Ana Sayfa AİLE PET Köpekler için Zararlı 10 Yiyecek

Köpekler için Zararlı 10 Yiyecek

Biz farkında olmasak da köpeklerimizin günlük alması gerekenden çok daha fazla yemek yediği bir gerçek. Bunda hem bizim hem de onların suçu var. Biz dikkatsiz ve yeterince bilgi sahibi değiliz, onlar da yemeklere göz diktiklerinde karşı koyulamayacak kadar tatlı ve masumlar. Ama bu duruma bir çeki düzen getirmek bizim elimizde ve uzak durulması gereken bazı yiyecekler var. Biz en sık yedikleri 10 tanesini sizin için listeledik.

1-Soğan ve Sarımsak (Çiğ ya da Pişmiş)

Kırmızı kan hücrelerinde yıkıma neden olduğu için anemiye neden olabilirler. Bu yüzden yemek artıkları verirken soğanları mümkün olduğunca ayıklamak gerekir.

2-Çikolata

Köpeğiniz siz keyifle, dilinizi damağınıza vura vura çikolatanızın tadını çıkarırken gözlerinizin içine bakmasın diye çikolatanızı yalnızken yiyin. Çikolata içerisindeki theobromin ve kafein köpekler için son derece tehlikeli. Bu tehlike bitter çikolatalarda ise daha fazla aman dikkat.

3-Çiğ Yumurta

Pasta çörek yaparken sarısıyla beyazını ayırdığınız yumurtaların artan kısımlarını köpeğe vermek mi? aman ha.

Zehirlenmesini, tüylerinin dökülmesini ve cildinde alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını isterseniz başka tabi.

4-Süt ve Süt Ürünleri

Bizde olduğu gibi bazı köpeklerde de sütteki laktozu sindirmek sorun olabilir. Bu yüzden hiç riske girmeden laktozsuz sütler almak ya da kontrollü bir deneme yapılmadan çokça süt vermemek en iyisi. Yoksa sonuç ishal ya da kabızlık olabilir.

5-Yağ

Genelde kırmızı et ya da tavuk yemekleri yaparken artan yağ parçaları için adres bellidir. Ancak çok fazla yağ yemeleri kusmalara ve hatta ani ölümlere bile neden olabilir.

6-Kemik

Özellikle balık kılçıkları, tavuk kemiği ve ince kuzu kemiklerinin parçaları bağırsaklarda yırtılmalara neden olabilir. Oynaması için kıramayacağı ama etlerini sıyırabileceği iri büyükbaş kemikleri uygun olabilir.

7-Kedi Maması

Kedi mamaları köpeklerinkine nazaran genelde daha çok yağ ve protein içerir. Düzenli olarak yenmeye başlarsa köpeklerde egzama ve yağlanmanın ilk adımları atılmış olacaktır.

8-Bozuk, Küflü, Tarihi Geçmiş Ürünler

Siz nasıl bunları yemiyorsanız onların da yememesi gerek, bu yiyeceklerin gideceği tek yer çöp. İhmalimiz sonucu bozulan tarihi geçen besinler boşa gitmesin diyerek ceremesini çekmeleri için savunmasız canlılara vermek, bir hayvan severin yapacağı son şeylerden birisi olsa gerek.

9-Çiğ Balık

Sık sık balık tüketiyorsanız ve artıklar bir şekilde köpeğinizin menüsüne dahil oluyorsa buna bir son vermeniz gerek. Çok sık yemeye devam ederse sonucu iştahsızlık ve daha kötüsü ölüm olabilir.

10 Sofra Artıkları

Sofra artıkları, hem yemekleri israf etmek istemeyişimizden, hem de onların o masum bakışlarına, tatlı tatlı kuyruk sallamalarına kanışımız yüzünden bir şekilde günlük olarak menülerine dahil oluyor. Uzman tavsiyelerine göre buna bir sınır koyulmalı ve günlük besini arasında bu artıklar %10-15’i geçmemeli. Ayrıca yememesi gerekenler arasında da mutlaka seçim yapılmalı.

Mamasından hoşlanmayan bir köpeğiniz varsa yemek artıklarını mamasını tatlandırmak için kullanabilirsiniz; o arada mamasını da mideye indirecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...