Ana Sayfa HAYAT PRATİK Giysileriniz Leke Olduysa Merak Etmeyin! Çaresi Var

Giysileriniz Leke Olduysa Merak Etmeyin! Çaresi Var

En sevdiğiniz gömleği üzerine şarap mı döküldü? Elbisenizi çıkarırken ruj lekesi mi oldu? Size lekeleri çıkarmak için bazı önerilerde bulunacağız. Böylece hem giysilerinizi yeniden kullanma imkanına kavuşacaksınız, hem de temizlenmesi için çok para harcamanız gerekmeyecek.

Karbonat ile makyaj lekelerini yıkayın

Giyindikten sonra makyaj yapıyorsanız ve üzerine bir makyaj malzemesi döküldüyse, hemen mutfağa gidin. Hemen lekenin üzerine karbonat dökün. Kumaşın içine girmesi için hafifçe bastırın. Eski bir diş fırçasını haifiçe ıslatarak lekenin üzerini fırçalayın. Eğer halen makyaj malzemesi kalmış ise o zaman bu işlemi yeniden tekrarlayın.

Ekmek kullanabilirsiniz

Taze beyaz ekmeği likit fondöten dökülen yerin üzerine koyun ve hafifçe ovun. Ekmeği yün ve yıkabilir kumaşlara uygulayabilirsiniz. Özellikle kelam çiziklerini yok etmek için kullanabilirsiniz.

Ruj lekesini temizleyin

Bir giysinin üzerinde ruj lekesi varsa o zaman vazelini kullanabilirsiniz. Kumaşın üzerindeki lekeyi vazelinde silebilirsiniz. Ayrıca ruj lekesi için ekmeği de kullanabilirsiniz. Ekmeği küçük toplar haline getirin. Ruj lekesinin üzerine koyun ve ovun.

Domates sosu lekeleri için

Bayez bir gömlek giymişken, domates soslu bir yemek yemek zordur. Leke olma ihtimali yüksektir. Böyle leke oluştuğunda yarım fincan oksijenli su ile 3 bardak suyu karıştırın. Gömleği yıkamadan 30 dakika önce bu çözelti içinde bekletin. Ardından da yıkayın.

Bir başka yöntem ise tıraş kremi kullanmaktır. Tıraş kremini domates lekesinin üzerine sıkın ve hafifçe ovalayın. Ardından kurumaya bırakın.

Mürekkep Lekesi

Bir gömlek, mürekkep lekesi olduğunda gerçekten can sıkıcıdır. Gövmlekteki lekeyi çıkarmak için kalın bir macun yapmanız gerekir.  2-3 yemek kaşığı tam yağlı süt içine mısır nişastası ilave edin ve karıştırın. Elde ettiğiniz macun ile lekeyi tamamen örtün. 3-4 saat bekletin. Sonra yıkayın.

Bir başka yöntem ise 2 yemek kaşığı limon suyu ile diş macununu karıştırın. Bu karışımı lekenin üzerine sürebilirsiniz.

Kırmızı şarap lekelerini çıkarın

Şarap içilirken keyif verir ama lekesi gerçekten can sıkar. Özellikle kırmızı şarap lekesini çıkarmak için size farklı önerilerimiz var

Boraks

2 bardak (500ml) ılık suda 1 yemek kaşığı boraksı eritin. Çözeltinin içine giysinin lekeli kısmını batırın. Bir dakika bekletin sonra makinada yıkayın.

Sıvı el sabunu ve sirke

Sıvı el sabununu su ile  seyreltin ve yavaşça lekenin üzerine sürüp, fırça ile fırçalayın. Daha sonra beyaz sirkeden bir kaç damla lekenin üzerine damlatın. Ardından su ile durulayın

Tuz ve kaynar su

Eğer leke yeni oluştu ve halen ıslaksa o zaman lekenin üzerine tuz dökün. Tuz pembeye dönündece kadar bekleyin. Ardından giysiyi hemen yıkayın.  Leke yeni değilse o zaman üzerine kaynar su dökebilirsiniz.

Karbonat

Leke üzerine toz olarak karbonat dökün. Lekeyi emmesi için bir saat kadar bekleyin. Ardından karbonatın silkeleyin.Ve giysinizi yıkayın.

Terleme lekeleri önleyin

Terleme lekeleriniin önüne geçmek için bebek pudrası, talk pudrasını kullanabilirsiniz. Koltukaltınıza koyacağınız pudra terinizi emecektir.

Kan lekesi

Kurumuş kan lekesini çıkarmak için kolayı deneyebilirsiniz. Size imkansız gibi gelebilir ama kan lekesi bulunan giysiyi gece boyunca kola bulunan çözeltinin içinde tutun. Sabaha lekenin kalmadığını göreceksiniz.

Yemek lekeleri için

Bir restaurantta yemek yiyorsunuz ve üzerine bir lokma yemek mi düştü? Giysinizin lekelenmemesi için yapmanız gereken ilk şey garsondan soda isteminiz olacaktır. Tüy bırakmayan bir peçete ile soda ile giysinizin lekeli bölümünü temizleyin. Sodayı bir dakika lekenin üzerinde tutabilirsiniz. Sonra nazik bir şekilde peçete ile lekeyi kurulayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz?...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,864BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...