Ana Sayfa AİLE PET Köpekler İnsanları Neden Yalarlar?

Köpekler İnsanları Neden Yalarlar?

Birçok köpek insanları, özellikle sahiplerini yalamayı çok sever. Bu davranışı genellikle köpeklerin insanları öpmeleri olarak yorumluyoruz. Fakat bazı köpekler, diğerlerine oranla çok daha fazla yalamayı seviyorlar. Yalama gerçekte neyi ifade ediyor? Bazı köpekler neden diğerlerine oranla daha yalama ihtiyacı duyuyorlar?

Köpeklerin insanları neden yaladıkları kesin olarak bilinmiyor. Fakat uzmanlar bu davranışın birçok anlamı birarada ifade ettiğini belirtiyorlar. Köpeklerin insanları yalaması, genellikle bir sorun olarak kabul edilmez, tabi bu aşırıya kaçmaması halinde…

Sevgi:

Köpeğiniz sizi seviyor. Köpeklerin sevgilerini ifade etmek için yalamayı kullandıkları düşünülüyor. Bu bir nevi öpme anlamına geliyor. Köpekler insanları ve hatta bazen diğer köpekler yalayarak sevgi gösterirler. Yalama köpekler için doğal bir eylemdir. Onlar bu hareketi annelerinden öğrenirler. Bunun için de diğer köpeklerin yüzlerini yaladıkları düşünülüyor. Bazı köpekler diğerlerine göre daha az yalamak eğilimindedir. Köpeğin az yalaması onun daha az sevgi dolu olduğunu veya sizi daha az sevdiği anlamına gelmez. Sadece yavruyken öğrendikleriyle bağlantılı olabilir.

Dikkat Aradığında:

Köpekler bazen dikkat çekmek için de yalama hareketini kullanırlar. Sizin dikkatiniz başka bir yerde olduğunda gelip sizi yalayarak onu farketmenizi isteyebilir. İlginizin başka yerde olduğu zaman gelip sizi yaladığında ona ilgi gösterirseniz, her zaman bu davranışı yapacaktır. Hattan dozunu arttırabilir bile…Eğer ilgilenecek durumda değilseniz o zaman “hayır” diyerek onu uzaklaştırma doğru olacaktır. Böylece sizi ne zaman yalaması gerektiğini öğrenecektir.

İyi bir tat:

Köpeğiniz size yaladığı zaman teninizde bulunan tuzun tadını alacaktır. Köpekler sizin teninizde bulunan tadı sevebilir. Bundan dolayı da sürekli sizi yalama eyleminde bulunabilir. Unutmayın köpekler için keşfetmenin yolu yalamaktır.

İçgüdü: Genellikle vahşi hayvanlar, bazen de köpekler, yemek yedikten sonra yavrularının yanına gittikleri yediklerini kusarak, yavrularını beslerler. Yavrular annelerinden daha fazla beslenmek için annelerinin ağızlarını yalarlar. Bu yalama davranışının köpeklerde DNA’larında bulunduğu ve içgüdü olarak her köpekte varolduğu düşünülmektedir.

Köpeklerin sizi yalaması güvenli midir?

Köpeklerin insanları yalaması genellikle zararlı değildir. Eski inanışlara göre köpeklerin ağızlarının, insanların ağızlarından daha temiz olduğudur. Köpeklerin ağızlarında birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler köpekler için zararlı değildir, ama insanların açık yaralarının yalanması, ya da insanların bu köpekler tarafından ısırılması bu bakterin size geçmesine neden olur. Ama bugün kadar köpek yalamasından dolayı hastalanan bir kişi olmamıştır.

Köpeğiniz yalamasını nasıl durdurabilirsiniz?

Köpeğin yaralamı size iğrenç gelebilir. Ya da artık sizi yalamasını istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda köpeğiniz sizi yalamaya başladığında ona bakarak ve elinizde tutarak yalamasını durdurun. Gerekiyorsa, kalkın ve oradan uzaklaşın. Bir süre sonra köpeğiniz yalamaktan vazgeçecektir. Bu durumda onu ödüllendirerek, doğru bir hareket yaptığını ona belirtin.

Eğer köpeğiniz sizi arada sırada yalamasını istiyorsanız, o zaman bu öpücüklere isim verin. “Öpücük” veya “şeker” gibi isimler takın. Ve siz bu kelimeleri söylediğiniz zaman sizi yalaması gerektiğini bilecektir. Elinizi veya yüzünüzü yalattıktan sonra onu ödüllendirin. Doğru bir hareket yaptığını bilecekmtir.

Nadir de olsa, bazen köpeklerde uzun süreli stres ve anksiyete getirdiği obsesif-kompulsif bozukluk, muzdarip olabilir. Yalama sürekli hale gelir ve önüne gelen herşeyi yalar. Bu gerçek bir sorundur. O zaman bir veterinere danışarak yardım alabilirsiniz. Bazı ilaçlar köpeğinize yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kedinizi Mutfak Tezgahından Nasıl Uzak Tutarsınız?

Kediler bir yerlerin üzerine zıplamaya bayılırlar. Eğer kedinizi çıkmasını istemediğiniz yerlerden uzak tutmakta zorlanıyorsanız,...

Giysi ve Mobilyadan Tüy Temizlemenin Pratik Yolları

Giysi ve Mobilyadan Tüy Temizlemenin Pratik Yolları. Tüy toplama silindirleri, kıyafet ya da mobilyalarınızdaki...

Kediniz Tuvalet Kabında Uyuyorsa

Kedinizin daha öncelerinden farklı olarak tuvalet kabında daha fazla oturduğunu ve hatta içinde uyuduğunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...