Ana Sayfa HAYAT PRATİK Patlıcan Nasıl Daha Lezzetli Közlenir?

Patlıcan Nasıl Daha Lezzetli Közlenir?

Yemeklerin lezzetli olabilmesi kaliteli malzeme kadar pişirme tekniklerine bağlı olarak da değişmektedir. Tariflerde verilen malzemelerin en iyisini alıp pişirme tekniğine birebir uyacak olursanız istediğiniz tadı yakalamanız kaçınılmaz olacaktır.

Pişirme Tekniği Neden Önemli?

Yemekler ateş üzerinde, tencerede, mangalda ve haşlanarak pişirilebilmektedir. Bir yemeğin haşlama yapılmış hali ile mangal halinin tadı hiçbir zaman aynı olmayacaktır. Pişme esnasında suyun içinde pişen yiyecekler daha yumuşak olurken kendi suyu ile pişen yemekler diğer yöntemlere göre daha lezzetli olabilmektedir. Lezzetli sonuca ulaştıran pişirme yöntemi kullanılan malzemeye göre değişecektir.

Pişirme Tekniği İle Tadı Değişen Yiyecekler

Pişirme tekniği değiştikçe tadı en çok değişen yiyecekler lifli ve proteinli yiyeceklerdir. Ateşe direkt temas etme, su ile pişme ve fırında pişmeye göre tat farklılıkları oluştururlar. Pişirildiği yere göre tadı değişen bir sebze de patlıcandır.

Patlıcan Nasıl Lezzetli Közlenir?

Patlıcan lifli bir sebze olması itibariyle pişirme yöntemlerine göre farklı tatlar ortaya çıkarabilmektedir. İnsan sağlığı için çok faydalı olmakla birlikte Osmanlı mutfağından bu yana vazgeçilmezler arasında yer alan patlıcan yemekleri çok da lezzetlidir.

Patlıcanın yapılması en kolay ve en lezzetli hali de közlemesidir. Ancak közleme şeklinin bile tadına etkisi olmaktadır.

Patlıcan fırında, elektrikli ocak üzerinde ve direkt ateş üzerinde közlenebilir. Elbette bu yöntemler evde mutfağınızda uygulanabilecek yöntemlerdir. Patlıcanın en lezzetli közlenme hali mangalda olacaktır. Ancak ev konforunda aynı tadı yakalamak isterseniz;

  • Fırında közlemek istediğiniz patlıcanlarınızı aliminyum folyoya sarınız. Patlıcanın yaklaşık 20-25 noktasından çatal ile delik açınız. Yükselen ısı ile içindeki suyu kusacak olan patlıcanın fırınınızı kirletmesini engellemiş olursunuz. 200 derecede 30 dakikada harika közlenmiş patlıcanlarınız olacaktır.
  • Elektrikli ocak üzerinde pişirmek isterseniz yine çatal ile birkaç delik açtığınız patlıcanınızı elektrikli ocak üzerinde tamamen közlenip istediğiniz yumuşaklığa gelene dek pişirebilirsiniz.
  • Ve evde mangal tadına en yakın kalitede patlıcan közleme yöntemi ateş üzerinde patlıcan közlemek. Ateşe direkt temas eden patlıcanlar köz tadını içine çekeceğinden daha lezzetli olacaklardır. Ocağınız biraz batacak olsa da buna değeceğine eminiz. Çatal ile patlıcanınıza 1-2 delik açtıktan sonra istediğiniz kıvama gelene dek közleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları. Kaliteli tencere ve bakeware için alışveriş yaparken, aralarından...

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...