Ana SayfaHAYATPRATİKParke Temizliği Hakkında Püf Noktaları

Parke Temizliği Hakkında Püf Noktaları

Evlerin büyük bir alanında yer yüzeyi olarak şık görünümlü parkeler tercih edilmektedir. Hem ısı tasarrufu hem şık bir görünüm sunan parkeler, su geçirmez gibi birçok özelliği bulunan çeşitleriyle her türlü alanda kullanılabilmektedir. Parkeler taş yüzeylere göre daha zor temizlenmektedir. Sehpa, koltuk, masa gibi ev eşyaların kaydırılmasıyla oluşan çizikler ve su dökülmesi, çok ıslak kalması sonucu parkeler şık görüntüsünü kaybeder. Bu nedenle parke yüzeylerin bakımına özen gösterilmelidir. Parkeler düzenli olarak bakım isterler ve periyodik olarak temizlenmeleri gerekmektedir.

Parke Nasıl Temizlenir?

Parke yüzeylerinin haftada bir kez tozunun alınıp temizlenmesi gerekir. Toz alma işleminde elektrikli süpürgeler kullanılabilir. Fakat sert süpürge ağızları sürtünmeyle parkelerde çiziklere yol açabilir. Parke süpürülürken yumuşak uçlu elektrik süpürgesi uçları kullanılmalıdır. Parke yüzeyleri için özel üretilmiş, durulanmayan ve parlamasını sağlayan temizlik ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünleri sulandırarak düzenli olarak parkeler silinmeli, çok ıslak kalmamasına özen gösterilmelidir. Eğer bezle silme işlemi yapacaksanız bezin ıslak değil nemli olmasına dikkat etmeli, iyice sıkmalısınız. Parke temizliğinde deterjan kullanırken kesinlikle fayans temizleyici, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi kimyasal deterjanlar kullanmamalısınız. Sadece ahşap ve parke yüzeyler için uygun olan temizlik deterjanlarını veya saf suyu, beyaz sabun katılmış suları tercih etmelisiniz. Eğer suyu sabunladıysanız mutlaka silme işleminin ardından iyice durulamalı, kalıntı kalmamasına özen göstermemelisiniz. Parkelerin üzerindeki cila bir süre sonra gitmektedir. Bir süre sonra parkeleriniz parlatıcı özel deterjanlar ile silseniz dahi parlamamaktadır. Bu cila zamanının geldiği anlamına gelir. Cila işlemi zamanı geldiğinde yenilenmelidir, parke cilaları parkeleri dış etkenlerden koruyucu bir kalkan görevi görmektedir.

Parke Yüzeyindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Parkenizde kurumuş süt veya yiyecek lekeleri bulunuyorsa, cilayı çizmemeye dikkat ederek bir bıçak yardımıyla kazıyabilirsiniz. Bıçakla kazıma işleminde parkeniz zarar görebilir. Eğer kurumuş lekenin üzerine nemli bir bezi özellikle sıcak suyla nemlendirilmiş bir bezi, bir süre bekleterek lekenin çıktığını görebilirsiniz. Eğer parkenizde kahve, çay lekesi varsa az miktarda şampuan kullanarak temizleyebilirsiniz. Leke çıkmazsa beyaz ispirto ile lekeyi yüzeyden çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler