Ana Sayfa HAYAT Elektrik Kesintisine Karşı Alınacak Önlemler

Elektrik Kesintisine Karşı Alınacak Önlemler

0
224

Elektrik kesintisi, faturaların ödenmemesi, genel elektrik arızalarının neden olduğu, programlı veya programsız olarak oluşan durumlar olabilir. Şiddetli yağmur, fırtına, kar yağışı gibi doğal olaylardan dolayı da kesintiler yaşabilir. Yaşanan bu kesintiler, evlerde veya iş yerlerinde bulunan elektronik cihazlara zarar verebilir ve günlük hayatın durmasına sebep olabilir. Örneğin; evinde ev işleri yapmakta olan kişinin yapmakta olduğu her iş yarım kalabilir, çalışma alanlarında hayat durma noktasına gelebilir. Faaliyetini sürdüren fabrikaların işlemeye devam etmesinde elektrik oldukça önemlidir. Ancak, oluşan kesintilerin verebileceği zararlara karşı alınabilecek bazı önlemler vardır. Bulunduğunuz ortamda, kendiniz alabileceğiniz basit önlemler ve teknik önlemlerle bu zararlardan hem kendinizi, hem eşyalarınızı hem de yaşadığınız yeri koruyabilirsiniz.

Teknik Önlemler

  • Jeneratör: Elektrik üreticisi veya üreteç anlamına gelen, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmekte kullanılan alettir. Genelde, büyük çalışma alanlarında, büyük sitelerde kullanılır. Elektrik kesintisiyle birlikte, elektronik cihazlara zarar vermeden devreye girerek elektrik vermeye başlar. Böylece, kesintilerden uzun süre etkilenilmez.
  • Güç Adaptörleri: Elektronik aletlerinize, takabileceğiniz bir güç adaptörüyle, kesilmiş olan elektriğin aniden gelmesi durumunda, yüksek akıma karşı korumak adına önlem alabilirsiniz. Bilgisayarınızın, eğer özel bir koruması yoksa, oluşabilecek ani kesintilere karşı son derece hassas olabilirler. Bilgisayar açıkken oluşan ani bir kesinti sonucu, büyük voltaj değişikleri bilgisayara ve içindeki verilere zarar verebilir.
  • Güneş Enerjili Şarj Cihazları: Günümüzde yavaş yavaş popüler olmaya başlayan bu cihazlar, fazla maliyetli olmayan hatta kendinizin yapabileceği kadar kolaydır. Ancak, bu işe başlamadan önce, nasıl olduğunu, hangi malzemeler kullanıldığını araştırıp öğrenmenizde fayda vardır. Aksi taktirde cihazlarınıza zarar verebilirsiniz. Bu şarj cihazları, enerjisini güneşten aldığı için, elektriğe gerek duymadan, sürekli olarak çalışabilir.

Basit Önlemler

Evinizde bulunan, elektronik aletlerin fişini çekebilirsiniz. Hatta, yaşanacak olan her ihtimale karşı ana sigortayı kapatmanız daha güvenli olacaktır. Ani akımlar, cihazlarınızı bozacağı gibi, yangın gibi felaketleri de beraberinde getirebilir.  Eğer kesintilerin çok yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız, buzdolabını güneşten uzakta bir yere taşıyarak ısınmasını ve içindeki gıdaların bozulmasını engelleyebilirsiniz. Uzun süreli kesintiler anında, dolabın kapağını sürekli açıp, kapatmamak ısınmasını önleyecektir. Şarj aletleri, akımlardan etkilenen en narin cihazlardır. Bu yüzden kesinlikle, prizde kalmamasına özen gösterin. Kullanmış olduğunuz, bilgisayar, telefon, tablet gibi aletler için, birer yedek batarya temin edebilirsiniz. Pilli veya şarj edilebilir ışıldakları evinizde bulundurabilirsiniz.

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın