Ana Sayfa HAYAT Motivasyonunuzu Arttırmak Için Yapmanız Gerekenler

Motivasyonunuzu Arttırmak Için Yapmanız Gerekenler

Her profesyonel gibi siz de zamanla yarışıyorsunuz. Organizasyonlar, randevular, toplantılar derken zaman sürekli akıp gidiyor. Bu kadar yoğun tempoda sık sık farklı konularda bölünüyorsanız size bazı önerilerimiz var. Bir konuya odaklanmak ve bölünmemeyi sağlamak için size önerilerimiz var.

E-postanızı ve telefonunuzu kapatın.

Telefonunuzu uçak moduna alın. Telefonunuzu kapattığınız anda mailler gelmeye başlayacaktır. Ardı ardına gelecek mailler yine odaklanmanıza engel olacaktır. Ya mailinize bakmayın ya da gmail kullanıyorsanız, duraklatma fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Böylece kimse size ulaşamayacak ve sizi odaklandığınız işten koparamayacaktır.

Masanızda temizleyin

Dağınık çalışma masası odaklanmanıza engel olur. Çevrenizdeki dağınıklık ve bekleyen işler paniklemenize neden olur. Bunun için masanızın üzerini hep toplu olarak tutun. Zaman zaman masa temizliğine vakit ayırın.

Ertesi gün yapılacak işlerin listesini çıkarın

Günü daha iyi ve ekonomik kullanmak için mutlaka ertesi gün içinde yapacağınız işlerin listeleyin. Hem zamanı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacaktır, hem de yapılacak işleri unutmayarak, gereksiz zaman kaybetmemiş olacaksınız.

Rutin işlerinize kısa vakit ayırın

Rutin hergün yapılan işler bir süre sonra zevksiz ve sevimsiz gelir. Bu isteksizlik sizing motivasyonunuzu bozar. Rutin işlerinize fazla vakit ayırmamaya çalışın. Kısa süreler ayırırsanız, daha severek ve şevkle yaparsınız. Bunun için rutin işlerine 15 dakikadan daha fazla vakit ayırmayın.

İşlerin arasında mola verin

Bir işi bitirdiniz ve yenisine başlayacaksınız. Bunun için zihninizi temizlemek için mutlaka mola verin. 10 dakika mola vermek size çok zaman kazandıracaktır. Çünkü zihinsel olarak yeni işe başlamak için bu süreye ihtiyacınız vardır. Molanın ardından yeni işe başlamak kolay olacak ve odaklanmanızı sağlayabileceksiniz.

Büyük işinizi küçük küçük parçalar halinde yapın

Bazı büyük işler vardır. İşe baktıkça bu işi nasıl sonuçlandıracağınızı düşünür ve bunalırsınız. Bunun için büyük işleri küçük parçaları ayırın ve küçük parçaları tamamlamak için kendinize hedefler koyun. Küçük işler tamamlandığında büyük işinizi de tamamlamış olacaksınız. Tamamlanan her küçük iş size daha da motive edecektir.

Internet bağlantınızı devre dışı bırakın.

Bir işe odaklandıysanız sizi bölecek herşeyden uzak olmalısınız. Bunun içine internet de giriyor. Linkedinden gelen bir davet, atılan bir tweet sizin odağınızı dağıtabilir. İnternetinizi çevrimdışı yapmanız halinde hiçbir şekilde rahatsız edilmezsiniz.

Gereksiz mail ve toplantılardan çıkın

Günümüzün büyük bölümü toplantılarla geçiyor. Ancak ne yazık kı toplantıların büyük bölümü gereksiz ve verimsiz. Ayrı şekilde mail toplulukları da aynı şekilde. Verimsiz olduğunu düşündüğünüz toplantı ve mail gruplarından çıkın. Size ihtiyaç olduğu noktada sadece soruları yanıt verin.

Pazar geceleri çalışmak için uygundur

Bütün hafta çalıştınız ve hafta sonu dinlenmek sizin de hakkınız. Ancak pazar geceleri, size ne telefon gelir ne de mail atan olur. Tatilin ardından bu sakin gecede çalışmak verimliliğinizi arttırır. Pazar akşamları gelecek haftanın planlamasını yapabilirsiniz.

Önceliklerini iyi belirleyin

Yapılacak iş listesinde bazı işler yüksek öncelikli, bazı işler ise düşük önceliklidir. Listenizde bulunan düşük öncelikle işleri çıkarın. Listeyi hafifletmek size iyi gelecektir. Hem listeniz kabarık görünmeyecektir, hem de odağınızı daha iyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede düşük öncelikle işlerinize tekrar bakabilirsiniz.

İşlerinizi tamamlamak için süre koyun

Listenizdeki işlere başlamak için hepimiz zorluk çekeriz. Ancak bu işler yapılacağına göre, kendimize motive etmeliyiz. Bunun için de kendimize hafif baskı uygulayarak süre koymalıyız. Ve işlerimizi zamanında bitirebilmek için zamanlamayla yarışmamız faydalı olacaktır. Böylece bu işimizle fazla vakit geçirmeyerek, diğer işlerimize de zaman ayırabiliriz.

Hayır deyin

Listeniz uzun ve gün geçtikçe daha büyüyor. Kendinizi çok mu baskı altında hissediyorsunuz. bu zamanlarda “hayır” demeyi bilmelisiniz. Yeni bir işi verimsiz olacağınızı düşündüğünüz ve odağınızı sağlayamayacağınız için kabul etmeyebilirsiniz. “Hayır” demekten korkmayın.

Kendinizi yenileyin

Yoğun bir çalışma temposunda mola verdiğinizde sizi dinlendirecek aktiviteler yapındı. Sesli kitap dinleyin, sesli notlar alın, müzik dinleyin…

Başka bir yere gidin.

Her gün aynı ofis, aynı masa ve aynı ortam sizi yorar. Stresinizin artmasına neden olur. Bazen mekan değiştirmek motivasyonunuza olumlu etki yapar. En az haftada bir gün, yeni bir konumda çalışmak için bir çaba harcayın. Bu park, bir ev ofis, caddede bir kahve dükkanı, hatta bir piknik masa olabilir. Bu taze bir bakış açısı ve odaklamak için büyük bir fırsat.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,319BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...