Ana Sayfa HAYAT İlişkilerde En Çok Tartışılan 10 Konu Ve Çözüm Önerileri

İlişkilerde En Çok Tartışılan 10 Konu Ve Çözüm Önerileri

Her ne kadar tartışmasız duygusal ilişki en iyisi gibi görünse de uzmanlar belirli düzeyde ve belirli nedenlere dayanan tartışmaların ilişkiler için yararlı olduğunu düşünüyor. Zaten hiç tartışma yaşanmayan ilişkilerde taraflar ya büyük bir patlamaya doğru ilerliyorlardır ya da bazı şeyleri içlerine atarak bireysel sağlıkları için hiç de iyi bir şey yapmıyorlardır.

Uzmanların görüşlerinden derlenen çözümler ve duygusal ilişkilerde tartışmanın üç faydası şu şekilde sıralanıyor:

 1. Kıskançlık

Tartışmaların en yaygın nedeni ise kuşkusuz kıskançlık ve tarafların kendilerini güvende hissetmemesi. Eşinin hayatında bir başkasının varlığından şüphelenmek ya da eşine başkalarının olağandışı yakınlaşmalarından rahatsız olmak uzmanlara göre hem şüphelenen kişinin sevgisini hem şüphelenilen kişinin eşi için önemini hatırlatması açısından yararlı. Yine uzmanlara göre her çift biraz kıskançtır ve kıskanç olmalıdır. Tabii bu kıskançlığın kişinin kendi yaşamını deforme etmemesi ve eşinin yaşamını da sınırlamaması, kısa sürede tatlıya bağlanması koşuluyla.

 1. İletişimsizlik

Çiftler arasındaki iletişim sorunu ilişkide aslında hiçbir sorun yokken yanlış anlamaları devreye sokar ve ister evlilik ister flört olsun her iki tarafa da duygusal açıdan zarar verebilir. Bu sorunu uzaklaştırmanın anahtar yöntemi eşini dinleyebilmektir. Karşılıklı olarak birbirini dinleyen ve empati kuran çiftler, uzmanlara göre daha mutlu ve uzun süreli bir ilişki yaşarlar.

 1. Para

Mutluluğun temeli para değil ama her ilişkide bu konu en az bir kere tartışmaya neden olmuştur. Ne kadar para harcanacak, ne kadarı biriktirilecek, nasıl harcanacak gibi konuların büyük tartışmalara neden olmaması için çiftlerin finansal durumlarını, hedeflerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını ortaklaşa belirlemeleri ve bu belirlemeye sadık kalmaları, uzmanların önerdiği çözüm yöntemi.

 1. Aileler

Çiftler birbirleriyle mutlular ama bir tarafın annesi ya da diğer tarafın kardeşi çiftleri ve birlikteliklerini onaylamıyor ya da çiftlerin öz anne-babalarına öncelik tanıması isteniyorsa ilişkide öncelikler devreye giriyor. Uzmanlara göre bu tartışmaları engellemek için flört ya da evli çiftlerin kendi ilişkilerine ve eşlerine öncelik tanıması. Kimseyi kırmadan sadece eşin mutluluğu ve hakkından yana tavır almak hem ilişkinin ömrünü uzatır hem de anneler babalar ve kardeşler gücendirilmez.

 1. Yatak odasındaki sorunlar

Çiftler arasındaki cinsel uyum mutluluğun temeli kuşkusuz. Ama bitmek tükenmek bilmez cinsel istekler, eşine istediği tatmini verememe hissi, ilişkiye girmemek için sonu gelmez bahaneler derken birçok ilişki önemli bir noktada tıkanıyor. Bunu aşmanın en iyi yöntemi çiftlerin açık yüreklilikle cinsellikte ne istediklerini ve istemediklerini konuşmaları ve cinselliklerinde ciddi bir sorun varsa doğrudan uzman desteği almaları.

 1. Öncelikler

Her ne kadar çift halinde bir hayat yaşanıyorsa da ve her iki taraf da birbirleriyle aynı zamanda aynı şeyleri yapmak istiyorsa bazen durum farklılaşabiliyor. Akşam ne yapılması gerektiği konusunda çiftler ortak karar almalılar elbette, ama bu her zaman olacak bir şey değil. Bu yüzden tarafların hem kendilerinin farklı ve yalnız bir şey yapma isteklerine hem de eşlerinin aynı şeyi istemelerine ara sıra saygı duyması ve izin vermesi gerekiyor.

 1. Güven

Çiftler arası güven ilişkinin sağlam olmasının birincil koşulu. Ve ilişkilerde güven oluşturmak sadece belli modeller için değil her ilişki için kolay bir şey değildir. Bu yüzden güven duygusuna ulaşmak için çabalamak ve uzun zaman harcamak çok olağan ve taraflar mutluysa buna değer. Hem karşı tarafa güven vermek hem ona güvenmek için, dürüst olmak, sözünde durmak, eşe karşı saygılı davranmak, uzmanlar tarafından en önemli yapıcı unsurlar olarak öneriliyor.

 1. Çifte standart

Çiftlerden bir taraf kendi arkadaşlarıyla dışarı çıkabiliyor maça gidebiliyorken diğer taraf kendi başına bir şey yapamıyorsa ortada ciddi bir çifte standart vardır. Bu yüzden ortak kurallar belirlemek ve bu kurallara sadık kalmak oyun bozanlık durumunda açıkça konuşmak ilişkideki çifte standardı önemli ölçüde engelleyecektir.

 1. Günlük Ev İşleri

Hayat müşterek ve artık hem evde hem kendi işinde koşturan ilişkiler geride kaldı. Özellikle her iki tarafın da çalıştığı ilişkilerde çiftlerin bulaşık, çamaşır ve oda temizliği gibi ev işlerini yüzde elli oranında paylaşımı uzmanlar tarafından şart görülüyor. Elbette bu oran bazen değişebilir ama erkeklerin bulaşık yıkamadığı balkonu temizlemediği modellerde hem ilişkiye zaman ayırmak hem de o ilişkiyi sürdürmek zorlaşıyor.

 1. Geçmiş ve birikim

Çiftlerin birbirleriyle tanışmadan önceki yaşamları ve ilişkileri de bazen problem olabiliyor. Özellikle eski ilişkilerle süren ve çok doğal olan arkadaşlık ilişkileri ya da eski ilişkilerde yaşanmışlıklar olarak paylaşılanlar çiftleri üzebiliyor. Bazen eski eş kadar sevilmediği duygusu bile söz konusu olabiliyor. Uzmanlar bu sorunlar için en iyi yöntemin geçmişi geçmişte bırakmak ve bugünün tadını çıkarıp geleceğe dair güzel planlar yapmak.

 

Tartışmanın Faydaları

 1. Tartışmak güzeldir

Uzmanlara göre çiftler arasındaki makul düzeyde tartışmalar ilişkiye her iki tarafın da önem verdiğini göstermesi açısından gerekli. Taraflardan birinin eşini ve ilişkiyi boş vermesinin en önemli nedeni artık bu ilişkinin ve eşinin kendileri için pek bir anlam ifade etmemesidir. Bu yüzden ufak tefek tartışmaları olağan karşılamak gerekiyor.

 1. Temel sorunlar açığa çıkar

Bazı tartışmalar özellikle bir taraf için kırıcı olabilir. Eşinin herhangi bir hatası olmaksızın alevlenen tartışmalar, kendisini mutsuz hisseden tarafın temelde yatan çok daha özel sorunları açığa çıkarabilir. Bunun için sorunu olabildiğince açık ifadelerle tartışmak ve çiftlerin çözüm bulamadığı durumlarda bir uzmana danışmak en iyi çözüm.

 1. Tartışmak ilişkiyi güçlendirir

Her iki tarafın da sustuğu ve tepki vermediği sorun, ilişkinin temelini zayıflatır. Bu yüzden önemli sorunları görmezden gelmemek, normal şekilde sorun üzerinde konuşmak ve yetmezse tartışmak ilişkinin güçlü olması için şart. Aksi durumda gereğinden büyük bir öfke patlaması ve ilişkinin giderek enerjisini yitirmesi kaçınılmaz.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,322BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...