Ana Sayfa HAYAT PRATİK Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evlerdeki en büyük sorunlardan biri böceklenmedir. Böceklenme kimi zaman, hijyensizlikten ve bakımsızlıktan olsa da kimi zaman her türlü önleme rağmen böcekler evi basabilir. Bu böcek basmalarının en tehlikelisi ve rahatsız edicisi hamam böcekleri tarafından yapılanıdır. Hamam böcekleri genellikle mutfak sınırları içinde görülürler. Bu böceklerden kurtulmanın en etkili yolu ilaçlamadır.

Hamam Böcekleri Neden Olur?

Hamam böcekleri ve birçok diğer böcek evi genelde mutfak ya da balkondan başlayarak basarlar. Balkonda ya da mutfakta bırakılan çöpler, hamam böceklerini cezbeden oldukça etkili maddeler içerir. Çöpün ya da mutfaktaki kırıntıların kokusunu alan böcekler, özellikle geceleri ortaya çıkar ve karnını doyurmaya çalışır. Bu nedenle hamam böceklerine önlem olarak ilk etapta evinizi temiz tutmalısınız.

Hamam Böceklerine Yuvalarından Müdahale

Böceklerin yuvalarını izole ederek kurtulabilirsiniz. Tam olarak etkili olmasa da bu çözüm geçici olarak işe yarayabilir. Örneğin apartmanlarda, ortak duvarlar arasındaki böcek odaları ve birimleri arasında, böceklerin geçişini engellemek gerekir. Bazı hamam böcekleri, tuvaletlerdeki lavaboların boruların içeri girerler. Bu bölgelerin silikon yardımıyla kapatılması gerekir. Ayrıca binaların ortak duvarlarındaki boşlukların kapatılması büyük önem taşır. Kısacası hamam böceklerinin gelebileceği yerleri kapatarak duruma çözüm bulabilirsiniz.

Hamam Böceklerinden Temizlikle Kurtulma

Hamam böceklerinin yiyecek ve su kaynaklarını ortadan kaldırabilmek için temizliğe özen göstermelisiniz. Yapılacak iyi bir temizlik hamam böceklerinin ortaya çıkmasına neden olacak her türlü kırıntıyı ortadan kaldırır. Ortamda kir, yağ kalıntısı kalmazsa ve ortam iyi havalanırsa hamam böceklerinden korunabilirsiniz. Evinizi düzenli olarak süpürmek, buhar makinesi kullanarak temizlik yapmak oldukça etkilidir.

Hamam Böceklerinden İlaçlama Yoluyla Kurtulma

Hamam böceklerinden her türlü önleme rağmen kurtulamadıysanız; ilaçlama en etkili yöntemlerden biridir. Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki evde kendi yaptığınız ilaçlama, diğeri ise firmaların yaptığı ilaçlamadır. Evde kendiniz uygulama yapacaksanız; aldığınız ilacın üzerinde yazan uygulama yöntemini aynen uygulamalısınız. İlaç seçimi de büyük önem taşır. Tesiri az olan ilaçlar hamam böceklerinden kurtulmanıza yardımcı olmaz ama ağır ilaçlar da insan sağlığı açısından sakıncalıdır. İlaçlama yaptıysanız belirtilen süre kadar evde kalmamalısınız.

Eğer bir ilaçlama firmasıyla anlaşırsanız; hamam böceklerinin yuvası tespit edilir ve ilaçlama yuvalardan başlayarak yapılabilir. Böylece kesin bir çözüm sağlanır. İşi uzmanlarına bırakmak birçok zaman en iyisidir. Firmalar evinize gelerek öncelikle hamam böceklerinin nereden çıktıklarını tespit ederler. Ardından bu çıkış alanlarına direkt olarak ilaçlama yapılır ve evin kalan bölgelerine de genel olarak ilaçlama yapılır. İlaçlamanın etkisi bazen birkaç gün sürebilir. Bu nedenle tıpkı kendiniz ilaçladığınızda olduğu gibi bu süreçte evde kalmamalısınız. Eğer hamam böcekleri evinize binadan, bahçeden geliyorsa; duruma buralardan çözüm aramalısınız. Bina yönteminin bu alanlarda ilaçlama yaptırması gerekir. Ayrıca binadan bahçelere kırıntı çırpmamak, çevrede çöp bırakmamak gibi önlemler de korumaya yönelik mühim adımlardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...