Ana Sayfa HAYAT Hangi Epilasyon Yöntemi Size Daha Uygun?

Hangi Epilasyon Yöntemi Size Daha Uygun?

Vücudunuzdaki tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için iğneli epilasyon mu yoksa lazer epilasyon mu yaptırmalısınız? Bu yazımızda iki epilasyonu artıları ve eksileriyle irdeledik. Yazıyı okuduktan sonra iğneli mi yoksa lazer epilasyonu mu yaptırmak istiyorsunuz, kararı siz verin.

Ben hangi yöntemi kullanabilirim?

Lazer: Lazer epilasyon açık ten ve koyu renk tüyler üzerine uygulanabilir. Lazer epilasyon, koyu tenli kişilerde olumlu sonuçlar vermez. Çünkü lazer, koyu renk pigmentleri hedef alır. Ten koyu renk olursa, lazer hedeflerine ulaşamaz.

İğneli epilasyon: Cildi veya tüy rengi ne olursa olsun herkesi uygulanabilir. Çünkü iğneli epilasyonda, tüyün pigmentine saldırılır. Özellikle koyu renk ve melez kişiler için tek seçenek iğneli epilasyondur.

Kaç seansta sonuç alınır?

Lazer: Yüz bölgeleri, küçük alanlardır. Size bir fikir vermek için, kaşlar için bir tedavi genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Genellikle 4- 6 tedaviler gereklidir Tedaviler, aylık olarak uygulanması en faydalıdır.

İğneli epilasyon: Her kıl dibine tek tek girildiği için daha uzun sürede yapılan bir tedavi yöntemidir. Örneğin kaşlar üzerine yapılan uygulama 15-30 dakika arasında sürebilir. Yaklaşık 15 -30 seansta sonuç alınabilir.

Ağrı Faktörü

Lazer: Cildinizde bir ısı ve yanma hissi yaratmaktadır. Herkesin ağrı toleransı vardır. Kalın, siyah tüylü kişiler ısı ve yanma hissini daha fazla hissederler. Özellikle yüz bölgesinde tüylerin alınması halinde kadınlar daha fazla acı hissettiklerini belirtmektedir.

İğneli epilasyon: Herkesin kendi ağrı toleransı vardır. Elektroliz bir batma hissi ve iğne batmasına benzer bir açı vardır. Kıl dibine girildiği içinr bu his hemen hemen herkes tarafından hissedilmektedir.

Olası Yan Etkiler?

Lazer: Lazer ışığı gözler için zararlı olabileceğinden kaşların bu yöntemle alınması tehlikeli olabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için uygulama halinde mutlaka gözler kapalı tutulmalıdır.

İğneli epilasyon: Yanlış bir uygulama yapılması halinde ciltte leke yapabilir.

Sonuçlar

Lazer: İstenmeyen tüylerin azaltıması için FDA tarafından onaylanmıştır. Mayo Clinic göre, lazer epilasyon istenmeyen tüyleri yüzde 40 ile yüzde 80 oranında yok eder. Kadınların açık renk ve ince tüyleri ile koyu ve melez tenli kadınların üzerinde istenilen başarıyı gösterememektedir.

İğneli epilasyon: FDA tarafından onaylanmış kalıcı tek yöntemdir. İğneli epilayson ile istenmeyen tüylerden yüzde 100 kurtulma garantili değildir. Derinin altında kalan ve batık kılların yok edilmesinde çok etkili olmamaktadır. Ancak tüyün rengi ne olursa olsun kıl dibine girerek etkili olmaktadır. Ancak lazer epilasyona gore daha uzun bir tedavi gerektirmektedir. Fiyatı da daha pahalıdır.

2 YORUMLAR

  1. 20 yıl once yaptırdığım iğneli epilasyonu herkese tavsiye ederim…tek sonuçtur…ve hala bunu yapan uzmanla görüşmekteyim.bütün çevremide kendisine yönlendiriyorum…eli hızlı ve aynı zamandada çok hafif.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça...

Çamaşır Suyu Kokusu Elden Nasıl Çıkarılır?

Çamaşır suyu, yaygın bir ev temizlik maddesidir. Lastik eldiven kullanmadığınız sürece , banyoyu temizlerken...

Dolaplardaki Kokuları Gideren Poşet Yapımı

Bu DIY poşetlerinin yapımı yaklaşık 30 saniye sürüyor, giysilerinizi ve çarşaflarınızı haftalarca temiz tutacaklar!...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım alanları.1. Sindirim Sağlığını İyileştirir: Pirinç sirke içinde iyi miktarda asetik asit...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır. Genel olarak, besin içeriği, bazı spesifik besin maddelerini taze seçeneklerden...

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık odunsu gövdeli bir bitkidir. Adaçayının yaprakları esansiyel yağlara sahiptir. Bu...

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça sert bir kimyasal olabilir. Bir ağartıcı alternatifi arayanlar, yazımızda birkaç...