Ana Sayfa SAĞLIK Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken 7 Şey

Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken 7 Şey

Yeme içme konusunda keyfimize çok düşkün bir toplum olmamıza rağmen, bir o kadar da sağlığımız için önemli bazı kuralları hiçe sayarcasına yaşayıp, sağlığımızın değerini bilmeyen bir toplumuz. Yemekten sonra birçoğumuzun keyif olarak yaptığı bazı şeyler var ki bu keyifler bize daha sonra bedelini bir şekilde ödettiriyor.

Bilinçsizce yapılan ve bize geri dönüşümü sağlıksızlık olan şeylerin başında yemeklerden hemen sonra asla yapılmaması gerekenler vardır. Bunların en başında ise; maalesef çay var.

1. Çay

Türk toplumunun en çok tükettiği ve en büyük keyiflerinden biri olan çay, daha yemek bitmeden ocağa konur ve yemek sonun da afiyetle içilir. Çay olmazsa olmazlarımızın başında gelir.

Fakat yemeğin hemen sonrasında içilmesi sindirimi kolaylaştırıyor dense de, yediğiniz besinlerin vitamin değerini öldürdüğü gibi besinlerden alınan proteinlerin geç sindirilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca yediğiniz gıdanın içeriğindeki demirin de vücutta kullanımını kısıtlıyor. Bu sebeplerden dolayı yemeklerden en az 1 saat sonra çay tüketilmesine özen gösterilmelidir.

2. Sigara

“İster zengin ol ister fukara yemeklerden sonra yak bir sigara” 🙂 diyerek sofradan daha kalkar kalkmaz yakılan sigarada normal zamanda içilen sigaranın daha fazla zarar verdiği ve kanser riskini daha çok arttırdığı bilimsel olarak söyleniyor.

3. Meyve – Tatlı

Hele hele misafirimiz gelmişse ne ikram edeceğimizi şaşırır, meyve tabakları hemen hazırlanıp sehpanın üstüne getirilir. Hele bir de güzel bir dizi varsa meyve eşliğinde iyi gider. Evet, iyi bir keyif ama yemek sonrasında yenen meyve, midenin hava ile dolmasına ve aşırı şişkinlik hissi ile rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden meyve, yemekten 1-1,30 saat sonrasında yenmeli.

4. Duş

Acele eve geldiniz ve duş almadan sofraya oturdunuz, karnınızı da tıka basa doyurdunuz şimdi duşa girip biraz dinleneyim derseniz hata yaparsınız. Kan akışının midenizden ziyade el ve ayaklara gitmesine sebep olacağı için sindirim sisteminizi zayıflatacaktır.

5. Asitli içecekler, maden suları

Asitli içecekler birçok zararının yanında bir de sindirim sistemini zayıflatabilir.

6. Yürüyüş

Yemek sonrasında “off çok şiştim biraz yürüyüş yapıp sindireyim” diye düşünüyorsanız, durun! Çünkü  yürüyüş hazme yardımcı olmaz aksine zorlaştırır.

7. Uyku

Kilo almak istemiyorsanız yemekten sonra uyumayın. Ayrıca uyumak sindirim sisteminin yetirince çalışmamasına ve mide hazımsızlıklarına da sebep olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...