Ana Sayfa HAYAT Parayla Mutluluğun Satın Alınabileceğini Gösteren 10 Somut Kanıt

Parayla Mutluluğun Satın Alınabileceğini Gösteren 10 Somut Kanıt

Her şey para değil ama birçok şey para demek. Parayla saadet olur mu olmaz mı kişiye göre değişir ama parasız saadet daha zor gibi.

Paranız ne kadar olursa olsun istediğiniz gibi, herhangi bir özentiye ya da taklide kaçınmadan sadece kendiniz için harcayarak mutlu olabilirsiniz.

Huffingtonpost.com’da yazan Yishan Wong, satın alarak mutlu olduğu on ürün ve hizmeti sıralamış. Bize de bunların hepsini değil ama birkaçını satın alarak mutlu olacağımızı öğütlüyor.

Önerileri en azından madem para harcıyoruz mutlu olduğumuz şeyler için harcayalım dememize yöntem olarak yardımcı olabilir düşüncesiyle sıralayalım.

  1. Yeni bir yatak alın.

Ortalama bir insan, gününün yüzde 33’ünü yatakta harcıyor. Eğer size en uygun yatağı satın alırsanız bu size mutlu bir uykunun yanı sıra mutlu ve zinde bir gün sağlayabilir. Bir yatak kolay alınmıyor ve her yıl da alınmıyor. Bu yüzden araştırıp düşünüp mis gibi uyuyacağınız bir yatak almak parayla saadet için uzun vadeli bir yatırım olabilir.

  1. İşyerinize yakın bir evde oturun.

Yapılan araştırmalara göre insanlar günlerinin en mutsuz dakikalarını işe gidip gelirken yaşıyor. Otobüsler, metrolar, metrobüsler, taksiler ya da dolmuşlar ne olursa olsun bu yollar bizi çok yıpratıyor.

Bu yüzden işyerinize yürüyerek gidip gelebileceğiniz bir evde oturmak mutluluğunuzu destekleyebilir. İşinize yürüme mesafesi on beş-yirmi dakika olan bir ev kiralayarak ya da satın alarak mutluluğunuza para yatırabilirsiniz. Bunun için birkaç yüz TL kira farkı ödemeye değer. Üstelik her gün gidiş-geliş yarım saat yürüme mutluluğu da cabası

  1. Araba alın.

Eğer işinize bir araçla gitmeniz gerekiyorsa bu neden sizin arabanız olmasın. Bunun lüks ve spor bir model olması gerekmiyor, rahat bir iç tasarımı ve güzel bir ses sistemi varsa arabanızla işe gidiş gelişlerinizden zevk alabilirsiniz.

Piyasada her beklenti ve bütçeye uygun bir araba bulunuyor, madem param var ve mutlu olmak için en azından 15-20 bin lira harcayabilirim diyorsunuz, bunu bir hafta sonu kaçamağında harcamak yerine kendinize uygun bir araba seçerek mutluluk satın alabilirsiniz.

Ayrıca yıllık olarak kiralanan arabalardan da daha düşük bütçeyle yararlanabilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızı yenileyin.

İnsanların günlük dört saati bilgisayarda geçiyor ve eğer siz bilgisayarınızın nimetlerinden yararlanmak yerine mekaniğiyle, arızasıyla, yavaşlığıyla uğraşıyorsanız bu mutluluğunu köstekler.

Bize bu önerileri sıralayan Wong bir Macintosh almamızı öneriyor. Wong Mac’iyle çok mutlu. Mac almak zorunda değilsiniz ama, işimi görüyor dediğiniz bir bilgisayar kullanıyorsanız, daha fazla mutlu olma şansınızı kaybediyor olabilirsiniz. Neden süper hızlı, sorunsuz ve sizi çalışırken ya da vakit geçirirken sinir harplerine sevk etmeyen bir bilgisayarınız olmasın.  İki bin ya da üç bin liram var ama mutlu değilim, bu para ne işe yarar diyorsanız hemen yeni ve çok iyi bir bilgisayar alın, mutluluğunuzu ertelemeyin.

Üstelik ne kadar iyi bir bilgisayar alırsanız birkaç yıl sonra onu satarak elden çıkarmanız ve çok daha iyi bir makine almanız kolaylaşacaktır. Düşük kalite ikinci bir bilgisayarı sokağa atmaktan iyidir.

  1. Kendinize bir sigorta fonu yaratın.

Arabanız her an bozulabilir, hiç ummadığınız bir yerden vergi borcunuz çıkabilir ve bu sizin bütçenizi olduğu kadar mutluluğunuzu da olumsuz etkiler.

Hayatta kimin başına ne geleceği hiç belli olmuyor maalesef. Bu yüzden her ay bir kenara hiçbir yere bağlı olmayan bir miktar para ayırmanız, kötü sürprizler karşısında fazla etkilenememenizi sağlayabilir.

Tüm harcamalarımı ve planlarımı yaptım bin lira fazla çıktı bunu ne yapayım diyorsanız hemen tüketilecek bir ürün almak yerine bir banka hesabında tutmanız en iyisi.

  1. Bahşiş verin, iyi ağırlanın.

Sürekli gittiğiniz ve ürünlerinden emin olduğunuz kafe, bar ve restoranlarda garsonlara hesabınızın yüzde 20’si kadar bir bahşiş bırakırsanız, daha ayrıcalıklı bir hizmet alabilirsiniz.

Çalışanlar, yemekle ya da hizmetle ilgili bir sorun yaşadığınızda hemen imdadınıza yetişebilir böylece tamamen dinlenmek için geldiğiniz kafelerde mutluluğunuzu pekiştirerek zaman geçirebilirsiniz.

  1. Büyük bir televizyon almak yerine…

Dev ekran bir televizyon almak yerine, madem bu kadar çok para harcayacaksınız bir ev projeksiyon sistemi alın: Video oyunları, size özel film gösterimleri, kendi programınıza göre durdurup oynatabileceğiniz televizyon yayınları ve müziğin keyfini çıkarın. Üstelik ev sinema sistemleri dev ekran televizyonlardan daha ucuz.

Böylece, ev konforunuzda sinema, konser izleyebilir ve kilometrelerce uzaktaki sinema salonlarına taşınmanıza gerek kalmaz.

  1. Aileniz ve arkadaşlarınız için yollara düşün.

Yurtdışındaysanız Türkiye’ye gelmek ve ailenizi, arkadaşlarınızı görmek için hem zaman hem para ayırın. Uzmanlara göre mutluluğun en önemli formüllerinden biri ailenizi ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek.

Onları ziyaret etmeyi ertelemeyin ve onlara özel bir tatil programı yapın, uçağa, gemiye neye harcama yapmanız gerekiyorsa, ne tür hediyeler almanız ve ne tür programlardan feragat etmeniz gerekiyorsa, bunu hiç dert etmeyin, paraya kıyın. Buna değer.

  1. Yemek pişirmeyi öğrenin.

Dışarıda yemek yemenin güzellikleri var ve bunu değerlendirin. Ama aynı zamanda evde kendi kendinize yemek yapmanız ve özel menüler denemeniz de hem daha hesaplı hem daha mutluluk verici olacaktır. Madem bir lokantada harcayacak kadar paranız var bunu evinize hiç almadığınız sebze ve çeşniler, yemek gereçleri ve hatta orijinal bir yemek kitabı alarak değerlendirmenizi öneririz.

  1. Psikoterapiste gidin.

Paranız var ama mutlu değilsiniz, hatta belirli düzeyde de bir tedirginliğiniz var. Belli ki eve projeksiyon sistemi almak ya da yeni bir yatak bulmak, ilginizi çekmiyor. Bu durumda paranızı harcamak için en doğru kanal psikoterapi.

Bir araştırmaya göre psikoterapi ihtiyacındaki bir insanın terapiste para harcaması, bir yerlerden para gelmesinden ya da yüklü bir miktar para harcanmasından en az 30 defa daha çok mutluluk verici.

Psikoterapi ve psikiyatri, o kadar da pahalı bir hizmet değil, araştırırsanız çok makul bir fiyata düzenli terapi yardımı alabilirsiniz.

Anladığımız kadarıyla parayla mutluluk olur ama kendimize en uygun şekilde harcarsak.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız....

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Elma Kabukları İçin 5 Alternatif Kullanımı

Elmayı soyulduktan sonra elma kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Elma kabuklarını çöpe atmayın, evde başka...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...