Ana Sayfa SAĞLIK İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

Tatlı krizleri yaşıyorsanız, yemeklerden sonra uyuklama, yorgunluk, terleme hissediyorsanız, çabuk acıkıyorsanız, kolayca kilo alıp bir türlü veremiyorsanız buraya kulak verin. İnsülin direnci denilen durumla karşı karşıya olabilirsiniz.

Peki insülin direnci nedir?

İnsülin direnci önemli bir sorundur; fakat bir hastalık değildir.  

Tedavi edilmediği takdirde metabolik sendrom olarak adlandırılan kalp hastalıkları, hipertansiyon  ve diyabet beraberliğine doğru  ilerler. Ancak korkmayın; tam tersi bunu vücudunuzun size verdiği bir mesaj olarak algılayın. Mesajda şöyle diyor: ‘ Bi’ an önce önlem almalısın, bu şekilde daha fazla dayanamayacağım.’ Bu noktada yapmanız gereken acilen,  bir endokrinoloğa danışmak olacaktır.

İnsülin mekanizması nasıl işler?

Normalde yemek yenildikten sonra pankreas tarafından kana insülin salgılanır ve bu insülin aracılığıyla hücreler glikozu alır, enerjiye dönüştürür. Oluşturulan bu enerji depolanır veya kullanılır. Eğer hücreler insüline yanıt vermiyorsa , besinlerle alınan glikoz, hücre içine giremez, kanda kalır ve kan şekerini yükseltir. Hücreler insüline yanıt vermedikçe; pankreastan daha fazla insülin salgılanır. ‘hiperinsülinemi’ denilen durum ortaya çıkar.

Bu mekanizma size yemek sonralarında uyku hali, tatlı krizleri, çabucak acıkmak şeklinde yansır.  Deyim yerindeyse ‘su içseniz yarar. ‘

Yapılan araştırmalar, abdominal obezitenin, insülin direnciyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm üzeri bel çevreleri insülin direnci gelişimine katkıda bulunmaktadır. Fiziksel inaktivite, ilerleyen yaş ve genetik etkenler  obeziteyle birlikte önemli risk faktörleridir.

İnsülin direnci,damar sertliği ,yüksek tansiyon,  karaciğer yağlanması, kan yağları dengesinin bozulmasına -HDL’nin azalması, TG ‘in artmasına-  neden olmakta ; diyabet ve  kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.  .

Tedavi nasıl yapılıyor?

Tedavide hedef, vücuda insülin kullanmayı yeniden  öğreterek  dengenin sağlanmasıdır.

İinsülin direncinde en önemli nokta, ağırlık kaybının sağlanmasıdır.  Kilo kaybı ve korunması, enerji alımının kısıtlanması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve davranış değişiklikleriyle mümkün olacaktır. %7- 10 ağırlık kaybı, riskleri azaltmak anlamında yeterli olacaktır.

Beslenme tedavisinde önemli olan, vücudu sık beslemek, kendini güvende hissetmesini sağlamaktır.

İzlenmesi gereken beslenme programı şu şekilde olmalıdır:

  • Basit karbonhidratlar azaltılmalı; tercihlerinizi daha çok kompleks karbonhidratlardan yana kullanmalısınız. Pilav yerine bulgur, beyaz ekmek değil tam buğday ekmeği gibi.
  • Posa, tokluk hissi sağlaması, dışkılamayı kolaylaştırması ve kolesterol atımına yardımcı olmasından dolayı önemlidir. Meyve, sebze, kurubaklagil ve tahıllar, posa kaynaklarıdır.
  • Yemeklerden önce ve birlikte su tüketimi hem doygunluk sağlar hem de kabızlığı önler. Günde 8 bardak su içilmelidir.
  • Trans yağ asitleri ve doymuş yağ içeren besinler mümkün olduğunca azaltılmalı.
  • Protein içeren besinler, tokluk hissi vermeleri nedeniyle tüketimleri önemlidir. Ancak aynı zamanda doymuş yağ ve kolesterolden de zengin olduklarından aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Katı yağlar diyetten çıkarılmalı, zeytinyağı kullanımı öncelikli olmalıdır.
  • Ara öğün tüketimine özen gösterilmeli, öğünler atlanmamalıdır.
  • Az ve sık tüketim gereklidir. Bu şekilde hem metabolizma hızlanacak, hem de bireyin acıkarak program dışına çıkması önlenmiş olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...