Ana Sayfa HAYAT Sütyen Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Sütyen Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

0
278

Sütyen seçimi; kıyafetlerinizin üzerinde daha güzel durması için küçük gibi görülse de oldukça önemli bir ayrıntıdır. Sütyen seçiminde; göğüslerinizin ölçüsü son derece önemlidir. Küçük göğüsler için dolgulu sütyenler tercih edilirken, büyük göğüsler için toparlayıcı sütyenler doğru bir seçim olacaktır. Ancak; öncelikle göğüs ölçüsünü doğru bir şekilde almalısınız.

Göğüs Beden Ölçüsü Alma

Beden ölçüsü olarak kabul edilen bu ölçü aslında sırt ölçüsüdür. Yapılması gereken göğüslerin bittiği noktadan sırt ölçüsünü almaktır. Ölçü kaç cm ise; bir üst basamaktaki 5’li rakama tamamlanır. Örneğin; ölçü 81 ise; göğüs bedeniniz 85 olarak kabul edilir.

Pek çok firma yalnızca beden ölçüsüne uygun şekilde sütyen üretmektedir. Bu standart sütyenler, genel bir ölçü kabul edilen B cup şekilde üretilmektedir. Ancak eğer göğüsleriniz standarttan büyük ya da küçükse, hem rahatlığınız hem de şıklığınız için mutlaka cup ölçülerine özel farklı sütyenler üreten markaları ve ürünleri tercih etmelisiniz.

Göğüs Cup Ölçüsü Alma

Cup ölçüsü, göğüslerinizin dolgunluğunu belli eden bir ölçüdür. Ölçüm için; göğüslerinizi tam göğüs ucundan paralel şekilde hizalamalısınız. Bulacağınız ölçü ile göğüs bedeniniz arasındaki fark; sizin göğüslerinizin cup bedenini verecektir. Klasik bir beden skalası bulunuyor olsa da, kimi firmalar ufak farklılıklar ile üretim yapabilir.

  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 10-12 cm bulunuyorsa AA cup
  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 12-14 cm bulunuyorsa A cup
  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 14-16 cm bulunuyorsa B cup
  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 16-18 cm bulunuyorsa C cup
  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 18-20 cm bulunuyorsa D cup
  • Göğüs altı ve göğüs ucu ölçüleri arasında 20-22 cm bulunuyorsa E cup olarak kabul edilir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın