Ana Sayfa SAĞLIK Polistik Over Sendromu Nedenleri

Polistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromu günümüz genç kızlarında bir hayli gözlemlenen bir sorundur. Sorunun altında genetik ve çevresel faktörler yatmaktadır. Peki, nedir bu polistik over sendromu? Merkezi sinir sistemi, hipofiz, yumurtalıklar, böbreküstü bezleri ile diğer doku ve organlar arasındaki ilişkinin bozulması neticesinde üreme çağına gelmiş dişi bireylerde meydana gelen hormonal bir bozukluktur.

Polistik over sendromunu asıl tetikleyen şeyin ne olduğu henüz bilinmemektedir ancak ortaya çıkmasında genetik ve çevre beraber rol oynamaktadır. Kişinin yaşam kalitesini ve geleceğe yönelik planları olumsuz yönde etkiler.

Polistik over sendromu teşhisi konulan kişilerde asıl sorun yumurtlama olmamasıdır yani bu kişilerde adet döngüsü durmuştur ve ileriki aşamalarda kişide kistler gözlemlenir.

Polistik over sendromu kadınlarda kısırlığa yol açabilmektedir. Düzensiz adet görülür ve beraberinde tüylenme ve sivilcelenme izlenir. Bu kişilerde kalp ve şeker rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali artmıştır.

Şikâyetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde adet düzensizliği ile doktora gidilir ve eğer sürekli hastalığınızı takip altında tutmazsanız ileride ciddi başka sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Polikistik over sendromuna anne karnında bebeğin gerekli besinleri ve yeteri kadar enerjiyi alamaması da sebep olmaktadır. Sendromun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte kişinin yaşam tarzı da buna etken olabilmektedir.

Polistik over sendromu hastalığında öncelik kilo ile mücadeledir. Bu hastalıktan yan mustarip olanlar sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve hep ideal kilo aralığında olmalıdırlar. Çünkü kilo alımında kalp ve damar, şeker hastalığına yakalanma ihtimali artacaktır. Sebze ağırlıklı beslenmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Polistik over sendromunun sebebi kesin olarak bilinmediği için tedavisi hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalardan ibarettir. Eğer kişi çocuk istiyorsa tedavi yumurtlamayı sağlamaya yöneliktir. Çocuk isteyen, polikistik over sendromlu kişiler kilosunu kontrol altında tutmalıdır çünkü kilo almak gebelik şansını düşürecektir.

Polikistik over sendromu ya da birçok hastalığın çözümü vardır. Önemli olan doktor kontrollerini aksatmamak, en az senede 1 kere doktora gitmektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,883BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...