Ana Sayfa HAYAT PRATİK Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evlerdeki en büyük sorunlardan biri böceklenmedir. Böceklenme kimi zaman, hijyensizlikten ve bakımsızlıktan olsa da kimi zaman her türlü önleme rağmen böcekler evi basabilir. Bu böcek basmalarının en tehlikelisi ve rahatsız edicisi hamam böcekleri tarafından yapılanıdır. Hamam böcekleri genellikle mutfak sınırları içinde görülürler. Bu böceklerden kurtulmanın en etkili yolu ilaçlamadır.

Hamam Böcekleri Neden Olur?

Hamam böcekleri ve birçok diğer böcek evi genelde mutfak ya da balkondan başlayarak basarlar. Balkonda ya da mutfakta bırakılan çöpler, hamam böceklerini cezbeden oldukça etkili maddeler içerir. Çöpün ya da mutfaktaki kırıntıların kokusunu alan böcekler, özellikle geceleri ortaya çıkar ve karnını doyurmaya çalışır. Bu nedenle hamam böceklerine önlem olarak ilk etapta evinizi temiz tutmalısınız.

Hamam Böceklerine Yuvalarından Müdahale

Böceklerin yuvalarını izole ederek kurtulabilirsiniz. Tam olarak etkili olmasa da bu çözüm geçici olarak işe yarayabilir. Örneğin apartmanlarda, ortak duvarlar arasındaki böcek odaları ve birimleri arasında, böceklerin geçişini engellemek gerekir. Bazı hamam böcekleri, tuvaletlerdeki lavaboların boruların içeri girerler. Bu bölgelerin silikon yardımıyla kapatılması gerekir. Ayrıca binaların ortak duvarlarındaki boşlukların kapatılması büyük önem taşır. Kısacası hamam böceklerinin gelebileceği yerleri kapatarak duruma çözüm bulabilirsiniz.

Hamam Böceklerinden Temizlikle Kurtulma

Hamam böceklerinin yiyecek ve su kaynaklarını ortadan kaldırabilmek için temizliğe özen göstermelisiniz. Yapılacak iyi bir temizlik hamam böceklerinin ortaya çıkmasına neden olacak her türlü kırıntıyı ortadan kaldırır. Ortamda kir, yağ kalıntısı kalmazsa ve ortam iyi havalanırsa hamam böceklerinden korunabilirsiniz. Evinizi düzenli olarak süpürmek, buhar makinesi kullanarak temizlik yapmak oldukça etkilidir.

Hamam Böceklerinden İlaçlama Yoluyla Kurtulma

Hamam böceklerinden her türlü önleme rağmen kurtulamadıysanız; ilaçlama en etkili yöntemlerden biridir. Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki evde kendi yaptığınız ilaçlama, diğeri ise firmaların yaptığı ilaçlamadır. Evde kendiniz uygulama yapacaksanız; aldığınız ilacın üzerinde yazan uygulama yöntemini aynen uygulamalısınız. İlaç seçimi de büyük önem taşır. Tesiri az olan ilaçlar hamam böceklerinden kurtulmanıza yardımcı olmaz ama ağır ilaçlar da insan sağlığı açısından sakıncalıdır. İlaçlama yaptıysanız belirtilen süre kadar evde kalmamalısınız.

Eğer bir ilaçlama firmasıyla anlaşırsanız; hamam böceklerinin yuvası tespit edilir ve ilaçlama yuvalardan başlayarak yapılabilir. Böylece kesin bir çözüm sağlanır. İşi uzmanlarına bırakmak birçok zaman en iyisidir. Firmalar evinize gelerek öncelikle hamam böceklerinin nereden çıktıklarını tespit ederler. Ardından bu çıkış alanlarına direkt olarak ilaçlama yapılır ve evin kalan bölgelerine de genel olarak ilaçlama yapılır. İlaçlamanın etkisi bazen birkaç gün sürebilir. Bu nedenle tıpkı kendiniz ilaçladığınızda olduğu gibi bu süreçte evde kalmamalısınız. Eğer hamam böcekleri evinize binadan, bahçeden geliyorsa; duruma buralardan çözüm aramalısınız. Bina yönteminin bu alanlarda ilaçlama yaptırması gerekir. Ayrıca binadan bahçelere kırıntı çırpmamak, çevrede çöp bırakmamak gibi önlemler de korumaya yönelik mühim adımlardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Nevresim Daima Ters Olarak Yıkamalı

Nevresim daima ters olarak yıkamalı. Kot ya da kazakları terslerini çevirerek yıkarız. Bu şekilde,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,856BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...