Ana SayfaHAYATPRATİKMutfakta Mutlaka Temizlenmesi Gereken 11 Alan

Mutfakta Mutlaka Temizlenmesi Gereken 11 Alan

Kendinizin ve ailenizin sağlığı için mutfakta mutlaka temiz olması gereken alan vardır. Bu alanların temiz tutulmaması halinde mikropların yayılması mümkün olabilir. Her akşam mutfakta işiniz bittikten sonra temizlemeniz gereken 11 alanı size anlatacağız.

 

Kullandığınız kollar ve düğmeler

Buzdolabı, mikrodalga, fırın, mutfak dolaplarının kollarına bir günde kaç kez dokunduğunuzu düşünün. Bu alanların iyi temizlenmemesi var olan mikropların elinizle her yere taşınması anlamına gelir. Gıda Kontrol Dergisinin 2013 yılında yapıtığı bir araştırmaya göre, çeşitli hastalıklara neden olan listeria ve E.coli dahil 15 bakterinin mutfaklarda bulunduğunu gösterdi. Her gece işiniz bittikten sonra mutfaklarınızdaki bu kolları ve düğmeleri temizlemeyi unutmayın.

 

Mutfak lavabosunu temizleyin

Mutfak lavabolarında, tuvalette bulunan e coli bakterisinden daha fazla bakteri bulunduğunu biliyor musunuz? Tucson Arizona Üniversitesi mikrobiyologlarının verdikleri bilgiye göre, bakteriler nemli ve karanlık bölgeleri çok severler. Lavabolarda da bu bakteriler için en uygun alanlardır. Sabun ve ılık su ile yıkadığınız lavabonuzu durulayın ve ardından bir havlu ile kurutmayı ihmal etmeyin.

Kahve makinalarının içleri

Kahve makinelerinde kahvemizi yaparız, sonra durulayıp bir sonraki kullanım için bir kenarda bekletiriz. Kahve makinalarının içini temizlemek için ayda bir kez filtre olmadan içine sirke koyduğumuz su ile kahve makinasını çalıştırın. Ayırabildiğiniz parçaları ılık su ve deterjan ile temizleyin. Kahve makinasında sirke kokusunun kalmaması içinde bir miktar pirinç tanesi koyarak bekletin. Kokunun kalmadığını göreceksiniz.

 

Çöp öğütme bölümlerini temizleyin

Yurtdışında bir çok evde çöp öğütme aparatları bulunuyor. Türkiye’de de bu apartlar yaygınlaşıyor. Çöpleri öğüttüğünüz bu alanların temizliği çok önemlidir. Çünkü küçük yiyecek parçaları her zaman bu aparatın içinde kalmaktadır. Bunu temizlemek için sirke, portakal veya limon kabukları ve buz küplerini aparıtın içine koyun ve çalıştırın. Çöp öğütme apartınız temizlendiği gibi yiyecek artıkları kokusu da kalmayacaktır.

 

Keskin bıçakları bulaşık makinasına koyun

Keskin bıçakları elle temizlemek zordur. Dikkat edilmesi gerekir ve detaylı bir temizlik yapılamaz. Bunun için bu bıçakları mutlaka bulaşık makinasında yıkayın. Özellikle tahta saplı bıçaklar için bu işlemi yapın.

 

Fırın içlerini temizleyin

Fırınlar aslında yüksek sıcaklıklarda çalıştıkları için içindeki bakterileri yok eder. Ancak yemek pişme sırasında fırın içinde bulunaşan yemek yağları ve kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Geceden fırının içine temizleyici maddey sıkın. Sabah, tüm kir ve yağlı bölümleri silin. Rafların temizlenmesi için büyük bir çöp torbasının içine koyun, aynı temizleyici madde üzerine sıkın ve kapatın. Bir gece bekletin. Ertesi sabah ılık su ve deterjan ile yıkadığınızda rafların temizlendiğini göreceksiniz.

 

Alışveriş çantalarının temizliği

Bir marketten alışveriş yaparken yiyecekleri koyduğunu çantalar  mikropların yayılmasına neden olabilir. 2012 yılında Pennsylvania  Üniversitesinde yapılan bir araştırmada alışveriş çantalarının çok büyük miktarda bakteri taşığı tespit edildi. Yapılan çalışmadaki bir başka sonuç ise bu çantaları kullanan kişilerin, bunların sterilize edilmesi gerektiğini hiç düşünmemiş olması. Geri dönüşümlü çantaları kullanacaksanız, mutlaka içini sterilize edip, kuruttuktan sonra kullanmanız gerekir. Aksi halde her kullanışta, yüzlerce bakteriyi yine yiyeceklerinize bulaştırabilirsiniz.

 

Ocak başlıklarınızı temizleyin

Ocaklarınızın başlıkları çıkabilir özellikte ise ovmak için uğraşmayın. Ocak başlıklarınızı kapanabilir bir torba içine yerleştirin. İçine 4’te bir fincan amonyak koyarak kapatın. Bir gece fırının içinde bekletin. Sabah süngerle ocak başlıklarını temizleyebilisiniz. Amonyak içine kesinlikle çamaşır suyu karıştırmayın. Eğer ocak başlarınızın halen temizlenmediğini düşünüyorsanız, ılık sabunlu su ile silebilirsiniz.

 

Bulaşık makinası kapağını temizleyin

 

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 189 evlerde bulunan bulaşık makinalarının kapaklarında yüzde 60 oranında lastik alanlarda mantar veya siyah maya bulunduğu ortaya çıktı. Bu mantarların temizlenmesi için temizleyici maddeler ve küçük bir fırça kullanabilirsiniz. Bulaşık makinasının iç temizliği için bir sprey içine beyaz sirke ve suyu aynı oranda karıştırarak çözelti oluşturun. Bu çözeltiyi bulaşık makinasının duvarlarına sıkın.

 

Yerleriniz temiz mi?

Mutfakta yer temizliği de çok önemlidir. Uzmanlar, temizliğin yukarıdan aşağıya yapılmasını öneriyor. Mutfakta tüm temizleme işlemi bittikten sonra yerlerini önce elektrik süpürgesiyle sürün ve ardından da silin.

 

Su filtreleriniz ve sürahileriniz

İçinde uzun süre su kalan filtreler, sürahilerde yosunlanma meydana gelir. Bunun için su filtrelerinizi veya sürahilerinizi hafta bir mutlaka parçalara ayırarak temizleyin. Bulaşık makinasına koyabileceğiniz parçaları bulaşık makinasında, yıkanmayan parçaları elinizde ılık su ve deterjan ile yıkayabilirsiniz. Mutlaka tüm parçalar kuruduktan sonra birleştirin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler