Ana SayfaHAYATPRATİKHalıya Dökülen Çay Ve Kahve Nasıl Temizlenir?

Halıya Dökülen Çay Ve Kahve Nasıl Temizlenir?

Ne kadar dikkat edilirse edilsin, bazı küçük ev kazaları yaşanır. Özellikle çocuklu ailelerde bu kaçınılmazdır. Halıya dökülen, çay ve kahve gibi lekesi çabuk çıkmayan içeceklerde hızlı müdahale etmek ve dökülen sıvı halının diplerine işlemeden, sıvının alınabildiği kadarını bezle bastırmadan almak önemlidir. Leke oluştuğu anda, kolonya dökmekte her türlü lekenin kolayca çıkmasını sağlamaktadır. Çay ve kahvenin bezle alınamayan bölümünü temizlemek için birkaç değişik yöntem uygulanabilir.

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı İle Çay Ve Kahve Lekesi Temizleme

Bu tür lekelerde, çay ve kahve döküldükten sonra kurumadan müdahale etmek önemlidir. Bulaşık makinesinde kullanılan parlatıcı, bir beze bolca dökülerek halı bu bez ile silinir. Leke kuruduğunda da etkili olan bu yöntem, kısa sürede halıyı eski haline döndürecektir.

Sirkeli Su İle Çay Kahve Lekesi Temizleme

Hemen hemen her türlü ev temizliğinde güvenle kullanılan sirke, halıda oluşan lekelerde de olumlu sonuç vermektedir. Bir kovaya iki litre su doldurulur, bir su bardağı sirke ilave edilerek, bu su ile halının lekeli bölümleri silinir. Bol su ile durulanan halıda yarım saat sonra sirke kokusundan eser kalmayacaktır.

Arap Sabunu İle Çay Kahve Lekelerini Temizleme

Bilinen en eski temizleyicilerden Arap sabunu, etkili bir deterjan olmasının yanında ekonomiktir. Halen ünlü mobilya firmaları tarafından tavsiye edilen Arap sabunu, çay ve kahve lekelerini de kolayca temizler. Sıvı ve katı olan cinsleri mevcuttur. Islak beze sürülen Arap sabunu, lekeli bölgeye uygulanır, bol su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler