Ana Sayfa SAĞLIK Sağlıklı Sandığınız Gıdalar Gerçekte Ne Kadar Sağlıklı?

Sağlıklı Sandığınız Gıdalar Gerçekte Ne Kadar Sağlıklı?

Günümüzde yanlış beslenmeye dayalı hastalıkların artmasıyla birlikte bilinçli beslenmek için çok yoğun bir çaba sarfeder olduk. Peki, sağlıklı ve doğal beslenmeye gayret ederken aslında zararlı şeyleri tükettiğinizin farkında mısınız?

Kahvaltılık Gevrekler

Sağlıklı ve diyetinizi tamamlayan bir ürün olarak piyasaya sürülen bu kahvaltılık gevreklerin içeriklerine göz attığınızda glikoz şurubu ve işlenmiş karbonhidrat içerdiğini görebilirsiniz. Bu ürünleri tüketmek hem şekerin sayısız zararından etkilenmenize hem de, eğer diyet yapan biriyseniz, çok daha çabuk acıkmanıza ve daha çok yemek yemenize sebep olacaktır.

Tam Buğdaylı Ürünler

Beyaz un tüketmemek için hepimiz tam buğday unlu ürünlere yöneldik. Peki tam buğday gerçekten sağlıklı mı? Hayır, değil. İşlenmiş buğdaydan daha sağlıklı olsa da, tam buğday da sandığımız gibi sağlıklı bir ürün değil. Yüksek miktarda glüten içeren tam buğday, kötü kolesterolü arttırır, D vitamini eksikliğine neden olur ve sindirim sisteminize zarar verir.

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri aslında sadece yoğun enerji harcayan sporcular için geliştirilmiş bir içecek olsa da, çalışırken ayık kalmak için, alkolle karıştırarak veya sadece tadı güzel olduğu için sıklıkla tüketiliyor. Oysa enerji içeceklerinde sadece su, şeker ve sporcuların kaybettiği mineralleri geri kazanmaları için bol miktarda mineral bulunur. Eğer profesyonel sporcu değilseniz, bu içeceklerden uzak durun. Çünkü enerji içeceklerinde bulunan yoğun şekere vücudunuzun kesinlikle ihtiyacı yok.

Meyve Suları

Kola gibi gazlı ve şekerli içeceklerin zararlı olduğuna inanıp, çocuğunuza meyve suyu içiriyorsanız, meyve sularında da kolayla eşit miktarda şeker bulunduğunu söylememiz gerekiyor. Marketlerde satılan meyve suları sadece şeker, su ve yapay aromalardan oluşur. Evinizde kendiniz meyve suyu sıkıyorsanız da yine sağlıklı bir şey yaptığınızı düşünmeyin çünkü elde ettiğiniz içecek, meyvenin tüm faydalı liflerinden arındırılmış şekerli sudur. Meyve suyu içmek yerine (%100 meyve suları veya evde kendi sıktığınız meyve suları dahil) meyvelerin kendisini yemeniz çok daha sağlıklıdır.

Yağsız veya Az Yağlı Ürünler

Kilo vermek veya sağlıklı beslenmek isteyen herkesin sıklıkla tercih ettiği bu ürünlerin aslında yüksek oranda şeker içeren işlenmiş gıdalar olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzu aslında daha yararlı bir madde olan yağdan kurtarmaya çalışırken şekere emanet etmek istemiyorsanız bu tür aslında işlenmiş olan gıdalardan uzak durun.

Sebze Yağları

Kalbinizi korumak, kolesterolünüzü düşürmek için en doğal iki yağ olan zeytinyağı ve tereyağından uzaklaşarak soya, mısır, pamuk veya kanola yağı gibi endüstriyel  yağlara yöneldiyseniz, bu fikrinizden uzaklaşmanızın vakti geldi demektir. Çünkü bu tür yağların içeriğinde, trans yağlarda bulunan miktarda yağ asidi bulunur ve sağlıklı sandığınız bu yağlar en ağır işleme yöntemleri kullanılarak üretilir. Vücudunuzu kronik ve epidemik hastalıklardan korumak istiyorsanız, margarinler de dahil olmak üzere bu tür yağları asla tüketmeyin.

Glütensiz Gıdalar

Son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız “sağlıklı” ürünlerden biri de glütensiz gıdalar. Ancak dikkat etmemiz gereken şey şu ki, glütensiz olarak piyasaya sürülen bu gıdalar aslında yüksek oranda şeker ve kimyasal madde içeriyor. Doğal olarak glüten içermeyen besinleri tüketmek, yüksek oranda işlenmiş olan ve glütensiz olarak pazarlanan yapay gıdalarda kesinlikle daha sağlıklıdır.

Diyet Bisküviler

Canınız bir şeyler atıştırmak istiyor ama sağlıksız ve yüksek kalorili olduğunu düşündüğünüz için normal bisküvilerden uzak durarak diyet ürünlere yöneliyorsunuz. Kepekli galetaların, yüksek oranda lif içeren ya da diyet bisküvilerin az kalorili ve sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Ya da düşünmeyin; ürün içeriklerine kendiniz göz atın. Bu ürünlerin içinde de çok yüksek miktarda şeker, işlenmiş kimyasal maddeler bulunduğunu göreceksiniz. Eğer sadece kalori hesabı yapan biriyseniz de, bu ürünlerin kalorisi benzer ürünlerden daha az gibi gözükse de aslında oldukça yüksektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak...

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak tutmak çoğu kez mümkün değildir. Kimyasal ilaçlar, böceklerden kurtulmanızı sağlayabilir...

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve...