Ana Sayfa HAYAT Yaz Aylarında Evi Serinleten Yöntemler

Yaz Aylarında Evi Serinleten Yöntemler

0
748

Yaz sıcakları evleri bastığında, herkes serinlemenin yollarını aramaya başlar. Her ne kadar klima gibi garanti çözümler olsa da, kimi zaman sağlık faktörleri kimi zaman ise; elektrik faturasının bütçeye vereceği zarar göz önüne alınarak, farklı seçeneklere yönelim olur.

Balkon Yöntemi

Belli bir yaş üzerindeki annelerin uyguladığı, oldukça işe yarayan bir yöntem; balkon yıkamak. Evin bir odası veya salonuna açılan bir balkon, yıkandığı andan içeride serinliği hissedilir. Güç içerisinde, her sıcak bastırdığında yıkamak zor olacağından, sıcak hissedildiğinde, bir kova suyun balkona dökülmesi de aynı işi görecektir. Fazla su, sıcaktan buharlaşarak, yok olacaktır. Aynı yöntem, teraslı evlerde de uygulanabilir.

Perde Önlemi

Dekoratif perdelerin yerine, güneşlik denen, beyaz ve yansıtıcı güneşliklerin kullanılması, evi serinletmek için uygun bir çözüm olabilir. Gün içerisinde, güneşin en çok hissedildiği saatlerde bu güneşlikleri çekmek, pencereden gelecek olan güneşi yansıtarak, içerisinin serinlemesine yardımcı olacaktır.

Pencereler

Serinlemek için açık bırakılan pencereler, özellikle öğlen ve akşamüstü, güneşin en etkin olduğu saatlerde, serinletmek bir yana, evin var olan serinliğini de yok edecektir. Böyle durumlarda, güneş almayan odaların pencereleri açık bırakılabilir, diğerleri kapatılabilir.

Vantilatör

Pek çok firma, oldukça yüksek güvenlikli vantilatörler üretiyor. Klimalara nazaran, daha sağlıklı ve daha uygun fiyatlı olan bu seçenekte, genellikle var olan havayı hareket ettirdiğinde, üflediği hava da sıcak olabiliyor. Buna da çare var; vantilatörün pervanelerinin değmeyeceği bir uzaklığa, içinde buzlar olan bir kâseyi koyabilirsiniz. Buzlar erirken, üstüne serin bir hava oluşacaktır. Vantilatörünüz de, pervaneleri ile bu serin havayı üfleyecektir. Bazı yeni modellerde, su koyma haznesi vardır. Vantilatör çalışırken, bu hazneden aldığı suyu, çok küçük zerrecikler şeklinde havaya yayar ve serinlik elde edilir.

Mantolama

Daha çok, kış mevsiminde işe yaradığı sanılan ve akla gelen mantolama işlemi, evlerin duvarlarını güneşin ışınlarından koruyarak, aşırı ısınmayı engelleyecektir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın