Ana Sayfa YEMEK Kekler Nasıl Daha Lezzetli Olur?

Kekler Nasıl Daha Lezzetli Olur?

0
392

Akşamları 5 çayı için ya da gelecek olan misafirleri ağırlamak için, en lezzetli seçeneklerden biri de keklerdir. Yapılması pratik, sunumu güzel olduğundan, sıklıkla tercih edilir. Kekler, içlerine konabileceklerin çeşitliliği ile çok farklı şekillerde yapılabildiğinden, sıkıcı olmayan ikramlık çeşitlerindendir. Ancak, kimi zaman, daha fazlası olması gerektiğini düşündürecek kadar yavan sonuçlar alınabilir. İzlenecek basit birkaç yöntem ile kekler daha lezzetli olabilir.

Keklerde Kabartma Seçenekleri

Keklerin ana malzemelerinden biri de, kabartma tozlarıdır. Ancak konulan onca tatlı malzemeye rağmen, bu kabartma tozları, hafif bir tuzluluk ve kendine has tadını keke verir. Bundan hoşlanmayan hassas damak tadındaki insanlar için, keklerin kabartılmasının farklı bir yöntemi vardır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta; diğer tüm hazırlıkların tamamlanmış olması gerektiğidir. Kek kalıbının yağlanmış olması, fırının pişirme ısısına getirilmiş olması ve diğer tüm malzemenin ölçülerek keke hemen katılabilecek durumda olması gerekir. Çünkü bu yöntem uygulandığından, hızla fırına koymak gerekmektedir. Aksi halde sönme riski vardır. Kabartma tozu hariç büyün malzemeler hazırlandığından, kekin içine konacak yumurtaların sarısı ve beyaz ayrılır, beyazlar çırpma kabına alınır. Mikserin yüksek devirli ayarında, yumurta beyazları 5 dakika kadar çırpılır. Bu işlemden sonra, normalde şeffaf olan yumurta beyazı, kar gibi beyaz bir hale gelir ve krema kıvamını alır. Diğer bütün malzemeler, bu karışıma konmadan önce karıştırılmış olmalıdır. Karıştırılmış malzemeler ve beyazlatılmış kabartılmış yumurta beyazları, bir araya getirilip karıştırılır ve hızla bekletilmeden fırına verilir.

Malzemelerdeki Değişiklik

Keklerin diğer ana malzemesi olan yumurta, bazen fazla kaçırılabilir. Bu hata yapıldığında, kekin tadı ve kokusu değişir ve daha çok yumurta kokmaya başlar. Bu yüzden yumurta sayısına dikkat edilmelidir. Kekin içine konan ana malzemelerden olan yoğurt, kesinlikle ekşi olmamalıdır. Kek malzemeleriyle karıştığında bile tadını koruyan yoğurt, fazla yağlı ise ya da ekşimiş ise kekin tadını tamamen değiştirebilir. Kekin için konacak tüm malzemelerin taze olmasında da dikkat edilmelidir. Örneğin; un mutlaka taze olmalı, uzun süre beklemiş un kullanılmamalıdır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın