Ana Sayfa HAYAT Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi sendromu, belli bir kesim ya da millete özgü bir sorun değildir. Dünyadaki neredeyse her millette ve her yaştan insanda görülür. Küçük yaşlarda pazartesi sendromu, okulun ilk günü olduğu için olurken, ilerleyen yaşlarda değişen tek şey, okula değil işe gitmeniz gerektiği olmakta.

Cuma günleri hissedilen tatilin başlama keyfinin ardından, cumartesi ve Pazar günleri sevilen aktiviteler yapılır ve Pazar gecesi bu sendrom kendini göstermeye başlar. Sabah nasıl kalkacağınızı düşünmek, kendinizi gergin hissetmeniz, midenizin kasılması ya da bunalması, bir türlü uyku tutmaması Pazar gününden görülen belirtilerken, gün içerisinde yaşadığınız gerginlikler, daha kısa sürede sinirlenme, sürekli tatili düşünme gibi belirtiler pazartesi sendromunun, pazartesi yaşanan belirtileri arasında yer alır.

Her ne kadar elinizde olmasa da, pazartesi sendromu hayatınızı negatif olarak etkilemektedir. Bu sendromdan kurtularak, daha az yorulup, daha keyifli hareket edebilirsiniz.

Yoga Yardımıyla Sendromdan Kurtulun

Yoganın sağlık için pek çok faydasının yanı sıra, kişilerin kaslarını gevşetip, sakinleşmelerini sağlar. Pazar akşamları yapacağınız yarım saatlik bir yoga seansı sayesinde, pazartesi gününe daha enerjik ve daha motive bir şekilde başlarsınız.

Sakinleştirici Çaylardan Yardım Alın

Pazar akşamı uyumadan önce yatacağınız sakinleştirici çaylar sayesinde, hem daha rahat uyursunuz hem de pazartesi sendromunun Pazar gecesi görülen belirtilerini azaltırsınız. Başta melisa çayı olmak üzere, adaçayı, rezene, papatya gibi bitkilerin çaylarından ya da bitkisel sakinleştirici ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

Pazartesi Günleri Kendinizi Şımartın

Pazartesi gününün size sendromdan daha farklı şeyler hatırlatması için, bu günü kendinizi şımartma günü olarak düşünebilirsiniz. İş çıkışında, sevdiğiniz aktiviteleri yapmak size yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla buluşabilir, güzel bir masaj yaptırabilir, kısa bir alışveriş yapabilir, farklı ülkelerin mutfaklarına ait restoranlara gidebilirsiniz. Bir süre sonra, pazartesileri heyecanla beklediğinizi fark edeceksiniz.

İşinizi Sevin

Kişinin işini sevmesi, pazartesi sendromlarını tamamen yok edebilecek öneme sahip. Üniversite hazırlık döneminde doğru mesleğin seçilmesi bu nedenle çok önemli. Ancak hiçbir zaman geç kalmış olmadığınızı unutmayın. İşinizin güzel yanlarını düşünün ve onu sevmeyi deneyin, eğer yapamıyorsanız işinizi değiştirin. Unutmayın ki pek çok insan eğitimini almadığı sektörlerde çalışıyor.

Daha Kötülerini Düşünerek şükredin

Siz, pazartesi sabahları nasıl işe gideceğinizi düşünürken yıllarca üniversite okumasına rağmen iş bulamayan pek çok insan olduğunu unutmayın. Bir işinizin olmaması, sizi maddi olarak çok aşağı çekeceği gibi sosyal bir hayatınızın olmasını engeller ve psikolojik açıdan da zor günler geçirirsiniz. Bu nedenle, işinizin kıymetini bilin.

Pazartesi Sabahlarına Keyif Alacağınız Aktivitelerle Başlayın

Pazartesi sabahları iş yerinize gittiğinizde hemen çalışmaya başlamayın. Zaten, pazartesi sendromunun verdiği sıkıntı nedeniyle istediğiniz gibi verimli çalışmanız mümkün olmaz. Bunu yerine, sevdiğiniz bir kahve içip, haberlere göz atın. Arkadaşlarınızla kısa sohbetler edin. Biraz erken kalkabiliyorsanız, kahvaltınızı her gün olduğundan daha özel yapın ya da iş yerine giderken en sevdiğiniz tatlıdan alın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,365BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo fazlalığı vardır. Siz de sağlıklı bir şekilde, kısa sürede kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla bozuldukları için marketlerde yarı ham olarak satılıyor. bu meyvelerin arasında...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık havada kimyasal sinek kovucular da işe yaramaz. Kaşıntılı ve kızarık...

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde yoğun tempo nedeniyle çamaşıra o kadar da zaman ayırmak istemeyebilir,...