Ana Sayfa HAYAT PRATİK Evinizi Hızlı ve Kolay Temizleme İpuçları

Evinizi Hızlı ve Kolay Temizleme İpuçları

Evinizin tertemiz olmasını istiyorsunuz ama zamanınızın tamamını temizliğe ayırmak mı istemiyor musunuz? Üzülmeyin. Temizliğinizi, kolay, pratik ve etkin yapmanız için size ip uçları vereceğiz. Uzmanların önerileriyle derlenen bu yazıdan sonra yaptığınız temizliği anneleriniz de onaylacaktır.

Mutfak temizliği zamanı

Ocak temizliği: Ocak, yemekler sebebiyle çok fazla kirlenir. Özellikle yağları çıkarmak zordur. Yemek pişirmeye başlamadan önce ocağın üzerine sabunlu ılık su damlatın. Yemek piştikten sonra ocağı temizlemek daha kolay olacaktır.

Mutfak Lavabosu; İnanması zor, ama kirli mutfak lavabosunda tuvalet klozetinden daha fazla mikrop barındırır. Bunun içiin lavabonun hijyeni çok önemlidir. Lavaboyu dezenfekte etmek için oksijenli su veya sirke kullanabilirsiniz.  Ardından sabunlu ılık su ile lavaboyu yıkayın.

Bulaşık Makinası temizliği: Bulaşık makinasındaki yiyecek kalıntılarını yok etmek için makinanın kenarlarını karbonatlı su ile silin. İçinin temizliği için bulaşık makinasına bir fincan sirke kullanabilirsiniz. Makinanınızı boş çalıştırmayı unutmayın. Böylece makinanız tamamen dezenfekte olacaktır.

Çöp kutusunu dezenfekte edin: Çöp kutularındaki kötü kokulardan kurtulmak için limon, tuz ve bu karışımı ile temizleyin. Çöp kutularınızı dezenfekte de etmiş olursunuz.

Mikrofiber bez kullanın; Mutfagınızda temizlik için mikrofiber bez kullanın. Hem temizlik için size yardımcı olacaktır, hem de çamaşır makinasında yıkayarak yeniden kullanabilirsiniz.

Süngeri dezenfekte edin: Süngerler bakteriler için bir üreme alanıdır. Kullandığınız süngeri dezenfekte etmek için yüksek ısıda mikrodalgaya atın. Birkaç dakika tutun. Her gece bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Banyo temizliği zamanı

Duşa kabin camları: Ayda iki kez, duşakabin camlarını limon yağı ile ovun. Camların su tutmadığını göreceksiniz.

Duş perdeleri: Nemli kalan duş perdeleri ndeküf lekeleri olur. Havlularla birlikte yıkarsanız, muşamba perdelerden küf lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

Zamanı değerlendirin: Çocuklar genellikle geceleri yıkanır. Çocukları yıkamadan önce küvet, tuvalet ve aynaları silin. Çocukların banyosu bittiğinde zemini silin. Banyonuz tertemiz.

Yatak odası sırları

Oda ile başlayın: Odanızın düzenli görünmesi için mutlaka yatağınız toplu olmalıdır. Bunun için yataktan kaltığınızda ilk iş olarak yatağınızı toplayın.

Çekmece ve dolaplarınız toplu olsun; Çekmeceler zamanla üst üste genellikle giyilmeyen eşyalarla dolar. Bir süre sonra depo haline gelir. Yılda bir kez tüm çekmece ve dolaplarınızı boşaltın ve giymediğiniz giysilerden kurtulun.

Başucunuzda sadece ihtiyacınız olanları tutun; Yatağınızın başında buluna komidinin üzerinde mümkün olduğu kadar az eşya bulundurun. Bir kitap, nemlendirici ve yatakta yapmaktan hoşlandığınız el işiniz bulunsun. Bunun dışında diğer eşyaları komidin üzerinden kaldırın.

İşleriniz için zaman koyun

Yapılacak işler gözünüzde büyüyebilir. Ancak işler için zamanlama koyarsanız, aslında birçok işin 10 dakika sürdüğünü göreceksiniz.

Aynı anda birçok iş yapabilirsiniz: Uzmanlar aynı zamanda diliminde aynı anda iki iş yapabilirsiniz. Telefonla konuşurken, çamaşır katlayabilirsiniz, Yemek yaparken, evin tozunu alabilirsiniz.

Süpürmeye köşelerden başlayın: Elektrik süpürgesiyle süpürme işlemine köşelerden başlayın. En çok kullandığınız bölgeye en son temizleyin. Böylece temizlediğiniz yerler kirlenmemiş olur.

Saklama kabı oluşturun: Evinizide bulduğunuz bazı eşyaların nereye ait olduğunu bilmeyebilirsiniz. Evde bulduğunuz bu gibi eşyaları koyabileceğiniz bir kutu oluşturun. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda içine bakarak, aradığınızı bulabilirsiniz.

Odalarda sepetler oluşturun: Odayı temizlemek istediğinizde, dağınıklık yaratan eşyaları bir sepet içine koyun. Ardından sepetteki eşyaları bir defada yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...