Ana Sayfa HAYAT Evde Sebze ve Meyve Yetiştirmek İster misiniz?

Evde Sebze ve Meyve Yetiştirmek İster misiniz?

Artık hazır gıdaları boş verdik, sebze ve meyvede bile doğallığı mumla arar olduk. Hepimizin hayalinde bir gün bu kalabalıktan ve iş hayatından kaçıp bir sahil kasabasına ya da köye yerleşmek var. Ancak bunu yapabilenlerin sayısı hakkında istatistiki açıklamalar verip de keyfinizi kaçırmak istemiyoruz.

Öyle ya da böyle artık bu şehir hayatının bir parçasıyız ve uzun bir zaman boyunca da böyle olacak gibi görünüyor. Biz de buna biraz keyif katmak, hem de sebze ve meyveleri en azından güvenli yiyebilmek adına evde balkaonda/terasta yetiştirilebilecek sebze ve meyveler hakkında kısa bir bilgi verelim istedik.

Doğallığı çok umursamıyor olsanız bile yakın zamanda artan gıda fiyatları bile sizi buna itebilir. Neyse sözü çok uzatmayalım ve nereden nasıl başlayabilirsiniz anlatmaya başlayalım.

Alan Ayıracağız

4 mevsim yetiştiricilik yapmak istiyorsak kapalı bir balkona ya da terasa ihtiyacımız var. Yoksa sadece bahar-yaz aylarında da yetiştiricilik yapabiliriz. Öncelikle alanın ne kadarlık bir kısmını gözden çıkaracağımızı ve ne kadar saksıya ihtiyacımız olabileceğini hesap etmek gerek. Arından buraya su ve toprak taşımak için gerekli şartların olup olmadığına bakılmalı. Bazen çatı katlarına su ve toprak götürmek zahmetli olabiliyor. Bir diğer önemli konu ise fidanları rüzgardan koruyabilmek, bunun için balkonda ya da terasınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Işığı İhmal Etmeyin

Sebze ve meyveler yeterli ışık olmadan çok zor büyür, belki de büyümez. Bu yüzden konumlandırmanızı buna göre yapın.

Saksıları Alacağız

Saksılar bir defaya mahsus bir gider olarak görülebilir. Ama evde kullanılmayan büyük plastik kaplar ya da tahta kasalar da çok güzel bir şekilde saksı görevi görebilir. Tek yapmanız gereken en dibe drenaj giderleri açmak olmalı.

Saksı seçiminde ise en önemli detay saksının mümkün olduğunca derin ve büyük olması. Sebze fidanları için en az 30-35 santimetre gibi bir derinlik gerekecektir. Daha fazlası, daha sağlıklı ve verimli olur.

Tohum mu Fide Mi Alacağız?

Tohum yetiştiriciliği ilk deneyimleriniz için biraz sizi zorlayabilir. Çok çabuk gelişim görülemeyeceği için de ilk aşamalarda sabırsız davranmanıza ve keyfinizi kaçırmanıza da sebep olabilir. Bunun için önceliğimiz fidelerden yana olmalı.

Toprak Almamız Gerek

Toprağı dışarından alırsak, kısa sürede fideleri sertleşip sıkıştırabilir. Ayrıca içerisinde zararlı otlar ve canlılar da olabilir. Bu yüzden bu eksiğimizi daha önce bitki yetiştirilmemiş olan hazır dış mekan topraklarından alarak temin edeceğiz.

Ekim Yapacağız

Amatör de olsa, profesyonel de olsa bu işin en güzel yanı bir canlıya hayat vermek üzere onu toprağa emanet etmeniz, bir de emeklerin karşılığını toplayıp sofraya getirmek ya da ikram/hediye etmek. Ancak aynı heyecanı meyve ve sebzeleri de toplarken almak için dikkat edilmesi gerekenler var.

* Fideler birbirini örtmeyecek şekilde aralıklı dikilmeli.

* Can suyu vermek ihmal edilmemeli.

* Aynı saksıya mümkünse aynı türler ekilmeli ki, su ihtiyaçları aynı anda giderilebilsin.

* Saksının deliklerine delikleri kapatmayacak şekilde taşlar yerleştirebilirsek, deliklerin çamurla kapanmasını da engellemiş oluruz.

* Ekim mümkünse sabah erkenden, serin saatlerde yapılmalıdır.

Bunlar ilk akla gelenler. Her fide için dikim ve sulama farkı olabileceği için aldığınız yerden de fideye özel bilmeniz gerekenler varsa öğrenebilirsiniz.

Hangi Meyveler/Sebzeler Balkonda Terasta Yetişir?

İlk denemeniz olacağı için biraz basit örnekler verelim. İlerde ortam sıcaklığını sabitleyip daha profesyonel bir bahçe bile oluşturabilirsiniz.

Domates

Neredeyse bütün türleri yetiştirilebilir. Balkonda olacağı için bodur türleri tercih etmekte yarar vardır. Aksi halde 1,5 metrelik bir de sırık ihtiyacınız olur. 3 haftada bir mantar ilacı yapılacak olursa da ömrü gerçekten uzun olur.

Biber

İlaçlamaya bile gerek kalmayabilir. Oldukça rahat yetişir ve bakımı kolaydır. Büyüdükçe tepeleri az az koparılarak dallanma sağlanabilir.

Fasulye

Bir ara fiyatıyla tüm pazarı kasıp kavuran fasulye de pek ala balkonda yetişebilir. Ayrıca kokusu ve çiçekleri ile de oldukça şık görünür.

Patlıcan

Bakımı domatese benzer ama çok fazla ilaç istemez. Nadiren de olsa böcek olabilir. Bunları fiziksel olarak ezip öldürmek bile yeterli olabilir.

Yeşillik

Yeşil türleri eğer aydınlık bir balkon olur ve soğuktan izole edilebilirlerse kış boyunca bile üretilebilirler.

Çilek

Organik gübre de kullanılırsa aynı saksı içinde 2-3 yıl büyüyebilir. Bahar ve kış bakımları farklıdır.

Bodur Kiraz, Bodur Elma ve Limon

Biraz daha profesyonellik isterler. İkinci yılınızda pek ala evde meyve almanız mümkün olabilir.

Şimdilik bu kadarı yeni başlayacaklar için yeter bile. Dar bir alanda bu sebze ve meyveleri yetiştirmek ev ekonominize çok fazla bir katkı sağlamaz. Ama toprakla haşır neşir olmak ve sevdiklerinize sağlıklı sebzeler yedirebilmek bunu bir hobiden çok yaşam biçiminiz haline bile getirebilir.

Deneme yapacaklara şimdiden başarılar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...