Ana Sayfa AİLE PET Hangi Kedi Kumu?

Hangi Kedi Kumu?

Diatomit mi, Bentonit mi, Silika mı, Organik mi?

Diatomit Kumlar

Biraz geçmişte kalsa da halen bu kumlar piyasada. Topaklaşmasa da sıvı emebiliyor ve diğer kumlara göre daha ekonomik.

Dezavantajları ise şunlar;

* Koku yaptığı için kumu sık değiştirmek gerekiyor.

* Kum kabının dibine yapışabiliyor.

* Genelde daha tozlu bir yapıda oldukları için hem kumu eşeleyen kediler için, hem de astım hastası kedi sahipleri için sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

* Yine tozlu yapısı nedeniyle solunum yollarının haricinde kedilerin idrar yollarında da alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Bentonit Kumlar

Bentonit, diatomit kumlara  nazaran tabiri caizse daha yeni bir teknoloji ve topaklanabiliyor. Böylelikle sadece bir kürekle günlük olarak temizlik yapıldığı takdirde koku sorunu büyük ölçüde çözülebiliyor.

* İnce taneli olanları daha çok sıvı emme özelliğine sahip ancak kedilerin ayaklarına yapışıp, patilerin arasına girip evin içine yayılmaya başlayabilir.

Dezavantajları ise şunlar;

* Diatomit kumlarda olduğu gibi yine tozlu yapıları nedeniyle kedileriniz için sağlık sorunlarına neden olabilirler.

* Diatomit kumlardaki kadar olmasa da bir miktar kum kabının dibine yapışma ihtimalleri var.

Silika-Kristal Kumlar

Silisyum ve oksijenin bir araya gelmesi ile oluşan silika, sanayide oldukça fazla kullanılmakta. Kedilerin kullanabilmesi için fırınlanarak kanserojen etkisi giderilen kumlar hem yüksek oranda sıvı hapsedebilme özelliği, hem koku yapmaması, hem kum kabına yapışmaması, hem de oldukça ekonomik olması ile birçok kedi sahibinin yeni tercihi.

Dezavantajları ise şunlar;

* Silikozisi, kot taşlama atölyelerinde birkaç yılda insanların canını alan bir hastalık olarak biliyoruz. İşte bu silikozis hastalığının ana nedeni uzun süre Silika denen maddenin solum yolu ile alınması. Tabi kedilerimizin kullandığı kumlarda fırınlama işlemi yapılıyor ama ne ölçüde bu etki yok ediliyor emin olmak zor.

* Henüz yeni bir ürün olduğu için üzerinde çok fazla araştırma yapılmış değil ve olası zararları hakkında çok fazla şey bilinmiyor.

* Nadiren de olsa bazı kediler bu kumu yemek isteyebiliyor, özellikle yavru kediler. Bu da ciddi bir ölüm riski.

Organik Kumlar

Genellikle doğal ömrünü tamamlayan çam ağaçlarından elde ediliyorlar. İdrarı alt tabakaya süzerek alıyorlar ve bir nevi doğal süzgeç görevi görüyorlar. İçerisinde hiçbir kimyasal barındırmadığı için de ne kediler için, ne de kedi sahipleri için bilinen bir zararı yok.

Dezavantajları ise şunlar;

* Diğer kumlara nazaran daha pahalıdır.

* Daha çok koku yapar.

* Kumu sık sık değiştirmek gerekir.

Peki Hangi Kumu Almak Gerek ?

Kum seçimi kedinin yaşına, tüy yapısına ve varsa nefes problemleri gibi sağlık sorunlarına göre veteriner onayı ile yapılmalı. Ama benim kedim için tüm kum türleri uygun ve kum da seçmiyor derseniz bizim görüşümüz şu yönde;

Eğer maddi açıdan sizi zorlamayacaksa, sık sık kumu değiştirebilirim derseniz ve kedinin kumu balkon ya da ardiye gibi biraz uzakta bir yerdeyse kesinlikle organik/bitkisel kum tercih edin.

Eğer kum sizden bu kadar uzakta değilse ya da maddi olarak beni zorlar derseniz bizim tercihimiz kaliteli bentonit kumlar. Bu konuda lütfen taviz vermeyin ve biraz maliyetli de olsa kaliteli olduğundan emin olduğunuz kumları tercih edin. Çok fazla tozu olan bir kumun kedilerinizin sağlığını etkilediği gibi, yüzünüze sürtünen kedinizle size kadar gelmesi olası. Evet kediler belki de bizden daha temiz varlıklar ama onlara yardımcı olmak bizim görevimiz ve sorumluluğumuz.

Gelelim silika kumlara. Yazıda da bahsettiğimiz gibi hakkında henüz yeteri kadar bilimsel araştırma yapılmamış bir kum için kanser yapıyor demek yanlış olur ama bu kumun fırınlanmamış halinin nelere yol açtığı bilimsel bir gerçek. Fırınlama işlemi ne kadar etkili ya da ne kadar iyi bir şekilde yapılıyor emin olabiliyorsanız alın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,797BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...