Ana Sayfa HAYAT Dişler Nasıl Kolay Beyazlatır?

Dişler Nasıl Kolay Beyazlatır?

Kişilerin dişlerinin bakımı, kendilerine ve karşısındaki insanlara duydukları saygı konusunda çok şey anlatır. Bembeyaz dişler, ilk etapta dikkat çeker ve beraberinde olumlu düşünceleri getirir. Ancak, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve diş bakımını yapmanız, her zaman dişlerinizin bembeyaz olmasını sağlamaz.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Unutmamalısınız ki, her insanın bir kemik rengi bulunur. Kemik rengi tam beyaz olan kişiler, dişlerine ne kadar bakmasalar da, ancak çok hafif bir sararma olur. Kemik rengi sarımsı olan kişiler ise; ne yaparsa yapsın, belli bir miktara kadar beyazlar. Daha fazla beyazlatmak için yapacağınız işlemler, dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir. İsterseniz kimyasal isterseniz bitkisel yöntemlerle diş beyazlatmayı tercih edin, ilk etapta bir diş doktoruna giderek kemik renginizi öğrenmelisiniz.

Karbonatla Diş Beyazlatma

Karbonat, günlük hayatta sıkça kullanılan bir maddedir. Ortamdaki mikropların temizlenmesi ve vücudun toksinlerden kurtulmasının yanı sıra, diş beyazlatma konusunda da yardımcıdır.

Karbonatla diş beyazlatmak için; 1 çay kaşığı karbonatın üzerine, 3-4 damla limon ekleyerek karışımı lapa haline getirin. Ardından, diş fırçasını bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Haftada 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Tuz ile Diş Beyazlatma

Tuz ile diş beyazlatmak için; 1 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı dolusu sofra tuzu ekleyerek güzelce karıştırın. Ardından, ağzınıza yudum yudum alarak, her yudumla 1 dakika kadar ağzınızı çalkalayın. Böylelikle, düzenli kullanım sonucunda hem diş renginiz beyazlayacak hem de ağızda oluşan bakteriler yok edilerek, daha sağlıklı diş etlerine sahip olacaksınız. Gün aşırı kullanabileceğiniz bu yöntemin sonuçları, 2 hafta içerisinde görürsünüz.

Gliserin ve Çilekle Diş Beyazlatma

En etkili diş beyazlatma yöntemleri arasında bulunan çilek ve gliserinin, hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. 1 çileği, çatal yardımı ile güzelce ezdikten sonra içerisine 1-2 damla gliserin ekleyin ve homojen bir karışım elde edin. Eliniz yardımıyla, dişlerinizi güzelce ovun ve ağzınızı yıkamadan önce 5 dakika bekleyin. Hafta 2-3 kere uygulayabileceğiniz bu yöntemin sonucunu kısa sürede görürsünüz.

Kimyasal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kimyasal diş beyazlatma yöntemleri, mutlaka bir diş doktoru kontrolünde uygulanması gereken yöntemlerdendir. Piyasalarda, pek çok firma evde kendinizin de uygulayabileceği yöntemler olduğundan bahseder. Bu yöntemlerin bir kısmı, tamamen etkisizken bir kısmı da sağlığınız için risklidir. Bir uzman yardımı alarak hareket ederseniz, en iyi sonuçlara en az yan etkilerle sahip olursunuz.

Jel İle Diş Beyazlatma

Bu yöntem iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Her iki yöntemde de, öncelikle bir uzmana gitmelisiniz. Uzman ve sizin görüşleriniz doğrultusunda, dişlerinize uygun kalıplar hazırlanarak size verilebilir. Bu kalıpları, 6-8 saat boyunca dişlerinizde tutarak, beyazlatma işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Doktorunuzun yapacağı işlemde ise; jel, dişlerinize uygulanır ve işlemin hızlanması adına bazı işlemler yapılır ve seans sonunda beyazlama gözle fark edilebilir derecede olur.

Işıkla Diş Beyazlatma

Bu yöntemde, bir jelin yanı sıra ışık ve ısıdan yararlanılır. Farklı özellikleri bulunan LED ışıklar sayesinde, etkili bir diş beyazlatma yapılır. Dişinizin yapısı ve ihtiyaç duyulan beyazlatma işlemine göre değişmekle beraber, ortalama olarak 4-8 seans yapılması gerekmekte.

Diş Beyazlatma Acı Verir Mi?

Diş beyazlatma, kişilerin yaşayabilecekleri acı hissi nedeniyle cesaret edemedikleri işlemlerden bir tanesidir. Doğal yöntemlerin hiçbir acı vermediği bilinmektedir. Söz konusu olan kimyasal yöntemler olduğunda ise; dişinizin ne kadar sağlıklı olduğu önemlidir. Eğer, diş eti kanamalarınız oluyorsa ve dişleriniz hassassa; beyazlatma sırasında canınızı yakacak bir acı hissedebilirsiniz. Bu esnada, uzman bir doktora muayene olmanız önemli. Doktorunuz, dişleriniz uygun değilse, öncesinde farklı bir tedavi uygulayarak, işlemi erteleyebilir. Dişleriniz sağlıklı ise; duyacağınız acı, bir sinek ısırığından farklı olmayacaktır.

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrasında Dikkat Edin

Diş beyazlatma işlemi sonrasındaki ilk 2 haftaya dikkat etmek gerekli. Dişleriniz beyazlatma sırasında, hem daha hassas olur hem de üst tabakası temizlendiği için renk değiştirmeye elverişli olur. Bu nedenle, dişleri sarartan çay, kahve ve koladan, kolaylıkla renk bırakan vişne, çilek, renkli meyve suları gibi içecek ve yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde, dişlerinizde belirgin renk değişiklikleri olarak, sizi zor duruma sokabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...