Ana Sayfa HAYAT Evinizde Mikropların En Çok Olduğu 8 Yer

Evinizde Mikropların En Çok Olduğu 8 Yer

Evlerimizde bazı eşyalar vardır ki çok fazla sayıda mikrop barındırılar. Evinizdeki hijyeni sağlamak için aşağıda saydığımız, en fazla mikrop barındıran eşyaların temizliğine dikkat edin.

Mutfak süngerleri

nçtir, evimizi özellikle mutfağımızı temizlemek için kullandığımız süngerler en çok mikrop barındıran eşyalardan biridir. Bunun için her kullanımdan sonra sıcak su ile yıkamalı, bulaşık makinasını çalıştığınız zaman makinanın içine atıp yıkamalı ve her hafta yenisiyle eğiştirmeniz gerekir.

Kesme tahtaları

Kesme tahtaları da en çok mikrop barındıran eşyalardan biridir. Özellikle çiğ et ve tavuk kestiğiniz tahtalar ile sebze ve meyve kestiğiniz tahtalar mutlaka ayrı olmalıdır.

Kapı kolları

Bazen en çok kullandığınız öğeler az temizlenir. Kapı kolları da bunlardan biridir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde, kapı kolları mikroplar için ideal yerlerdir.  Güçlü bir temizleyici ile dezenfekte edebilirsiniz. Bunun için doğal yöntemle sirke ile silmektir.

Uzaktan Kumanda

Uzakta kumanda evde elden ele gezer. Üzerine yiyecek düşer.. Kumandalar miktorlar için uygun zemin yaratır. Kumandanızın temizliği için ıslak mendilleri kullanabilirsiniz.

Diş fırçası Kapları

Diş fırçalarınızın bulunduğu yerlerin mikroplardan tamamen arınmış olması gereki. Aksi halde diş temizliği yaparken, birçok mikrobu da dişlerinize taşımış olursunuz. Diş fırçalarınızın durduğu koruyucuların temizliği çok önemlidir. Hafta bir kez bu koruyucuları bulaşık makinasından yıkayın. Eğer bulaşık makinası giremeyecek özellikte ise hafta bir sıcak su ve sabunla mutlaka yıkayın.

Banyo Havlu

Banyo havlusu kullanımı mikropları toplarız. Nemli havlu, özellikle hastalık neden olabilir bakterileri toplar. Havlularını kullandıktan sonra kuruyabileceği bir şekilde asın. Kullanacağınız havlunun kuru olması gerekiyor. Havlunuzu sık sık değiştirmeyi unutmayın.

Musluk Kolları

Musluk kolları da çok sık kullanıldığı ve nemli bir ortamda olduğu için mikrop tutar. Bundan dolayı, musluklarınızı güçlü bir temizleyici ile temizleyin. Doğal bir temizleyici kullanmak istiyorsanız, karbonat ile suyu karıştın. ve Sprey şekilde musluklarınıza sıkın.

Evcil hayvan yatakları

Evinizdeki hayvanların yatakları da mikrop barındırır. Bunun için hayvanlarınızın yataklarını hafta bir kez yıkamalısınız. Eğer yıkanmayacak şekilde ise o zaman elektrik süpürgesiyle iyice süpürülmeli, koku spreyleri ile kötü kokularından kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Bilgisayara İçecek Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bilgisayara içecek dökülürse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilgisayar başında bir şeyler içmeyi seviyorsanız,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...