Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinasını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

Bulaşık Makinasını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

Bulaşık makinasının kullanma talimatlarını okuyan ve onları harfiyen uygulayan kaç kadın vardır? Eminiz ki, birçok kadın bulaşık makinasının nasıl kullanılması gerektiğini kulaktan dolma bilgilerler biliyor. Bulaşıklarınızın hem daha iyi temizlenmesi hem de yıkadığınız eşyaların zarar görmemesi için 8 konuya dikkatinizi çekeceğiz.

1- Bulaşık makinasına kirli bulaşık koymayın

Bulaşık makinası koyacağınız tabak, tencere veya tavaların üzerinden yemek artıklarının bulunmadığından emin olun. Özellikle büyük parçalar kesinlikle kalmamalı. Tabakları ve tencerelerin içinde yiyecek artıklarını mutlaka bir kağıt havlu ile sıyırın.

Böylece makinayı hemen çalıştırmayacaksanız, kötü kokuların oluşmasını da önlersiniz.

2-Bulaşıkları yüksek derecede yıkayın

Tabak ve tencerelerdeki gıda lekelerinin çıkabilmesi için bulaşık makinanızı yüksek bir derece sıcaklığa ayarlayın. Eğer makinanızın sıcaklık göstergesi yoksa, o zaman makina içinden aldığınız suyu termometre ile ölçebilirsiniz. Ancak yüksek bir sıcaklık olduğu için elinizin yanmamasına dikkat edin.

3-Bulaşık makinanınızı nasıl yerleştireceksiniz?

Bulaşık makinaları dizayn edilirken, bardaklar ve az kirli tabaklar üst tarafa yerleştirilmelidir. Yağlı ve kirli tabak ve tencereler alt bölüme konulmalıdır.

4-Sıvı veya toz deterjan kullanın

Bulaşık makinalarınızda geleneksel olarak kullandığımız toz ve sıvı detarjanları kullanabilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinası tabletleri kullanılabilir. Yıkanan bulaşıklarda deterjan ve su izlerinin kalmaması için deterjan firmaları bu konulardaki çalışmalarını sürdürüyor. NOT; tablet deterjanlar çocukların ilgisini çekebilir. Bunun için onların ulaşamayacağı bir yere konulmalıdır

5-Bulaşıkların dizilme yönleri aynı olmalıdır

Bulaşık makinası, bulaşık yerleştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Tabakla ve çanakların hepsinin yönü aynı olmalıdır. Yani Bulaşık makinasının içi rastgele yerleştirilmemelidir. Aynı yönde olmaları halinde aralarından su geçişleri daha kolay olmakta ve tabakların temizlenme imkanı artmaktadır.

6-Zor temizlenecek bulaşıklar alt kata konulmalı

Bulaşık makinasının üst bölümüne bardak, cam bulaşıklar konulabilir. Alt bölüme ise yıkanması zor, kirli bulaşıklar yerleştirilir. Bunların arasında şarap bardakları, bira bardakları da büyük oldukları için alt kata konulabilir. Ayrıca içleri zor temizleneceği için şişeler de su ve deterjanın ulaşabilmesi için alt kata konulmalıdır.

7-Çatal, bıçakların yerleştirilmesi

Çatal, bıçak ve kaşıklar bulaşık makinasında kendilerine ayrılan bölümlere konulur. Ancak onların da kendi aralarında ayrıştırımsı gerekiyor. Çatal, bıçak ve kaşıklar gözlere ayrı yerleştirilmedir. Kaşıklardaki lekelerin zor olduğunu biliyoruz. Bunun için kaşıkların saplarının mutlara aşağıda olması gerekir. Çatak bıçak konular sepetin üzerine kesinlikle başka bir bulaşık konulmamalıdır.

8-Tencere ve tavalar nasıl yerleştirilmeli?

Tencere, tava gibi büyük bulaşıkları yerleştirmek her zaman zordur. Alt kata yerleştirirken, tencere veya tavanın bir tarafının açık olduğundan emin olun.  Hiçbir bulaşık diğerinin üzerine kapatılmamalıdır. Böylece su ve deterjan kendine bir yol bulacak ve temizliğin tam olarak yapılmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,820BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...