Ana Sayfa AİLE PET Köpeğinizi Kızdıracak 7 Davranış

Köpeğinizi Kızdıracak 7 Davranış

Köpeğiniz sizinle mutlu mu?

Köpekler, insanların en iyi arkadaş oldukları hayvanlardır. Köpekler samimi ve koruyucudur. Üzgün veya yanlız olduğunuzda sizi neşelendirir. Ama evcil hayvanınızın sizinle birlikte olmaktan mutlulu olup olmadığını düşündünüz mü? Sizin onun mutlu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bazen yaptığımız hareketler köpeklerimizi çok kızdırabilir. İşte köpeklerinize yapmamanız gereken 7 davranış.

1. Tasmasını çok sıkı tutmayın

1

Gezdirme sırasında tasmasını gevşek tutun. Tasmayı sıkı tutmak, yürüyüş sırasında sizin stersli olduğunu köpeğe hissettirecektir. Bu da köpeklerinizi rahatsız eder. Köpeklerinizi sinirli ve agresif yapar. Ayrıca köpeğinizin rahat ve özgürce hareket etmesini de engeller. Tasmayı gevşek tuttuğunuzda, köpeğiniz işlerin yolunda olduğunu hissedecek ve keyifli bir yürüyüş yapacaktır. Tasmayı nasıl tutmanız gerektiğini bilmiyorsanız, köpek eğitmenlerinden yardım alabilirsiniz.

2. Sarılmayın

2

Bazı hareketler insanlar için olduğu kadar köpekler için de çok sıcak bakılmaz. Bu hareketlerden biri de sarılmaktır. Özellikle tanımadığınız köpekler sarılma hareketini yanlış anlayabilir. Bunun için köpeklere sarılmak, özellikle de tanımadığınız köpeklere sarılmak hiç iyi bir fikir değildir.

3. Alay etmeyin

3

Alay etmek hiç eğlenceli değildir. Köpeklerin insanları ısırmalarındaki en önemli etkenlerden biri de köpekle alay edilmesidir. Genellikle çocuklar, köpeklerle alay ederler. Çocuğunuzun bir köpek tarafından ısırmasını istemiyorsanız, bu durumu çocuğunuza anlatmanız gerekir. Ayrıca köpeklerin kuyruk ve kulaklarıyla da çocuklarınızın oynamasına izin vermeyin.

4. Köpeği severken dikkat edin

4

Eğer bir köpeğe dokunuyorsanız dikkatli olun. Başının sevilmesinden hoşlanmıyor olabilir. Siz başına veya yüzüne dokunduğunuzda sinirleniyor olabilir. Başına dokunduğnuz zaman nasıl tepki verdiğine bakın ve ona göre hareket edin. Eğer köpek başını sevdiğiniz halde başını başka yöne çeviriyorsa veya vücudunu aşağıya doğru indiriyorsa o zaman dokunmayı hemen durdurun. Köpek bu hareketinizden hoşlanmamış olabilir. Bu kuralı mutlaka çocuklarınıza da öğretin.

5. Köpek sevmeyenlerin yanına götürmeyin

Friends

Köpeğiniz ne kadar dost canlısı olursa olsun, bazı insanlar köpeklerden hoşlanmaz. Böyle kişilerin yanına köpeğinizi götürmeniz doğru değildir. Çünkü köpeğiniz ona yaklaştıkça, o kişi korkacak ve köpeğinize karşı hareket edecektir. Bu durumda köpeğiniz anı ve beklenmedik hareketler yapabilir. En iyisi köpeğinizi, kopek sevmeyen insanlardan uzak tutun.

6. Uzun süre yanlız bırakmayın

6

Çoğu insanlar hayvanlarının olmasına rağmen yoğun bir iş temposuna da sahiptir. Köpeklerinizin de sevgi ve bakıma ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Köpeğinizin çok uzun süre kendi başına kalmasına izin vermeyin. Köpekler ilgisiz kaldıklarında yanlız ve üzgün hissediyorlar. Bunun için akşamları iş dönüşünde televizyon seyretmek yerine köpeğinizle uzun yürüyüşler yapın, onunla oyun oynayın. Unutmayın pasif yaşam, hem sizin hem de köpeğiniz için olumlu değildir. Pasif yaşam köpeğinizin fiziksel ve ruhsal sağlığı için zararlıdır. Akşamları minimum 10 dakika oyun oynamayı kesinlikle unutmayın.

7. Köpeğinizi uyurken uyandırmayın

7

Köpekler de, tıpkı diğer hayvanlar gibi, her gün yeterli uyku alması gerekir. Canınız sıkıldığında köpeğinizi uykudan uyandırıp, oynamaya çalışmayın. Uyku sırasında hiçbir evcil hayvanınızı rahatsız etmeyin. Özellikle bu konuyu çocuklarınıza çok iyi anlatmanız gerekiyor. Unutmayın, köpekler gün içinde harcadıkları enerjiyi uyuyarak geri kazanmaktadır. Onları uyandırarak enerjilerini kesinlikle azaltmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,857BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...