Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yemek Pişirirken İşinize Yarayacak Kısa Yollar ve Püf Noktaları

Yemek Pişirirken İşinize Yarayacak Kısa Yollar ve Püf Noktaları

Yemek pişirirken bazı küçük gibi görünen bilgiler büyük işlere yarar. Bu yazımızda sizin de işinize yarayacak, mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak 13 ipucu vereceğiz.

1- Sarımsakları mikrodalgada soyun

Bir baş sarımsağı 10 saniye mikrodalga içine atın. Çıkarın, sarımsak dişlerinin elinizle kolayca çıktığını göreceksiniz.

Bir başka yöntem de şu; mikrodalgadan çıkardığınız sarımsak dişlerini bir metal kaseye koyun. Üzerini de bir başka metal kase ile kapatın ve sert bir şekilde sallayın. Sarımsakların kabuklarından ayrılmış olduğunu göreceksiniz.

2. Pişmiş bifteği dondurun

Bir bifteği donduracaksınız hafif pişirerek dondurun. Böylece içindeki suyu ve lezzeti yeniden pişirdiğinizde kaybetmemiş olacaktır.

3. Limondan daha fazla su almak için

Limon ve herhangi bir nareciyeden daha fazla su almak için 20 ila 30 saniye mikrodalga içinde ısıtın. Çıkardığınız narenciyeyi kesmeden önce tezgahın üzerine elinizle basınç uygulayarak yuvarlayın. Meyve yumuşayacak ve daha fazla su verecektir

4. Çorbanızdaki fazla yağları alın

Çorbanız fazla yağlı mı oldu? Yağını almak için yapmanız gereken çorbanızı buz kalıplarına alın. Soğumaya bırakın. Donan yağ yukarıda toplanacaktır. Fazla yağı kolaylıkla alabilirsiniz.

Başka basit bir yöntem de şu; Çorbayı derin kaba alın ve soğumaya bırakın. Donan yağ yukarıda toplanacaktır. Kepçe ile yağsız bölümden alarak ısıtabilirsiniz.

5. Otları doğrarken kesme tahtasına tuz koyun

Tuz, otların bıçağa ve kesme tahtasına yapışmasına önleyecektir.

(Not:. Bu uygulama biberiye ,kekik, fesleğen ve nane gibi otlar için uygundur)

6. Kızartma yaparken nem sebebiyle patlamaması için

Sıcak tava ya da ızgarada bir yiyecek pişirmek zordu çünkü nemlenir ve kızgın yağda patlamalar meydana gelir. Bunun için yapılması gereken nemin temizlenmesidir. Kızartma tenceresinin kapaklarındaki nemi havlu kağıt ile alınmalıdır. Böylece nem olmazsa yiyeceklerin dışı karamelleşecektir.

7. Marulu göbeğinden kolayca ayırın

Marulun kök kısmını bıçakla oyun ve baş kısmını çıkarın. Ardından marulu sert bir şekilde tezgaha vurun. Bütün yapraklarının teker teker ayrıldığını göreceksiniz.

8. Pirinçi pişirmeden önce iyice yıkayın

Pirinci pişirmeden önce bir elek içinde soğuk su altında yıkayın. Böylece piriçte bulunan fazla nişasta gidecektir. Pilavınız hem yapışmaz hem de pirinçlerini daha rahat kabarır.

9. Kalan pilavınızı yeniden kullanma

Pişirdiğiniz pilav çok fazla oldu ve yemeyecekseniz, buzluğa koyabilirsiniz. Yemek istediğiniz zaman, bir iki kaşık su serpin. Nemli kağıt havlu ile üzerini kapatın. 1-3 dakika mikrodalgada ısıtın. Pilavınız ilk günkü gibi servis edilmeye hazır olacaktır.

10. Tencerelerinizdeki taşmayı önleyin

Taşma potansiyeli olan yiyecekleri pişirirken, tencerinin üzerine üzerine ıslak tahta kaşık koyarsanız, taşmasına engel olursunuz.

11. Kahverengi şekeri yumuşatmak için

Aldığınız kahverengi şeker sert ise, çözümü var. Bir kaba şekeri koyun üzerine su serpin. Havlu bir kağıt kapatın. Ardından 30 saniye mikrodalgada tutun. Hava geçirmez bir kaseye koymanız halinde şekeriniz sertleşmeyecektir.

12. Yumurtayı kırmadan önce

Bir yumurtayı kırarken en kötü şey elinize bulaşmasıdır. Bunu önlemek için yumurtayı kırmadan önce elinizi ıslatın., Böylece ymurtanın elinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

13. Midye ve istiridye’yi unlu suda bekletin bekletin.

Midye ve istiridye’yi unlu suda 30 dakika bekletin. Hem birbirlerine yapışmalarını hem de içinde bulunan farklı maddelerin çıktığını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,319BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...