Ana Sayfa HAYAT Yerken, Yıkanırken Ve Giyinirken Zaman Kazanın!

Yerken, Yıkanırken Ve Giyinirken Zaman Kazanın!

Modern hayat insanı için zaman kazanmak en azından harcamamak önemli konu. Yemek yemeli, temizlenmeli ve giyinmeliyiz ama bunlar için zamanı idareli harcamamıza olanak sağlayan önerileri de öğrenmeliyiz ki uyumaya,  sinemaya gitmeye ya da çalışmaya daha çok zamanımız olsun.

İşte öneriler…

Saçınızı yıkarken zaman kazanın

Ortalama bir saç yıkama süresi on dakika. Kurulanması ve şekil verilmesi ise on beşer dakika sürüyor. Bu da 40 dakikalık bir sürenin saçınıza ayrılması demek oluyor.

Uzmanlar Kim Kardashian’ın saçlarını beş günde bir yıkadığını hatırlatarak çoğu normal saç sahibi insanın da beş günde bir duş altına girmesinin saça bir zararı olmayacağı gibi zaman da kazandıracağını söylüyor.

Eğer saçlarınızı daha sık yıkamanız gerekiyorsa sadece başınızı yıkayıp duşla zaman kaybetmemeniz öneriliyor. Bu da iki günde bir saç yıkayan her insan için beş günde yaklaşık 2.5 saat zaman kazanmak anlamına geliyor.

Giyinirken zaman kazanın

Özellikle kadınların sabah evden çıkmadan önce giysi hazırlıkları iki saati bile bulabiliyor. Mobilya firması IKEA bu yüzden özel bir ayna bile geliştirmiş, arka kısmında asılı elbise ve takılarla bu ayna günde giyinmeye ayrılan zamandan yaklaşık 30 dakika tasarruf sağlıyor.

Ama daha pratik bir çözüm önerisi daha var. Örneğin Barack Obama her gün aynı takım elbiseyi ve Mark Zuckerberg aynı tişörtü giyiyor. Kimilerine göre bu, bu insanların akılsal enerjilerini daha üst düzey konulara ayırmış olmalarıyla ilgili bir konu. Ama mutlaka zaman kazanmak gibi bir dertleri de var, herhalde Obama’nın her sabah giyimine bir saat ayırması çok zordur.

Sanat Yönetmeni Matilda Kahl ise işyerine giderken son üç yıldır aynı elbiseyi giyiyor. Aynı model bluzun birkaç örneğinden yararlanan Kahl’ın bu şekilde kazandığı zaman onun daha çok çalışmasına belki sabah trafiğine yakalanmadan işine gitmesine olanak tanıyor.

Yemek yerken zaman kazanın

Amerika’da yapılan bir zaman harcama anketine göre erkeklerin yemek için hazırlık zamanı günde 20 dakika, bu süre kadınlarda ise tahmin edebileceğiniz gibi daha yüksek ve 45 dakika. Buna ek olarak yapılan alışverişin süresi de eklendiğinde harcanan zaman hayli artıyor.

Amerika’da bu zaman kaybını oldukça azaltan çözümler sunan firmalar var. Mesela, haftada iki, dört ya da altı kişilik porsiyonlar halinde 3 öğün sunuyorlar ve bu, kişi başına 10 dolara mal oluyor. Bu şekilde ülkemizde de hizmet sunan merkezlerle kontak kurup haftada birkaç öğünü  (aperatif ya da fast food değil, gerçek ev yemeği) sipariş ettiğinizde bu size haftada en az iki saat kazandırabilir. Böylece iki saat fazla uyuyabilir ya da gezebilirsiniz.

Ya da son günlerin ilgi odağı Soylent benzeri geleneksel yemek yerine tüm besin değerini sunan ve üstelik tarımsal-hayvansal olası zararlarını da ortadan kaldıran diyetlere de başvurabilirsiniz. Soylent diyetiyle haftada en az beş saat zaman kazanabilirsiniz, çünkü hazırlamak, alışveriş yapmak ve sonra da temizlik için zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...