Ana SayfaHAYATAlışveriş Listesi Nasıl Hazırlanmalı?

Alışveriş Listesi Nasıl Hazırlanmalı?

Siz de markete girip elinizde liste olmasına rağmen sepetiniz dolduranlardan mısınız? Demek ki listeniz çok fazla kalabalık ve bu yüzden listeye göre değil elinizin neye giderse alıyorsunuz. Bunda sizin değil o göz dolduran market raflarının hatası, listede olmayan bir şeyi bile almak zorunda bırakabiliyor insanı. Böyle anlarda en iyi çözüm arabanızı da alıp hemen oradan uzaklaşmak ve bin bir zahmetle hazırladığınız listenize ihanet etmemiş olursunuz.

Peki ya hiç listesiz alışverişe çıkanlardansanız? Sizin için liste hazırlamak çok zor iş görünebilir ama liste hazırlamanın yollarını öğrenerek siz de alışverişe gittiğinizde rahat edebilirsiniz. Alışveriş Listesi Hazırlamadan Önce

  • Market alışverişlerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak gruplandırarak liste hazırlayınız. Böylelikle her gittiğinizde fazla ürün almamış olursunuz.
  • Günlük alışveriş listenizi bir gece önceden hazırlayınız. Yarın için ne yapacağınıza karar vererek eksik olan ürünleri sadece alınız.
  • Haftalık alışverişleriniz de peynir, yumurta, meyve ve sebze eksiklerinizi listeye ekleyiniz. Eti veya tavuğu haftalık almayı tercih edenlerdenseniz bu listeye yazabilirsiniz.
  • Aylık alışverişleriniz de ise evinizin temel ürünleri olan temizlik ve kuru bakliyat gibi eksiklerinizi alırsınız. Aylık liste hazırlamanın önemli noktası listenizi ikiye bölmenizdir. Bir tarafına mutfak eksiklerini diğer kısmını da temizlik ürünü eksiklerinizi yazmalısınız. Ayrıca temizlik ürünleri ve gıda ürünleri tamamen ayrı ayrı ve her ürün kendi grubunda yazılmalıdır, çünkü market reyonları bu şekilde düzenlendiğinden dolayı listenizin bu düzende olması sizin de bir raftan diğerine koşturmanızın önüne geçecektir.
  • Listenizi hazırlarken bütçenizi de düşününüz ve ona göre liste hazırlamaya özen gösteriniz. Bildiğiniz bir marketten alışveriş yaparsanız listenizi hazırlarken ürünlerin yaklaşık fiyatlarını da tahmin edebilirsiniz.
  • Karnınız açken liste oluşturmanız da sizin için eksi bir yön olacaktır çünkü insan açken gözü de doymaz ve her şeyden fazla fazla ister. Size her ne kadar küçücük bir ayrıntıymış gibi gelse de bu detayı atlamayınız.
  • Listenizi hazırlamayı bir güne sıkıştırmak zorunda değilsiniz, hatta bunu hafta içine ya da birkaç güne yayarsanız sizin için daha da iyi olacaktır. Eksiklerinizi müspette bir kâğıda yazınız ve listeyi buzdolabının üzerine bir magnet veya mıknatıs ile tutturarak aklınıza geldikçe buraya yazınız. Alışverişe gideceğiniz gün listenizi temize çekerek eksik görmeye başlayabilirsiniz.
  • Market alışverişi için listeniz hazır. Markete doğru listenizi de alarak yola koyulabilirsiniz. Listeniz sayesinde hem ihtiyacınız olan doğru ürünleri hem de ihtiyacınız olduğu kadarını alacaksınız.

Aylık Market Alışverişi Listesi İçin Öneri

Mutfak eksikleri ile başlayınız listeye. Buzdolabınızı ve erzak dolabınızı kontrol ederek biten ve bitmek üzere olan ürünlerinizi listenizdeki mutfak bölümünün altına doğru yazınız. Alışverişinizi aylık olarak yapıyorsanız bir ay içinde ne kadar tüketebileceğinizi düşünerek ona göre her ürünü alacağınız miktara göre yazınız. Örneğin, bir ayda 1 kilo mercimek tüketiyorsanız 1 kg. mercimek şeklinde yazmalısınız. Buzdolabı ve erzak dolabınızı kontrol ettikten sonra sıra mutfakta kullandığınız bulaşık deterjanı, kir ve yağ sökücü temizlik ürünleri, bulaşık teli ve süngeri, temizli bezi ve bulaşık makineniz için gerekli olan malzemeleri listenin en altına ekleyiniz. Markete gittiğiniz de önce temizlik ürünlerini alıyorsanız liste de ilk sırada alt alta onları yazınız ki dolanıp vakit kaybetmenin önüne geçebiliniz. Mutfakta her şeyi kontrol ettikten sonra temizlik ürünlerine geçerek çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, çamaşır suyu, temizlik malzemelerinden kullandıklarınızı yazarak banyo için lazım olan şampuan, saç kremi, diş macunu gibi ürünlerinizi de kontrol ederek listeye ekleyiniz.  Alışverişinize tok tarınla giderseniz, atıştırmalıklar size cazip gelmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler