Ana Sayfa SAĞLIK Nasırlardan Kurtulmanın Kolay Yolları

Nasırlardan Kurtulmanın Kolay Yolları

Hatalı ayakkabı seçimi, kan dolaşımı yetersizliği gibi nedenlerden ayaklarda çıkan nasırların kendisi küçük olabilir ama acısı aksine fazladır. En sık görüldüğü yerler ayak tabanları, parmaklar ve parmak eklemleridir. Ayağınızın yüzeyinde çıkan nasırlar çok acımazlar ama içe veya dışa bir piramit gibi büyüyen nasır, sizi ağrıdan kıvrandırabilir, hatta hayatı zindan edebilir.

Kimler İçin Risk Taşır?

Nasırlar, size ağrıdan başka bir zarar vermezler. Hayatınızı tehlikeye sokacak bir hastalık değildir. Tabi bu diyabet hastaları için geçerli değil. Diyabet hastalarının vücutlarındaki yaraları çok geç kapandığı için nasır olan bölgenin iyileşmesi uzun bir zaman alabilir.

Nasır Tedavisi

  • Hemen hemen tüm hastalıklarda beslenme alışkanlığı önemli bir faktörken nasır için geçerli bir durum değildir. Ama yine de genel bir durum olduğu için siz beslenmenize dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz ve vitamin ile mineral alarak bol sebze meyve tüketiniz.
  • Eğer ayağınızda nasır olduysa ilk yapmanız gereken nasıra neden olan ayakkabınızdan bir an önce kurtulmaktır. Ayakkabıdan kurtulunca bazı nasırlar kendiliğinden geçebiliyor. Ayrıca ayak bakıma özel bir özen gösterilmeli ve ayaklar her gün yıkanıp talk pudrası ile pudralanmalıdır. Nasır oluşmaması için ayrıca en az 2 çift ayakkabınız olmalı ve her gün değiştirerek ayakkabılarınız kullanmalısınız. Üst üste 2 gün aynı ayakkabıyı kesinlikle giymeyiniz.
  • Dar ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar ayaklarınızda ayak basınçlarına neden olduğundan dolayı nasır oluşabilir. Nasır oluşumunda önemli olan bir diğer konuda doğru çorabı kullanmanızdır.
  • Pamuklu, içinde ayağınızın rahat ettiği çorapları kullanmalısınız ve her gün mutlaka çoraplarınızı değiştirmelisiniz. Her banyo da düzenli olarak ayaklarınız ponza taşı veya ayak törpüsü ile temizlerseniz ölü deri tabakası oluşumuna engel olduğunuz gibi nasırların geçmesine de faydası olacaktır.
  • Banyo sonrasında ayaklar için özel üretilen nemlendiricilerden birini sürmeyi unutmayınız.

Nasırlardan Kurtulmak İçin Uygulanabilecek Tarifler

  • Taze bir limon dilimini nasırınızın üzerine iyice bastırarak bir bez parçası ile bağlanır ve gece boyunca limon ayakta kalır. Sabah uyanınca yağınızı yıkamayı unutmayınız.
  • Bir tutam meyankökünü öğüttükten sonra 1 çay kaşığı limonun suyu ile karıştırılarak bir hamur elde edilir. Nasırlı bölgeyi oluşturduğunuz bu karışım ile sertçe ovunuz. Bu uygulamaya birkaç gün boyunca devam etmeniz önemlidir.
  • Papaya meyvesinin suyunu çıkarttıktan sonra gün içinde 3 kez sorunlu bölgeye iyice sürülür.
  • İncirin sütü ile günde 3 defa nasırlı bölgeye masaj yaparsanız nasırınızdan kurtulabilirsiniz.
  • Bir pamuk parçasını bir miktar sirkeye batırıp nasırın üzerinde 10 dakika kadar beklettikten sonra zeytinyağı sürülüp kuruması için beklenir. Bu uygulama da ayağınızı hemen yıkamamalısınız. Onun yerine pamuklu size özel bir çorap giyerek birkaç saat beklenir. Bir hafta içinde bu işlemin uygulandığı nasırlı bölge de soyulmalar başlayacaktır.

Nasır Bandı

Nasır badı avuç içi ve ayak gibi yerlerdeki kuru derilerin tedavisinde kullanılan etkili bir maddedir. Nasırın yerine ve büyüklüğüne göre boyutuna karar verildikten sonra ilaçlı yakıyı koruyucusundan ayırıp mor renkli yüzeyin nasırın tam üstüne gelecek şekilde yapıştırılır. Nasır bandını yapıştırdığınız yerden almayınız, 3 gün boyunca kalması gerekir. 3 gün sonra bandı çıkardığınız da nasırın yumuşadığını göreceksiniz. Dezenfekte edilmiş bir pens yardımı ile nasırı olduğu yerden alınız ve alınan nasırın yerine tentürdiyot sürmeyi unutmayınız. Eğer nasırınız çok uzun zamandır var ise bandı çıkarttıktan sonra bir kez daha nasır bandı ile aynı işlemi uygulayınız. Nasırınız yumuşamadan olduğu yerden koparmaya çalışırsanız hem canınızı çok yakarsınız hem de ayağınıza çok zarar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...