Ana SayfaSAĞLIKYemekten Sonra Yapılmaması Gereken 7 Şey

Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken 7 Şey

Yeme içme konusunda keyfimize çok düşkün bir toplum olmamıza rağmen, bir o kadar da sağlığımız için önemli bazı kuralları hiçe sayarcasına yaşayıp, sağlığımızın değerini bilmeyen bir toplumuz. Yemekten sonra birçoğumuzun keyif olarak yaptığı bazı şeyler var ki bu keyifler bize daha sonra bedelini bir şekilde ödettiriyor.

Bilinçsizce yapılan ve bize geri dönüşümü sağlıksızlık olan şeylerin başında yemeklerden hemen sonra asla yapılmaması gerekenler vardır. Bunların en başında ise; maalesef çay var.

1. Çay

Türk toplumunun en çok tükettiği ve en büyük keyiflerinden biri olan çay, daha yemek bitmeden ocağa konur ve yemek sonun da afiyetle içilir. Çay olmazsa olmazlarımızın başında gelir.

Fakat yemeğin hemen sonrasında içilmesi sindirimi kolaylaştırıyor dense de, yediğiniz besinlerin vitamin değerini öldürdüğü gibi besinlerden alınan proteinlerin geç sindirilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca yediğiniz gıdanın içeriğindeki demirin de vücutta kullanımını kısıtlıyor. Bu sebeplerden dolayı yemeklerden en az 1 saat sonra çay tüketilmesine özen gösterilmelidir.

2. Sigara

“İster zengin ol ister fukara yemeklerden sonra yak bir sigara” 🙂 diyerek sofradan daha kalkar kalkmaz yakılan sigarada normal zamanda içilen sigaranın daha fazla zarar verdiği ve kanser riskini daha çok arttırdığı bilimsel olarak söyleniyor.

3. Meyve – Tatlı

Hele hele misafirimiz gelmişse ne ikram edeceğimizi şaşırır, meyve tabakları hemen hazırlanıp sehpanın üstüne getirilir. Hele bir de güzel bir dizi varsa meyve eşliğinde iyi gider. Evet, iyi bir keyif ama yemek sonrasında yenen meyve, midenin hava ile dolmasına ve aşırı şişkinlik hissi ile rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden meyve, yemekten 1-1,30 saat sonrasında yenmeli.

4. Duş

Acele eve geldiniz ve duş almadan sofraya oturdunuz, karnınızı da tıka basa doyurdunuz şimdi duşa girip biraz dinleneyim derseniz hata yaparsınız. Kan akışının midenizden ziyade el ve ayaklara gitmesine sebep olacağı için sindirim sisteminizi zayıflatacaktır.

5. Asitli içecekler, maden suları

Asitli içecekler birçok zararının yanında bir de sindirim sistemini zayıflatabilir.

6. Yürüyüş

Yemek sonrasında “off çok şiştim biraz yürüyüş yapıp sindireyim” diye düşünüyorsanız, durun! Çünkü  yürüyüş hazme yardımcı olmaz aksine zorlaştırır.

7. Uyku

Kilo almak istemiyorsanız yemekten sonra uyumayın. Ayrıca uyumak sindirim sisteminin yetirince çalışmamasına ve mide hazımsızlıklarına da sebep olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler