Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Varsa Neler Yapmalısınız?

Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Varsa Neler Yapmalısınız?

Kız çocukları ile karşılaştırıldığında erkek çocuklarda ortalama olarak üç kat daha yüksek görülen dikkat eksikliği, oyun terapisi ve eğitim desteği ile bir arada verilecek olan aile terapisi seansları ile tedavi edilebilmektedir. Eğer bu tedavi yöntemleri yetersiz kalıyorsa, dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığının şiddeti yüksek demektir ve bu durumda da yukarıda sayılan tedavilere ek ilaç tedavisine başlanır.

bnyu3x1sioln4ym63gv6

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan çocukların konsantrasyon süresi diğer çocuklara göre çok daha kısadır. Örneğin bir çocuk evde ders çalışırken ders süresi ortalama olarak 45 dakika olarak planlanabilirken, dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklarda bu süre ortalama olarak 20 dakika olur ve bu 20 dakikalık çalışmanın ardından 5 ya da 10 dakika molalar olmalıdır.

cocuklarda-dikkat-eksikligi2

Dikkat dağınınıklığı olan çocuklarda hafıza sorunları olması da söz konusu olacağı için yerine getirilmesi gereken görevler ve sorumlulukları kısa, anlaşılır ve net olarak ifade edilmelidir. Bu esnada, çocuğun motive olmasını sağlayacak pekiştirici cümleler kullanmak da iyi bir yöntem olacaktır. “Yapabildin mi?”, “Tebrik ederim”, “Aferin” gibi ifadeler, çocuğun dikkatini de motivasyonunu artıracaktır.

Dikkat problemi yaşayan çocukların okuyacağı kitapların sayfa sayısının fazla, konuların uzun olmamasına özen gösterilmeli, hatta resimli kitaplar tercih edilmelidir.

Eğer çocuğunuzda dikkat sorunu varsa aşağıdaki etkinlikleri yapmanızı tavsiye edebilirim:

 • İpe boncuk dizmek, çocuğun konsantrasyonunu artıran çok iyi bir etkinliktir.

 • Bir ipi yere dümdüz sererek çocuğunuzun bu ipin üzerinde yürümesini sağlayabilirsiniz.

 • Bir tepsiye yerleştireceğiniz dolu bir bardağı dökmeden götürmeye çalışmak da çocuğunuzun odaklanmasını destekler.

 • Haritada şehir ve ülke bulma oyunları çocuğun odaklanma problemini çözmeye yardımcı olacaktır.

 • Çocuğunuza, gösterdiğiniz herhangi bir resme bir dakika boyunca bakmasını söyleyin ve bu sürenin sonunda resmi kapatarak, çocuğunuza resimle ilgili sorular sorun.

 • Fark bulma oyunu dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar için en etkili olan oyunlardan biridir.

 • Boş kağıtlara farklı geometrik şekiller çizin. Çocuğunuz bir dakika boyunca bu şekillere baktıktan sonra, şekilleri kapatın ve çocuğunuzdan hatırladığı şekilleri çizmesini isteyin.

 • Çocuğunuza okuduğunuz bir hikaye ya da masaldaki öğeler ile ilgili sorular sorun. Hikayedeki kahramanları isimleri, yeni sözcükler, zaman, mekan gibi pek çok soru sorulabilir ve çocuğun dikkati canlı tutulabilir.

 • Ailecek oynana kelime oyunları da çocukların dikkatini toparlaması için değerlidir. Söylene her kelimenin son harfinden bir kelime türetmek çocuğun odaklanmasına yardımcı olur.

 • Çocuğunuzdan okuduğu herhangi bir şeyi size anlatmasını isteyebilir, okuduğu metin ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Çocuk, böylelikle okuduğuna daha çok dikkat edebilir.

  Dikkat problemi yaşayan çocukların günlük hayatlarında yapılacak değişiklikler ve ailenin de içinde olduğu bir eğitim süreci ile bu problemi atlatmaları mümkün olmaktadır.

cocuklarda-dikkat-eksikligi1

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kalabalıklar İçin Pasta Kesmenin En Pratik Yolu

Düğün, doğum günü ya da kalabalık partilerde pasta kesmek ustalık ister. Herkese eşit ve...

Bebeğiniz için En Uygun Nevresim Takımları Yataş Bedding’te!

Hayattaki en savunmasız ve kırılgan canlılar olan bebeklerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için kullandığınız...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir. Bizi serinletecek ve toksinleri atacak salatalık var. Ve başlangıçta ilaç...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın aldığınız domates suyundan domatesli jöle yapın. Jöle, işleme sırasında kullanılan...