Ana SayfaHAYATOrkide Çiçeğinin Bakımı

Orkide Çiçeğinin Bakımı

Çiçekler; evlerin, iş yerlerinin, bahçelerin, okulların kısacası her ortamın vazgeçilmez dekoru ve pozitif enerji kaynağıdır. Özellikle bazı kişiler için çiçek bakımı, çocuk bakımı kadar özeldir. Tüm yaşamını çiçeklerle geçirmeye alışmış, çiçek tutkunu yetişkinler vardır. Özellikle bir bayana jest yapmak isteyen ya da annesini mutlu etmek isteyen kişilerin en önemli hediye alternatifi çiçeklerdir. Çiçeklerin her birinin ayrı bir hikâyesi, ayrı istekleri ve ayrı hayranları bulunmaktadır. Bazıları her ortamda yetişir ve özel bir bakıma ihtiyaç duymazken, bazıları da yetişmesi için özel ortamlara ihtiyaç duyar, çok hassas ve narin olurlar. İşte bu çiçeklerden biri olan orkide de çok hassas bir çiçektir.

Orkide Çiçeğinin Öyküsü

Orkideler, otuz binin üzerinde çiçek çeşidi ile dünya üzerinde en çok türü olan çiçeklerdendir. Dünyanın neredeyse her bölgesinde yetişebilen orkideler, tropik ve yarı tropik iklimlerde çok daha fazla ve kolay yetiştirilebilmektedirler. Bu orkidelerin bazıları sadece bir tek yerde yetişebilirken, diğerleri tüm dünyaya yayılmışlardır. Ülkemizde de yetişme imkânı bulan orkideler salep yapımında ve Maraş dondurmasında kullanılırlar. Yakın zamana kadar ülkemizde çok pahalı olan ve sadece yüksek bütçeli kişilerin edinebildiği orkideler üretim arttığı için, artık daha ucuza bulunabilmektedirler.

Evde Orkide Yetiştirme Ve Bakım Önerileri

Evde orkide yetiştirebilmenin püf noktası, doğru orkide türünü seçebilmektir. Yani yeryüzünde otuz binden fazla çeşidi bulunan orkidelerin hangisinin ev koşullarında yaşayabileceğini öğrenip o orkideden almak en mantıklısıdır. Evde bakımı en kolay olan orkide türleri Phalaenopsis ve Paphiopedilum olarak bilinir. Bu türlerin çiçekleri daha uzun ömürlü olduğundan görüntü olarak eve çok güzel bir hava katar. Ev orkidelerinin en iyi yetişme sıcaklıkları 18-25 derece arasındadır. Zaten her evin normal ısı değerleri bu düzeyde seyretmektedir. Orkideleri öğlen vakti güneş ışınlarını çok dik alan ortamlardan uzak tutmak gerekmektedir. Bu saatlerde çiçeği perdenin arkasında tutarak güneş ışığını yavaş yavaş alması sağlanabilir. Ayrıca orkideler nem sevdiğinden su dolu geniş kapların tabanı çakıl ile kaplanıp içine su koyup orkide saksısı da çakılların üzerine yerleştirilirse ihtiyaç duyulan nem elde edilebilir. Orkideleri sularken püskürtme yöntemini kullanmak da nemi artırır. Orkide saksısındaki toprak da çiçeğin ömrünü uzatmak anlamında önem taşımaktadır. Öyle ki orkideler için özel olarak satılan toprak, gübre ve bitki kalıntısı içeren topraklar orkideler için önemlidir. Ancak orkide bakımında altı çizilmesi gereken en önemli konu; ev ortamı için en uygun orkidenin seçilmesidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler