Ana Sayfa HAYAT Mayıs Ayında Ne Taze Yenir?

Mayıs Ayında Ne Taze Yenir?

Günümüzde artık birçok sebze ve meyve zamanının dışında da rahatlıkla bulunabiliyor. Ancak sağlık açısından her şeyi zamanında tüketmek gerekir. Kanser gibi ciddi hastalıkların başında zamanında tüketilmeyen sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde kullanılan çeşitli maddeler yer alır. Dışarıya ihraç edilen sebze ve meyvelerin büyük kısmı incelemeler sonrasında ülkemize geri gönderiliyorken; ülkemizde ne yazık ki aynı özen gösterilmiyor. Her sebzenin ve meyvenin doğal olarak yetiştirildiği, tadının en harika olduğu zamanları bulunur. Mayıs ayına girerken de son zamanlarının tadını çıkaracağınız, tezgâhta yeni yeni görmeye başlayacağınız sebze ve meyveler bulunuyor.

Son Zamanlarında Bunları Kaçırmayın

Nisan aynın enginarı, taze sarımsağı, havucu, kuşkonmazı son olarak tezgâhta yer almaya başladı. Son zamanlarında bu sebzeleri mutfağınızdan eksik etmeyin. Bir sonraki sene nisan ayına kadar doğalını bulamayacağınız bu ürünleri son kez pişirebilir, yiyebilirsiniz. Mayıs ayının ikinci haftasından sonra pek doğalını bulamayacaksınız. Bu nedenle zaman çok kısıtlı.

Mayıs Ayının Sebzeleri

Domates-Salatalık: Salataların, kahvaltıların baş tacı domates ve salatalık artık aramızda. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Uzunca bir süre de mutfaklarda yer alacak olan domates ve salatalığı, akşam yemeğinde salatalarınızda, kahvaltılarınızda söğüş olarak tüketebilirsiniz. Bu dönem de salkım domates, badem salatalık oldukça lezzetlidir. Ancak ne yazık ki doğalının yetiştiği dönemlerde bile hormonlarla büyütülen sebze ve meyveler vardır. Bunları ayırt etmeniz sağlığınız açısından önemli. Salatalığın ve domatesin kokusuna, rengine, çekirdeklerine dikkat etmelisiniz.

Barbunya: Barbunyanın en tazesi, en lezzetlisini bu ay içinde bulabilirsiniz. Elbette sık sık tüketilemez ama aldığınız barbunyaları, sonbahar ve kış aylarında da tüketmek üzere buzdolabı poşetine koyarak, derin dondurucuya atabilirsiniz. Zeytinyağlı yemeklerinin en çok tercih edileni ve en sevileni olan barbunyayı böylelikle bahar tazeliğinde kış günlerinde de tüketebilirsiniz.

Arpacık Soğanı: Mini minnacık soğan, arpacık soğan et yemeklerinin baş tacıdır. Bu dönemde bol bol yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Saklanıp daha sonra kullanmaya uygun olmadığından, bolca yiyebilirsiniz. Kükürtlü sebzelerin sağlık açısından önemi büyüktür.

Semizotu: İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu olan semizotunun sezonu mayıs ayıyla birlikte açılıyor. Semizotu sürekli tüketebileceğiniz rahatsızlık verici hiç bir özelliği olmayan kıymetli sebzelerdendir. Yemeğini yapabilir, salata olarak tüketebilir ya da taze biçimde yoğurtla karıştırarak yiyebilirsiniz. Semizotunun doğalını seçmeniz büyük önem taşır. İri iri yaprakları olmamasına ve tüm yaprakların aynı boylarda olmamasına dikkat etmelisiniz.

Diğer: Mayıs ayında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz diğer sebzeler; madımak, patlıcan ve ebegümecidir. Madımaklar derin dondurucuda, patlıcanlar güneşin yakmaya başladığı zamanlarda kurutularak saklanabilir.

Mayıs Ayının Meyveleri

Malta Eriği: Yenidünya olarak da bilinen malta eriğini bu ay bolca tüketebilirsiniz. Renklerinin hafif koyu olması tadının daha lezzetli olduğu anlamına gelir.

Çilek: Çileği uzun zamandır tezgâhlarda görüyorsunuz ama en doğru zamanı mayıs ayıdır. Miktarda bolluk olduğundan fiyatlarında azalma olacaktır. Lezzet konusunda da mayıs çileğinin üstüne yoktur. Çilekleri taze taze tüketebilir ya da reçel kaynatabilirsiniz. Ancak içindeki C vitaminin etkisini görebilmek için taze tüketmeniz önemlidir.

Erik: Yine bu zamana kadar hep gördüğünüz ama fiyatından dolayı yanına yaklaşamadığınız eriği, bu dönemde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Serinletici, lezzetli eriği zamanı geçmeden bolca tüketin.

Mayıs Ayının Balıkları

Balıkları zamanında tüketmek hem sağlık açısından önemlidir hem de balık avlanması bakımından önemlidir. Zamansız yapılan avlanmalar neticesinde zamansız biçimde balık tüketimi yapılabilmektedir. Bunun önüne geçmek için balıkçıların yaptığı yanlışa düşmemeli ve erken avlanmış balıkları tüketmemelisiniz. Her ay farklı balıkların gelişme gösterdiği düşünüldüğünde çeşit çeşit balık tüketmek daha doğrudur.

Öncelikle geçtiğimiz aylarda lezzetlenen uskumru, torik, hamsi, istavrit ve palamut yağlarını yavaş yavaş kaybediyor. Dilerseniz son kez yine tüketebilirsiniz ama mayıs ayının ilk haftasından sonra önerilmez. Artık mayıs ayının başlamasıyla beraber lezzetli mi lezzetli diğer balıkları tüketmeye başlayabilirsiniz.

Levrek: Tipik balık türleri için oldukça lezzetli olan levrek, orta boylarda ya da büyük boylarda bulunabilir. Bol miktarda bulunabileceğinden fiyatının düşük olması bekleniyor. Ayrıca levrek sağlık için gerekli olan bol miktarda vitamin ve mineral barındırıyor.

Dil Balığı: Herkesin rahatlıkla tüketemeyeceği bir balık olsa da müdavimleri için oldukça değerlidir. Lezzetinden oldukça emin olan sevenleri zaten dil balığı için en doğru zamanın mayıs olduğunu bilir.

Diğer: Mayıs ayı içinde gönül rahatlığıyla tekir, kılış ve iskorpit balıklarını tüketebilirsiniz. Tüm bu balıkları pazarlarda taze olarak bulmanız mümkün. Bunlarla beraber kefal de lezzetinden bir şey kaybetmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Bilgisayara İçecek Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bilgisayara içecek dökülürse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilgisayar başında bir şeyler içmeyi seviyorsanız,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,883BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...