Ana Sayfa SAĞLIK Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Spor yaparken dikkat edilecek en önemli unsur spor yapmadan en az 2 saat önce yemek yenmesidir. Spora başlandığında dolu bir mide nefes almanızı zorlayıp midenize kramplar girmesine hatta mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Yine aç karnına da spor yapmak da doğru değildir. Spor yaparken kaybedilen enerji ve gösterilen efor düşeceği için sağlıklı olmaz.

Spora başlamadan yapılması gereken diğer bir uygulamada en az yarım litre su tüketilmelidir. Su spor yaparken de devamlı kullanılmalı hatta su isteği duyulmadan yudum yudum alınarak spor süresi içinde yine yarım litre su tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Spor yaparken atılan toksinler ancak alınan su ile karşılanmakta ve kasların kasılmaya karşı dayanıklılığı su sayesinde sağlanmaktadır.

Spor yapan kişilerin protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca kas oluşumu içinde gün içerisinde en az 2 bardak süt ve süt ürünlerinden tüketmek gerekir.

Spor yapmaya başlamadan önce spor salonunda kullanacağınız kıyafetlerin rahatlığı, giyilecek ayakkabının ayağınıza tam olması spor yaparken rahat olmanızı ve performansınızın düşmesine engel olmayacaktır.

Vücudunuzu tanımanız spor yapmada çok önemli bir unsurdur. Bunun için öncelikle bir vücut analizi yaptırıp vücut kütlenizi yağ kas ve su oranlarını çıkartınız.

Çıkartılacak vücut endeksinize uygun bir program seçip bu programa sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Spora başlamadan önce iyi bir esneme yapmanız ve ısınarak çalışmaya hazır olmanız hayati önem taşımaktadır. Bunun için öncelikle koşu bandında kısa bir süre yürüyüş modunda çalışma yapın, sonra birkaç vücut hareketi ile vücudunuzu esneterek çalışmanıza başlamanız vücudunuzun sakatlanma riskini asgariye indirmiş olur.

Programınızda bölüm değiştirirken fazla zaman kaybetmemeniz vücudunuz sıcaklığını kaybetmemesine neden olur, bu da programınızın istenen sonucu vermesine yardımcı olur. Spor yaparken konuşmak da performansı kötüleştirir.

Yine spor yaparken müzik dinlemek sizi motive ederek müziğin ritmi ile daha fazla konsantre olmanızı sağlar.

Spor programınız biter bitmez soyunma odasına koşmak yerine vücudunuzu 10 dakika esnetmeniz faydalı olacaktır. Yoksa halk arasında et kesiği denen kaslardaki o ağrıyı yoğun hissedersiniz.

Spor bitiminden 20-25 dakika sonrasında bir meyve suyu veya bir bardak süt hatta bir avuç badem veya fındık içi tüketirseniz, spor yaparken yakılan glikojen depolarını doldurmuş olursunuz.

Bir hafta boyunca spor yapmak vücudunuzun yeterli bir şekilde dinlenmesine imkân vermeyeceği için bu çalışma programları haftada 4 veya 5 gün için düzenlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...