Ana SayfaSAĞLIKŞeker Beyne Neler Yapıyor?

Şeker Beyne Neler Yapıyor?

Şekerin hem tadından, hem de vücuda olan enerjik etkilerinden dolayı insanlar tarafından çok sevildiği bilinmektedir. Özellikle beynin enerjiyi doğrudan glikozdan alması, sınav sabahları çocuklara zorla yedirilen şekerli ürünlerden de bellidir. Ancak şeker, çok tüketildiği zaman, tıpkı fiziksel olarak kötü etkiler yarattığı gibi, zihnen de negatif bir süreci tetikleyebilmektedir. Oldukça şaşırtıcı olan bu durum, ciddi manada bir araştırmayı da beraberinde getirmiştir.

Vücudun şeker ihtiyacını glukoz, früktoz gibi şekerlerden karşılaması, her anlamda bu tarz şekerlerin vücuda iyi gelmesi bilinir. Özellikle de beynin bu şekerlerin bir tanesi ile doğrudan ilişkide olduğu ve gereken zihin açıklığının bu şekerler ile sağlandığı her zaman söylenir. Fakat elbette ki her şeyin fazlası zararlıdır ve şekerler de beyne bir zaman sonra hasar verebilirler. Peki, genel anlamda ne tür negatif etkilerin vuku bulduğundan söz edilebilir?

Öğrenme Yeteneğine Ve Hafızaya Kötü Etki

2012 yılında fareler üzerinde başlatılan bir deney, sonuçlarını yavaş yavaş vermeye başladı. Bu deney sonucunda, özellikle früktoz şekerinin farelerin daha önce geçtiği yolları karıştırmasına neden olduğu belirlendi. Ancak elbette ki normal tüketilen bir miktarın değil, früktozun fazlasının farelere verilmesi ile söz konusu durum yaşandı. Yine benzer şekilde, farelerin bir takım öğrenme yeteneklerinin de zaman içinde gerilediği görüldü.

Dr. Fernando Gomez – Pinilla ki kendisi söz konusu çalışmanın yöneticisidir, insülinin vücut için şeker kontrolü adına çok önemli olduğunu; fakat fazlasının beyne çeşitli şekillerde zararlar verdiğini ifade ediyor.

Depresyon Ve Endişeye Neden Olabilme Durumu

Şeker hastalarının şeker komalarına girdikleri anlarda, aslında vücutlarındaki şeker düzeyleri alt üst olduğu için bu tarz durumları yaşarlar. Şeker seviyesi, dalgalandıkça vücudun ritmini de bozar. Zaten bu tarz durumlarda hastalarda görülen duygu değişimi, endişe durumu, kaygılanma ve depresif tavırlar, aslında şeker seviyesinin insanların psikolojileri açısından ne denli etkili olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Araştırmalar gösteriyor ki, şekerin fazla tüketilmesi durumu, beyinde endişe ve depresyon temelli bir takım duyguların harekete geçmesini sağlamaktadır. Gereğinden fazla glikoz tüketen bir birey, bir noktadan sonra daha olumsuz bir ruh haline bürünebilmektedir. Bu nedenle de şeker seviyesine dikkat edilmelidir.

Alzheimer Tetiklenebiliyor

Kandaki şeker oranının yüksek olması, bir zihin rahatsızlığı olan Alzheimer hastalığını da tetikleyebiliyor. Şeker oranının vücut için çok iyi ayarlanabilmesinin yanı sıra, ciddi anlamda beyin için de bu orana dikkat edilmesi gerekiyor. Hafıza ile ilgili yukarıda da bahsettiğimiz noktalar, ilerlediğinde çok daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Bu ve benzer nedenlerden dolayı Alzheimer hastalığının kendini gösterebilmesi, şeker oranının yüksekliğinden dolayı karşımıza çıkabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı şeker seviyesi iyi ayarlanarak tüketilmek zorunda…

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler