Ana Sayfa HAYAT PRATİK Kötü Kokulardan Kurtulmanın 10 Yolu

Kötü Kokulardan Kurtulmanın 10 Yolu

Yaz aylarında daha çok olsa da her mevsim hem evimizde, hem eşyalarımızda hem de bedenimizde bizi rahatsız eden kötü kokularla mücadele ediyoruz. Uzmanların kötü kokulardan kurtulmak için pratik ve kalıcı çözüm önerileri mücadelemizi kolaylaştıracak türden.

Kedili evler için

  1. Sihirli madde sirke evdeki hayvanlarınızdan kaynaklanan kötü kokuları nötralize etmek için bire bir. Sirkeyi halılarınıza sıkmanız hayvanlardan kaynaklanıyor olabilecek kötü kokulardan

kurtulmanızı sağlar. Eğer koku kedinizin kumumdan geliyorsa bu kutucuğa biraz kurumuş çay yaprağı koymanız kokuyu gidermenize yardımcı olacaktır.

Çare kedi kumu

  1. Koku kedinizin kumluğunun dışından geliyorsa, ayakkabılar, çöp tenekesi ve çocuk bezi gibi başka ihtimaller söz konusu olabilir.

Bu durumda içinde kedi kumu olan çorabı küf kokulu klozete, kokmuş ayakkabıya ve uyku tulumunuza koyun, bu kokuyu giderecektir.

Karbonat yerine küçük bir kapta kedi kumu koyduğunuz buzdolabınızdaki kötü kokular da kısa sürede kaybolacaktır.

Çöp tenekesinin altına ve çocuk bezine kedi kumu serperek de kötü kokuları giderebilirsiniz.

Ama bu kedi kumlu kutucukları haftada bir kez değiştirmeniz gerekiyor.

Plastik kaplar

  1. Plastik yiyecek kapları kokuları çeker. Ama kapların içine günü geçmiş bir avuç gazete kağıdı koyarsanız, uzun yıkamalarla bile geçmeyen kötü kokularından arındıklarını göreceksiniz.

Gazete kağıtları

  1. Aynı şekilde gazete kağıtlarını ayakkabılarınızın, çöp tenekelerinizin, buzdolaplarınızın içine koyarsanız kötü kokulardan eser kalmayacaktır.

Tebeşir

  1. Klozetinizin üzerine birkaç tebeşir asmanız da kötü kokuları uzaklaştırır.

Sigara kokusu

  1. Üzerine sigara kokusu sinmiş küçük eşyalarınız varsa bu eşyaları bir ya da iki kurulama mendilinin olduğu kutunun içine koyun.

Soğan kokusu

  1. Diyelim ki soğan ve benzeri yoğun kokulu gıdalarla bir yemek hazırladınız ve elinizdeki soğan kokusundan kurtulmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey elinizi paslanma çelik olan bir nesneye, mesela kaşığa hatta eğer çelikse musluğunuza sürmek.

Ter

  1. Karbonat vücudunuzdaki terin PH derecesini nötralize ederken terden kaynaklanan bakterinin koltuk altlarında ve ayaklarda neden olduğu kötü kokuyu da azaltır.

Ağız Kokusu

  1. Çoğumuzun yaşıyor olabileceği ağız kokusuna karşı ise uzmanların önerisi güzel kokulu gıdaların yenmesi. Mesela kimyonlu yemekler ağız kokusunu önleyebilir.

Havlular ve nem kokusu

  1. Yıllardır kullanılan kötü koku giderici türleri, sirke, karbonat, gazete kağıdı ya da kurulama mendilleridir. Bu malzemeleri kolayca, ucuz ve doğal olarak edinebilirsiniz. Bu arada sirke havlulardaki ve ıslak çamaşırlardaki küf kokusunu da giderebilir. Üstelik bu maddeler yapay parfümler gibi kokuyu maskelemez kötü kokuyu içlerine çekerek hem sizin hem evinizin güzel kokmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz?...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...