Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Süngeri ve Bezleri Ne Kadarda Bir Değiştirilmeli?

Bulaşık Süngeri ve Bezleri Ne Kadarda Bir Değiştirilmeli?

Ev temizliği ve hijyeni tüm kadınların en çok önem verdiği konudur. Temizliği üzerinde en çok durulan ev bölümü de tabii ki mutfaklardır.

En Çok Bakteri Mutfaklarda

Mutfaklar gün içerisinde en sık temizlenen fakat buna rağmen en çok bakteri üreyen ev bölümüdür. Öyle ki tuvaletlerden dahi çok bakteri üreyebilmektedir. Bunun başlıca sebebi sıcak ve nemli bir ortam olmasıdır. Ocak kenarları, evyeler ve aspiratörler en çok bakteri üreyen noktalarıdır mutfakların. Özellikle evyelerin etrafı ve içi bakteri üremesi için çok müsait bir ortamdır. Çünkü bakteriler nemli ortamı çok sever ve böyle ortamlarda çok hızlı bir şekilde üreyebilirler.

Alınabilecek Önlemler

  • Mutfaklarda bakteri üremesinin önüne geçilemeyebilir ancak en aza indirmek için bir dizi önlem alınabilir. Özellikle evye içi ve etrafına özen gösterilmesi mutfaktaki bakteri oranını düşürmenizde fayda sağlayacaktır.
  • Evyelerinizi fazla ıslak bırakmamaya, çok sık olarak tercih ettiğiniz deterjanlar ile temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Evye kenarlarında bulundurduğunuz mutfak bezlerini ıslak bırakmamaya çalışmalısınız. Bezleri kullandıktan sonra iyice yıkayıp uygun yerlere asarak kurumalarını sağlamalısınız. Islak kalan bezler üzerinde bakteri üremesi çok hızlı gerçekleşmektedir.
  • Ayrıca bulaşık süngerlerinizin üzerinde yağ ve yemek kalıntısı bırakmamalı, işiniz bitince bir de bulaşık süngerlerinizi yıkamalısınız. Süngeri sulu bırakmamalı mümkün olduğunca güçlü sıkarak suyunu çıkarmalısınız.

Bezler Ne Sıklıkla Değişmeli?

Temizliğe ve bezlerin kuruluğuna ne kadar dikkat edilirse edilsin bir süre sonra kullandıkça süngerler içlerinde bakteri bulundurmaya başlarlar. Ne kadar titiz temizlerseniz temizleyin kullandıkça bakterilerin süngerin iç kısımlarına kadar işlemesine engel olamayabilirsiniz. Bu durum bulaşık bezi için de geçerli olmaktadır. Aynı şekilde bulaşık bezlerinde de bakteriler bezin içlerine kadar işleyecektir. Tüm bu sebepler dolayısıyla bulaşık süngerlerini ve bezlerini en fazla 2 hafta kullanıp değiştirmeniz hem sağlığınız hem de mutfak temizliğiniz için en doğru çözüm olacaktır.

Bunu da beğeneceğinizi düşündük: Bulaşık Süngerini Bakterilerden Arındırmanın Pratik Yolu

bulasik-sungeri-dezenfekte

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,322BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...