da ekliyor.

  1. Çikolata. Doktor Zhang ayrıca siyah üzüm, böğürtlen, bitter (dark) çikolatanın da catechin maddesi içerdiğini ve makul ölçülerde tüketildiğinde sigaranın neden olduğu kanserojen etkiyi azaltacağını belirtiyor.
  1. C Vitamini. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü uzmanları, sigara içmeyen bir erkeğin günde 90 miligram kadının 75 miligram C vitamini tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar ayrıca sigara içen herkesin belirtilen bu miktarlara ek olarak günde 35 miligram daha C vitamini alması gerektiğini vurguluyor.
  1. Enstitüye göre, günlük olarak domates, dut, çilek, kivi, kırmızı ve dolma biber ile narenciye meyveleri tüketmek de sigara içenlerin hem kanser hem de kalp krizi riskini azaltabiliyor.
  1. E Vitamini. Free Radical Biology and Medicinein yayınladığı bir makaleye göre E vitamini almak damar elastikiyeti ve fonksiyonunu arttırarak sigara içenlerin kalp hastalıkları riskini azaltabilir. E vitaminlerini buğday tohumu, buğday tohumu yağı gibi ürünlerden en uygun şekilde alabilirsiniz. Ayrıca fındık, zeytin ve kanola gibi bitkilerin yağları, ayçiçeği tohumu, yumurta, yeşil yapraklı sebzelerden de bol bol E vitamini edinebilir, piyasadaki E vitamini kapsüllerinden de yararlanabilirsiniz. 
  1. Özellikle kanserojen etkiyi önemli oranda azaltan turpgillerin haftada beş öğün tüketilmesi uzmanların diğer bir önerisi. Buna göre, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, göbeksiz yeşil lahana, karnabahar, beyaz lahana, tere, roka, kırmızıturp ve Çin lahanasını haftada en az beş öğün sofranızda bulundurmanız akciğer kanseri riskini azaltacaktır.

Tüm içicilere sigarasız ve sağlıklı günler.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...