Ana Sayfa SAĞLIK İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

Tatlı krizleri yaşıyorsanız, yemeklerden sonra uyuklama, yorgunluk, terleme hissediyorsanız, çabuk acıkıyorsanız, kolayca kilo alıp bir türlü veremiyorsanız buraya kulak verin. İnsülin direnci denilen durumla karşı karşıya olabilirsiniz.

Peki insülin direnci nedir?

İnsülin direnci önemli bir sorundur; fakat bir hastalık değildir.  

Tedavi edilmediği takdirde metabolik sendrom olarak adlandırılan kalp hastalıkları, hipertansiyon  ve diyabet beraberliğine doğru  ilerler. Ancak korkmayın; tam tersi bunu vücudunuzun size verdiği bir mesaj olarak algılayın. Mesajda şöyle diyor: ‘ Bi’ an önce önlem almalısın, bu şekilde daha fazla dayanamayacağım.’ Bu noktada yapmanız gereken acilen,  bir endokrinoloğa danışmak olacaktır.

İnsülin mekanizması nasıl işler?

Normalde yemek yenildikten sonra pankreas tarafından kana insülin salgılanır ve bu insülin aracılığıyla hücreler glikozu alır, enerjiye dönüştürür. Oluşturulan bu enerji depolanır veya kullanılır. Eğer hücreler insüline yanıt vermiyorsa , besinlerle alınan glikoz, hücre içine giremez, kanda kalır ve kan şekerini yükseltir. Hücreler insüline yanıt vermedikçe; pankreastan daha fazla insülin salgılanır. ‘hiperinsülinemi’ denilen durum ortaya çıkar.

Bu mekanizma size yemek sonralarında uyku hali, tatlı krizleri, çabucak acıkmak şeklinde yansır.  Deyim yerindeyse ‘su içseniz yarar. ‘

Yapılan araştırmalar, abdominal obezitenin, insülin direnciyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm üzeri bel çevreleri insülin direnci gelişimine katkıda bulunmaktadır. Fiziksel inaktivite, ilerleyen yaş ve genetik etkenler  obeziteyle birlikte önemli risk faktörleridir.

İnsülin direnci,damar sertliği ,yüksek tansiyon,  karaciğer yağlanması, kan yağları dengesinin bozulmasına -HDL’nin azalması, TG ‘in artmasına-  neden olmakta ; diyabet ve  kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.  .

Tedavi nasıl yapılıyor?

Tedavide hedef, vücuda insülin kullanmayı yeniden  öğreterek  dengenin sağlanmasıdır.

İinsülin direncinde en önemli nokta, ağırlık kaybının sağlanmasıdır.  Kilo kaybı ve korunması, enerji alımının kısıtlanması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve davranış değişiklikleriyle mümkün olacaktır. %7- 10 ağırlık kaybı, riskleri azaltmak anlamında yeterli olacaktır.

Beslenme tedavisinde önemli olan, vücudu sık beslemek, kendini güvende hissetmesini sağlamaktır.

İzlenmesi gereken beslenme programı şu şekilde olmalıdır:

  • Basit karbonhidratlar azaltılmalı; tercihlerinizi daha çok kompleks karbonhidratlardan yana kullanmalısınız. Pilav yerine bulgur, beyaz ekmek değil tam buğday ekmeği gibi.
  • Posa, tokluk hissi sağlaması, dışkılamayı kolaylaştırması ve kolesterol atımına yardımcı olmasından dolayı önemlidir. Meyve, sebze, kurubaklagil ve tahıllar, posa kaynaklarıdır.
  • Yemeklerden önce ve birlikte su tüketimi hem doygunluk sağlar hem de kabızlığı önler. Günde 8 bardak su içilmelidir.
  • Trans yağ asitleri ve doymuş yağ içeren besinler mümkün olduğunca azaltılmalı.
  • Protein içeren besinler, tokluk hissi vermeleri nedeniyle tüketimleri önemlidir. Ancak aynı zamanda doymuş yağ ve kolesterolden de zengin olduklarından aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Katı yağlar diyetten çıkarılmalı, zeytinyağı kullanımı öncelikli olmalıdır.
  • Ara öğün tüketimine özen gösterilmeli, öğünler atlanmamalıdır.
  • Az ve sık tüketim gereklidir. Bu şekilde hem metabolizma hızlanacak, hem de bireyin acıkarak program dışına çıkması önlenmiş olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak...

Çiğ Sarımsak Çiğnemenin Faydaları

Hem keskin lezzeti hem de ilaç olarak yüzyıllarca kullanılan bir bitki olan sarımsağı çiğnemeniz...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak, onun değerini küçümsemek olur. Karbonatın, temizlikten güzellik ürünü olarak kullanmaya...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini...