Ana Sayfa YEMEK Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

0
184

Pilav, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti ve zengin, fakir her sofranın her akşam başköşesindedir. Bazı yörelerde kız istemeye giden damadın akrabaları, kızın yaptığı pilavı tadarlar ve lezzeti, kıvamına göre kızı değerlendirirler. Yani güzel pilav yapmak, bir beceri ve ustalık ölçüsü olarak kabul edilir. Pilav, işte bu kadar önemli iken lezzetli, kıvamlı, tane tane bir pilav yapmanın püf noktalarını paylaşmak faydalı olacaktır.

Pilav Yapımında Pirinç Ve Yağ Seçiminin Önemi

Her yemekte olduğu gibi pilav yapımında da malzeme seçimi önemlidir. Öyle ki, suyu ve yağı daha iyi çeken ve hapseden Baldo ve Osmancık pirinçlerin pilavın lezzetli ve kıvamlı olmasında önemi büyüktür. Pirinç konusunda çok fazla seçenek yoksa pirincin rengine bakmak gerekir. Yaygın ve yanlış inanışın aksine rengi beyaz olan değil daha sarımtırak olan pirinç daha lezzetli ve sağlıklıdır. Çünkü bembeyaz pirinçlerin içindeki kepek, vitamin ve mineral oranı düşürülmüş ve nişasta oranı artırılmıştır. Dolayısıyla sağlıksızdır. Ayrıca yağ olarak sadece tereyağı ya da sıvıyağ ve tereyağı karışımı kullanmak da pilavın lezzetini artıracaktır.

En Lezzetli Pilav Tarifi

Tane tane bir pilav için öncelikle pirinç sıcak ve bol tuzlu suda yarım saat bekletilir. Pirinci bol suda yıkayarak nişastası çıkarılır. Nişastasının tam olarak çıktığını anlamak için pirincin yıkandığı suyun berraklaştığını görmek gerekir. Tencereye biraz sıvı yağ konur ve ısınmaya başlayınca bir çay bardağı arpa şehriye yağın içine dökülür. Hafifçe kavrulduktan sonra üzerine iyice süzülmüş pirinç ilave edilir ve tuz eklenir. Ardından pirinç tane tane oluncaya kadar kısık ateşte kavrulur ve bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilir. En son olarak da pirinç miktarı kadar sıcak su eklenen tenceredeki karışıma bir, iki damla limon sıkılır ve son bir kez karıştırılır, ocak en kısık ateşe getirilerek suyunu çekinceye kadar pişirilir.

Pilav Yapmanın En Önemli Detayı

Eğer pirinç sıcak ve tuzlu suda yarım saat bekletildiyse, pişirirken pirinç ve suyun ölçüsü birebir olmalıdır. Yani bir bardak pirinci bir bardak sıcak su ile pişirmek uygundur. Ancak pirinci sıcak ve tuzlu suda bekletmek için zaman yoksa pirinç ve su ölçüsünü bire bir buçuk olarak ayarlamak gerekir. Yani bir bardak pirinç için bir buçuk bardak sıcak su gerekir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın