Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinasını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

Bulaşık Makinasını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

0
438

Bulaşık makinasının kullanma talimatlarını okuyan ve onları harfiyen uygulayan kaç kadın vardır? Eminiz ki, birçok kadın bulaşık makinasının nasıl kullanılması gerektiğini kulaktan dolma bilgilerler biliyor. Bulaşıklarınızın hem daha iyi temizlenmesi hem de yıkadığınız eşyaların zarar görmemesi için 8 konuya dikkatinizi çekeceğiz.

1- Bulaşık makinasına kirli bulaşık koymayın

Bulaşık makinası koyacağınız tabak, tencere veya tavaların üzerinden yemek artıklarının bulunmadığından emin olun. Özellikle büyük parçalar kesinlikle kalmamalı. Tabakları ve tencerelerin içinde yiyecek artıklarını mutlaka bir kağıt havlu ile sıyırın.

Böylece makinayı hemen çalıştırmayacaksanız, kötü kokuların oluşmasını da önlersiniz.

2-Bulaşıkları yüksek derecede yıkayın

Tabak ve tencerelerdeki gıda lekelerinin çıkabilmesi için bulaşık makinanızı yüksek bir derece sıcaklığa ayarlayın. Eğer makinanızın sıcaklık göstergesi yoksa, o zaman makina içinden aldığınız suyu termometre ile ölçebilirsiniz. Ancak yüksek bir sıcaklık olduğu için elinizin yanmamasına dikkat edin.

3-Bulaşık makinanınızı nasıl yerleştireceksiniz?

Bulaşık makinaları dizayn edilirken, bardaklar ve az kirli tabaklar üst tarafa yerleştirilmelidir. Yağlı ve kirli tabak ve tencereler alt bölüme konulmalıdır.

4-Sıvı veya toz deterjan kullanın

Bulaşık makinalarınızda geleneksel olarak kullandığımız toz ve sıvı detarjanları kullanabilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinası tabletleri kullanılabilir. Yıkanan bulaşıklarda deterjan ve su izlerinin kalmaması için deterjan firmaları bu konulardaki çalışmalarını sürdürüyor. NOT; tablet deterjanlar çocukların ilgisini çekebilir. Bunun için onların ulaşamayacağı bir yere konulmalıdır

5-Bulaşıkların dizilme yönleri aynı olmalıdır

Bulaşık makinası, bulaşık yerleştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Tabakla ve çanakların hepsinin yönü aynı olmalıdır. Yani Bulaşık makinasının içi rastgele yerleştirilmemelidir. Aynı yönde olmaları halinde aralarından su geçişleri daha kolay olmakta ve tabakların temizlenme imkanı artmaktadır.

6-Zor temizlenecek bulaşıklar alt kata konulmalı

Bulaşık makinasının üst bölümüne bardak, cam bulaşıklar konulabilir. Alt bölüme ise yıkanması zor, kirli bulaşıklar yerleştirilir. Bunların arasında şarap bardakları, bira bardakları da büyük oldukları için alt kata konulabilir. Ayrıca içleri zor temizleneceği için şişeler de su ve deterjanın ulaşabilmesi için alt kata konulmalıdır.

7-Çatal, bıçakların yerleştirilmesi

Çatal, bıçak ve kaşıklar bulaşık makinasında kendilerine ayrılan bölümlere konulur. Ancak onların da kendi aralarında ayrıştırımsı gerekiyor. Çatal, bıçak ve kaşıklar gözlere ayrı yerleştirilmedir. Kaşıklardaki lekelerin zor olduğunu biliyoruz. Bunun için kaşıkların saplarının mutlara aşağıda olması gerekir. Çatak bıçak konular sepetin üzerine kesinlikle başka bir bulaşık konulmamalıdır.

8-Tencere ve tavalar nasıl yerleştirilmeli?

Tencere, tava gibi büyük bulaşıkları yerleştirmek her zaman zordur. Alt kata yerleştirirken, tencere veya tavanın bir tarafının açık olduğundan emin olun.  Hiçbir bulaşık diğerinin üzerine kapatılmamalıdır. Böylece su ve deterjan kendine bir yol bulacak ve temizliğin tam olarak yapılmasını sağlayacaktır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın