Ana Sayfa YEMEK Patates Kızartması Nasıl Çıtır Yapılır?

Patates Kızartması Nasıl Çıtır Yapılır?

Çoğu insanın bayılarak yediği, özellikle çocukların çok sevdiği patates kızartması, evde yapıldığında her seferinde maalesef çıtır çıtır olmuyor.  Patatesleri çıtır çıtır kızartmak için birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Özenle seçtiğiniz yeşil rengi almamış ve olduğundan daha eski patatesleri soğuk ve tuzlu suda dolapta bir süre beklettikten sonra havlu peçete ile kurulayarak kızgın yağın içine attığınızda, patatesler normalden daha çok kızaracaktır ve daha da çıtırlaşacaktır.
  • Dilimlenmiş patatesler tuzlu suda 2-3 dakika haşlandıktan sonra kurutulup kızartılması olduğundan fazla kızarmasına ve daha fazla çıtırlaşmasına neden olacaktır.
  • Yağın kızgın olması önemli; ancak yanlış anlaşılabilen bir yöntem. İlk etapta kızgın yaşa atılan patateslerin, yüksek ateşte değil kısık ateşte yavaş yavaş kızartılması önerilir.
  • Patateslerin olabildiğince birbirlerine yakın boyutlarda ve küçük kesilmesi hepsinin aynı ölçüde kızarmasına ve çıtırlaşmasına neden olacaktır. Bazıları çıtır iken; bazılarının yumuşak olması önlenecektir.
  • Yağın bitkisel olmasına ve ikinci kez kullanılmadığına dikkat edilmelidir. Bir kez kullanılan yağ ikinciye kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Patateslerin dışını unlayarak da kızarttığınızda unun katkısı ile daha fazla kızaracak ve çıtırlaşacaktır.
  • Patatesler tavada iken; dış renkleri değişmeden mümkünse karıştırılmamalıdır. Karıştırılır ise; kaşıktan zarar görüp ezilebilirler. Dış renkler değişmeye başladıktan sonra her 1 dakikada karıştırılması gereklidir. Böylelikle, patateslerin bir kısmı fazla yanmış, bir kısmı ise çiğ olmaz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Soğan Halkası Tarifi

Soğan Halkası Tarifi. Genellikle sağlıklı bir beslenmede kızarmış ürünler olmaz. Ancak durum böyle değildir....

Kereviz Reçeli Tarifi

Kereviz Reçeli Tarifi. Turşu gibi, reçeli yapılmayan neredeyse sebze kalmadı. Her geçen gün yeni...

Tavada Kolay Sade Katmer Tarifi

Katmer Tarifi. Hazır satılan katmerlerin çok yağlı ya da hangi çeşit yağ ile yapıldığını...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evcil Hayvanları Hasta Edebilecek Şaşırtıcı Bitkiler

Evcil Hayvanları Hasta Edebilecek Şaşırtıcı Bitkiler. Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum görünse de, bunların bazıları özellikle evcil hayvanlar için o kadar...

Soğan Halkası Tarifi

Soğan Halkası Tarifi. Genellikle sağlıklı bir beslenmede kızarmış ürünler olmaz. Ancak durum böyle değildir. Yüksek sıcaklıklarda ( hindistancevizi yağı veya donyağı gibi) güvenli olan...

Küçük Yatak Odasını Büyük Gösterme Yöntemi

Yatak odaları evin en önemli bölümlerinden biridir. Ama günümüzde evler küçüldükleri için yatak odaları da eskisi gibi büyük değiller. Ancak siz yapabileceğiniz bazı değişiklikler...

Salonda Feng Shuiye Göre Olması Gereken 8 Unsur

Feng Shui tarzı bir evinizin olmayabilir. Ancak yine de huzurlu, enerjisi yüksek bir eviniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz 8 unsur bulunuyor. Bunları gerçekleştirmeniz halinde...