Ana Sayfa HAYAT Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi sendromu, belli bir kesim ya da millete özgü bir sorun değildir. Dünyadaki neredeyse her millette ve her yaştan insanda görülür. Küçük yaşlarda pazartesi sendromu, okulun ilk günü olduğu için olurken, ilerleyen yaşlarda değişen tek şey, okula değil işe gitmeniz gerektiği olmakta.

Cuma günleri hissedilen tatilin başlama keyfinin ardından, cumartesi ve Pazar günleri sevilen aktiviteler yapılır ve Pazar gecesi bu sendrom kendini göstermeye başlar. Sabah nasıl kalkacağınızı düşünmek, kendinizi gergin hissetmeniz, midenizin kasılması ya da bunalması, bir türlü uyku tutmaması Pazar gününden görülen belirtilerken, gün içerisinde yaşadığınız gerginlikler, daha kısa sürede sinirlenme, sürekli tatili düşünme gibi belirtiler pazartesi sendromunun, pazartesi yaşanan belirtileri arasında yer alır.

Her ne kadar elinizde olmasa da, pazartesi sendromu hayatınızı negatif olarak etkilemektedir. Bu sendromdan kurtularak, daha az yorulup, daha keyifli hareket edebilirsiniz.

Yoga Yardımıyla Sendromdan Kurtulun

Yoganın sağlık için pek çok faydasının yanı sıra, kişilerin kaslarını gevşetip, sakinleşmelerini sağlar. Pazar akşamları yapacağınız yarım saatlik bir yoga seansı sayesinde, pazartesi gününe daha enerjik ve daha motive bir şekilde başlarsınız.

Sakinleştirici Çaylardan Yardım Alın

Pazar akşamı uyumadan önce yatacağınız sakinleştirici çaylar sayesinde, hem daha rahat uyursunuz hem de pazartesi sendromunun Pazar gecesi görülen belirtilerini azaltırsınız. Başta melisa çayı olmak üzere, adaçayı, rezene, papatya gibi bitkilerin çaylarından ya da bitkisel sakinleştirici ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

Pazartesi Günleri Kendinizi Şımartın

Pazartesi gününün size sendromdan daha farklı şeyler hatırlatması için, bu günü kendinizi şımartma günü olarak düşünebilirsiniz. İş çıkışında, sevdiğiniz aktiviteleri yapmak size yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla buluşabilir, güzel bir masaj yaptırabilir, kısa bir alışveriş yapabilir, farklı ülkelerin mutfaklarına ait restoranlara gidebilirsiniz. Bir süre sonra, pazartesileri heyecanla beklediğinizi fark edeceksiniz.

İşinizi Sevin

Kişinin işini sevmesi, pazartesi sendromlarını tamamen yok edebilecek öneme sahip. Üniversite hazırlık döneminde doğru mesleğin seçilmesi bu nedenle çok önemli. Ancak hiçbir zaman geç kalmış olmadığınızı unutmayın. İşinizin güzel yanlarını düşünün ve onu sevmeyi deneyin, eğer yapamıyorsanız işinizi değiştirin. Unutmayın ki pek çok insan eğitimini almadığı sektörlerde çalışıyor.

Daha Kötülerini Düşünerek şükredin

Siz, pazartesi sabahları nasıl işe gideceğinizi düşünürken yıllarca üniversite okumasına rağmen iş bulamayan pek çok insan olduğunu unutmayın. Bir işinizin olmaması, sizi maddi olarak çok aşağı çekeceği gibi sosyal bir hayatınızın olmasını engeller ve psikolojik açıdan da zor günler geçirirsiniz. Bu nedenle, işinizin kıymetini bilin.

Pazartesi Sabahlarına Keyif Alacağınız Aktivitelerle Başlayın

Pazartesi sabahları iş yerinize gittiğinizde hemen çalışmaya başlamayın. Zaten, pazartesi sendromunun verdiği sıkıntı nedeniyle istediğiniz gibi verimli çalışmanız mümkün olmaz. Bunu yerine, sevdiğiniz bir kahve içip, haberlere göz atın. Arkadaşlarınızla kısa sohbetler edin. Biraz erken kalkabiliyorsanız, kahvaltınızı her gün olduğundan daha özel yapın ya da iş yerine giderken en sevdiğiniz tatlıdan alın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evinizde Siyah Rengi Seviyorsanız 10 Harika Yol

Bir odayı tamamen siyah boyamak şık ve cesur bir girişimdir. Çünkü alanı özel hissettirir...

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi...

Evinizde Hava Akımı Varsa

Evinizde Hava Akımı Varsa. Kanepede oturuyorsunuz ve aniden boynunuzda hafif bir soğuk hava hissedersiniz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yağlı Bulaşıklar İçin Deterjan Yapımı

Yağlı bulaşıkları temizlemek için güçlü deterjanlara ihtiyaç duyarız. Satın alınan deterjanlar kimyasallar içeriyor. Kimyasal bulunmayan ancak etkili bir bulaşık deterjanı isteyenler için bir tarif...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri taneleri, simbiyotik bir ilişki içinde bulunan bakteri ve mayadan oluşur....

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte, yaş sadece bir sayıdır, yaşlanma, her kişinin vücudunun o sayıdan...

Evinizde Siyah Rengi Seviyorsanız 10 Harika Yol

Bir odayı tamamen siyah boyamak şık ve cesur bir girişimdir. Çünkü alanı özel hissettirir ve rahatlatır. Ancak, evinizde siyahı kullanmak için şöyle bir strateji...