Ana Sayfa SAĞLIK Antibakteriyel Sabun ve Jel Kullanmaya Gerek Var mı?

Antibakteriyel Sabun ve Jel Kullanmaya Gerek Var mı?

0
106

Ellerinizi yıkarken antibakteriyel veya dezenfekte edecek sabunlar mı kullanıyorsunuz? Yanıtınız evet ise ellerinizin temizliği için bunlara ihtiyacınızın olmadığını anlatacağız. Uzmanların bu konudaki çalışmalarını size aktaracağız.

Antibakteriyel sabun kullanmak gerekiyor mu?

Hayır. Ellerinizde bulunan ve çeşitli hastalıklara neden olabilecek mikropların yok edilmesi için ellerinizin sabunla iyi bir şekilde yıkanması yeterli olacaktır. yapılan araştırmalar, antibakteriyel sabun kullanan kişilerin ve ailelerin farklı hastalıklara maruz kaldığını gösteriyor.

Ellerinizi doğru yıkayın

Ellerinizi en az saniye boyunca sabunla yıkayın. Ardından iyice durulayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Eğer kamuya açık, yani eviniz dışındaki bir tuvaleti kullanıyorsanız, o zaman ellerinizi iyice yıkadıktan sonra musluğu ve kapıyı bir peçete ile tutarak açın. Umuma açık tuvaletlerin musluklarında 229 bin mikrop bulunduğunu unutmayın.

El dezenfektanları

Alkol bazlı antibakteriyel jeller, havlu, sabun ve suyun mevcut olmadığı durumlarda mikropları öldürmek için bir alternatiftir. Boston’lu 292 küçük çocuklu aile üzerinde yapılan araştırmada 5 ay boyunca el dezenfektanları kullananların yüzde 59’unda mide-bağırsak enfeksiyonları görülmedi. Bir başka çalışmada, aileler, el jelleri ile ellerini daha az sıklıkla temizlediler. Bu ailelerde soğuk algınlığı riskinin yüzde 20 daha azaldığı görüldü. En iyi sonuçlar ise elleri sabun ile kuvvetlice ovmak ve kağıt havlu kullanmak olduğu görüldü. Alkol bazlı el jelleri mikropları öldürmek için etkin olduğunu biliyoruz ama içinde alkol bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yapmanız gereken şey: Antibakteriyel el temizleyicisi çocuğunuzun sırt çantası içine koyabilirsiniz. Çocuğunuz okulda, yemekten önce, tuvalete gittikten sonra bu jelleri kullanabilir.

Antibakteriyel ev temizleyicileri kullanılmalı mı?

Antibakteriyel temizleyicileri evinizde kullanabilirsiniz. Evinizde enfeksiyonel bir hasta varsa, bu hastalığın başkalarına geçmesini önleyebilir. Ancak bu antibakteriyel temizleyiciler yerine evinizde yapabileceğiniz etkili temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Sıcak su ve sıvı deterjanın mutfak ve banyolardaki mikropları öldürdüğü kanıtlanmıştır. Ancak evinizde karbonat ve sirke kullanarak yapacağınız temizlik sonucu bakterileri yüzde 90 oranında öldürebilirsiniz. Çeşitli hastalıklara neden olan Salmonella ve E. coli bakterilerini da yok ediyor. Kimyasal maddelerin bazıları bu bakterileri yüzde 99.9 oranında öldürüyor. Bu kimyasallar bağışıklık sistemi düşük yaşlılar ve bebeklerin bulunduğu evlerde kullanılabilir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın