Ana SayfaHAYATPRATİKMutfaktaki Elektrikli Eşyaların Temizliği İçin Pratik Önerileri

Mutfaktaki Elektrikli Eşyaların Temizliği İçin Pratik Önerileri

Dayanıklı oldukları kadar diğer ev eşyaları gibi bir-iki bez darbesiyle hemen temizlenemeyecek kadar dirençli olan bulaşık makineleri, ocaklar, fırınlar, buzdolapları ve dondurucularınız için pratik temizlik önerileri hazırladık.

Buzdolabı Temizliği

 1. Buzdolabınızdaki kötü kokuların gitmesi için bir bardağa Alka-Seltzer tableti koyun ve bardağı buzdolabınızın iç-arka tarafına yerleştirin. Kötü kokular bir gün içinde gidecektir.
 2. 2-3 pamuk topunu vanilyanın ıslatıldığı bir tabağın içine koyun ve tabağı buzdolabının iç-arka kısmına yerleştirin. Bu yöntem de kötü kokuları dolabınızdan kısa sürede uzaklaştıracaktır.
 3. Doksan santimlik bir çubuğa yerleştirilen çorapla dolabınızın altındaki örümcek ağlarını temizleyebilirsiniz.

Dondurucu Temizliği

 1. Dondurucunuzu temizlemek için bir sprey tüpüne eşit miktarda su ve sirke ya da yaklaşık 1 litre sıcak suya 2 sofra kaşığı karbonatı karıştırın ve spreyi dondurucunuzun içine sıkın.
 2. Bir pet shoptan aktifleştirilmiş kömür alın ve dondurucunuzun iç-altı kısmına yerleştirin, kötü kokuların kısa sürede gittiğini fark edeceksiniz.

Bulaşık Makinesi Temizliği

 1. Bir paket limonatayı boş bulaşık makinenizin içine yerleştirin. Limonatanın içindeki sitrik asit lekeleri ve kireç artıklarını hemen temizleyecektir.
 2. Deterjan yerine yarım bardak portakal suyu koyun ve boş makinenizi normal konumda bir kere çalıştırın. Bu da makinenizin temizlenmesini sağlayacaktır.

Fırın Temizliği

 1. Fırın ocağında yemek pişirirken oluşan taşma ya da sıçramaların kurumasını beklemeyin ve ocak üzerinde oluşan lekelere hemen tuz dökün. Tuzlanmış lekeler kuruduğunda kolayca çıkarılır. Tuz aynı zamanda kokular için de iyidir ve biraz kimyonla da karıştırabilirsiniz.
 2. Beş kaşık karbonat, dört damla deterjan ve dört kaşık sirkeyi yapışmış lekeye süngerle uygulayın. 15 dakika bekleyin ve yarım limona tuz dökerek tuzlu limonu lekelere sürün.

Ocak Temizliği

 1. Cam ocak lekeleri için işe öncelikle bir kaseye sıcak su koymakla başlayın. Suya biraz bulaşık sabunu ekleyin. Bir bezi bu suda ıslatarak yarı-kuru oluncaya kadar sıkın. Lekelere karbonat dökün ve suyu bezle lekelere sürün. 15 dakika bekleyin bezi ocağınızın yüzeyindeki lekeleri temizlemek için gezdirin. Ocağı kurulayın, işlem tamam.

Mikrodalga Temizliği

 1. Avuç içi kadar ıslak kağıt havlu alın ve kağıt havlu içindeyken fırınınızı üç-beş dakika çalıştırın. Oluşan buhar lekelerin buharıdır ve fırınınızı kapattığınızda lekeler kuruduğunda kağıt havluyla temizlemek çok kolay olacaktır.
 2. Mikrodalgaya uygun bir kasedeki suya sirke ekleyerek 2 dakika boyunca kaynatın. Oluşan buhar lekelerin yumuşamasını ve 2 dakika sonra kolayca temizlenmesini sağlayacaktır.

Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler